«Մեր հիմնական խնդիրը լույսն է»․ ինչպես է աշխատում Ստեփանակերտի Թումոն շրջափակման պայմաններում
Դիանա Բալուղյանը 2015-2018 թվականներին եղել է Ստեփանակերտի Թումո կենտրոնի առաջին ուսանողներից: Մասնագիտությամբ հաշվապահ է, սակայն Թումոյում սովորելուց հետո շարունակել է զբաղվել լուսանկարչությամբ, և այժմ Ստեփանակերտի Թումո կենտրոնում լուսանկարչություն է դասավանդում:
Թումո կենտրոնի տնօրեն Խաչիկ Հայրապետյանը ընտանիքի հետ մնացել է Երևանում, և շրջափակման պատճառով չի կարողանում վերադառնալ Ստեփանակերտ:
Դիանան ասում է, որ սպասում են ճանապարհի բացվելուն, իսկ մինչ այդ կապը և կառավարումը իրականացնում են հեռավար:
Ստեփանակերտի Թումո կենտրոնը գործում է 2015 թվականի սեպտեմբերի 2-ից: Կենտրոնի ուսանող կարող են դառնալ 12-18 տարեկան երեխաները:
«Թումոյի լավն այն է, որ դու կարող ես պատկերացում չունենալ որևէ ոլորտից, բայց եթե 12 տարեկանդ լրացել է, կարող ես գրանցվել առանց որևէ քննության կամ գիտելիքի: Պարտադիր չէ երեխան ունենա նկարելու հմտություններ Թումոյի նկարչության դասընթացին մասնակցելու համար, նույնը վերաբերում է մյուս ոլորտներին: Կարևորը մեզ մոտ հասկանալն է` ինչն է երեխային իսկապես դուր գալիս: Սկզբում մենք ներկայացնում ենք ինչ է ընդհանրապես Թումոն, այստեղ ինչ ենք անում, ինչ ոլորտներ ենք ուսումնասիրում: Հետո սկսվում է ադապտացիոն շրջանը: Երեխաները մեկ ամսվա ընթացքում բոլոր ոլորտներում փորձում են իրենց: Մենք դա վարժանքներ ենք անվանում: Ադապտացիոն շրջանի ավարտին երեխաները առկա ոլորտներից ընտրում են վեցը»,- նշում է Դիանա Բալուղյանը:
Դասընթացներն ունեն երեք մակարդակ: Երրորդ մակարդակն անցնելուց հետո ուսանողները կարող են մասնակցել աշխատարանների աշխատանքներին։
«Աշխատարանները հատուկ պրոյեկտներ են, որոնք մեր հիմնական դասընթացներից տարբերվում են: Ընթացքում նման պրոյեկտները հնարավորություն են տալիս մասնակիցներին մեծացնել գիտելիքներն ու փորձը ինչ-որ կոնկրետ ոլորտում: Ամբողջ հուլիս ամիսը աշխատարաններ են լինելու: Օրինակ՝ լուսանկարչության ուսանողներով գնալու ենք գյուղ՝ նկարելու»,- ասում է Դիանան:
Հովհարային անջատումների ժամանակ Թումոն դատարկվում է մինչև էլեկտրականության հերթական վերականգնումը։
«Մեր հիմնական խնդիրը լույսն է: Երեխաներն ունեն դասերի հստակ ժամեր։ Երբ այդ ժամին լույս չենք ունենում, ստիպված փոխում ենք։ Այդպիսով, ամեն օր նոր գրաֆիկ ենք ունենում»,- ասում է Դիանա Բալուղյանը:
2020 թվականի պատերազմից առաջ Ստեփանակերտի Թումո կենտրոնի դասընթացավարների մեծ մասը Երևանից էին։
«Եթե պատերազմից առաջ ու պատերազմից հետո էլ ինչ-որ քանակով դասընթացավարներ ունեինք, որ Երևանից էին գալիս, հիմա արդեն ունենք մեր դասընթացավարները: Շրջափակումը ցույց է տվել, որ տեղացի մասնագետներ պատրաստելը շատ ճիշտ որոշում էր: Դրա շնորհիվ մենք ունենք 6 մշտապես գործող դասընթաց, որի մեջ է մտնում լուսանկարչությունը, երաժշտությունը, խաղերի ստեղծումը, եռաչափ մոդելավորումը, ռոբոտաշինությունը»,- նշում է Դիանան։
2022 թվականին Թումոյի մասնաճյուղեր (տուփեր) են բացվել Մարտունի, Մարտակերտ ու Ասկերան քաղաքներում, որտեղ ուսանողները անցնում են նախնական վարժանքների ու ինքնուսուցման փուլերը։ Դասընթացներն ընտրելուց ու դասերին գրանցվելուց հետո ուսանողները տուփից գալիս են կենտրոն՝ Ստեփանակերտ։
Դիանայի խոսքով՝ անցակետի փակվելուց հետո, հնարավոր է, շուտով լինի վառելիքի խնդիր, ինչի պատճառով շրջաններից երեխաների կենտրոն գալը կդառնա անհնար, սակայն դեռ նման խնդիր չունեն։
Միլենա Ավետիսյանը 16 տարեկանից հաճախում է Թումո կենտրոն։ Արդեն չորորդ տարին է՝ մասնակցում է Թումոյի դասընթացներին։ Անցել է լուսանկարչության, ստեղծագրության, նոր մեդիաի և գրաֆիկ դիզայնի դասընթացները։
«Ներկայում ծրագրավորում եմ սովորում: Արդեն երրորդ մակարդակում եմ, որը հիմա օնլայն է անցկացվում։ Մեր դասընթացավարը Հայաստանում է, իսկ ճանապարհը փակ է: Դասընթացը ինքնին դժվար է, իսկ դասընթացավարի այստեղ չլինելը այն ավելի է դժվարացնում, քանի որ նրա հետ ինտերակտիվ կապը պահելը հեռավար ձևաչափով ոչ միշտ է լավ ստացվում»,- ասում է Միլենան։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելել է Լաչինի միջանցքով հումանիտար բոլոր ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները։

“Наша основная проблема – отсутствие электричества”: как работает степанакертский “Тумо” в условиях азербайджанской блокады
В 2015-2018 гг. Диана Балугян была одной из первых студенток Центра креативных технологий “Тумо”. По специальности она бухгалтер, однако после окончания учебы в “Тумо” продолжила заниматься фотографированием и сейчас преподает этот предмет в действующем в Степанакерте Центре “Тумо”.
Директор Центра Хачик Айрапетян остался с семьей в Ереване и из-за блокады не может вернуться в Степанакерт. По словам Дианы, они ждут разблокирования дороги, а пока связь и управление осуществляются дистанционно.
В Степанакерте “Тумо” действует с сентября 2015 года. Студентами Центра могут стать дети в возрасте от 12 до 18 лет.
“В “Тумо” хорошо то, что можно не иметь представления о той или иной сфере, но если тебе исполнилось 12, то ты может зарегистрироваться, не сдавая какие-либо экзамены и не имея знаний. Для нас важно понять, что действительно нравится ребенку. В течение месяца дети пробуют себя в разных сферах. По завершении адаптационного периода они выбирают шесть из имеющихся сфер”,- говорит Диана.
Во время веерных отключений “Тумо” пустеет до очередной подачи электроэнергии.
“Наша основная проблема – отсутствие электричества. У детей есть конкретные часы занятий, но если света у нас не бывает, то приходится менять время урока. Поэтому у нас каждый день появляется новый график”,- объяснила Диана Балугян.
До 44-дневной войны 2020 года большинство преподавателей степанакертского “Тумо” были из Еревана. “Сейчас работают в основном местные преподаватели. Блокада показала, насколько правильным было решение подготовить местных специалистов. Благодаря этому у нас шесть постоянно действующих курсов, в том числе фотографирование, музыка, создание игр, трехмерное моделирование, роботостроение”,- отметила Диана.
В 2022 г. филиалы “Тумо” открылись в городах Мартуни, Мартакерт и Аскеран, где студенты проходят предварительные занятия. После выбора курсов и регистрации они приезжают в центр – Степанакерт.
По словам Дианы, из-за закрытия контрольно-пропускного пункта, возможно, скоро появится проблема горючего, вследствие чего дети не смогут приезжать из районов в центр. Но пока такой проблемы нет.
Милена Аветисян посещает Центр “Тумо” с 16 лет. Она учится уже четвертый год. Прошла курсы фотографирования, медиа, графического дизайна.
“Сейчас я занимаюсь программированием, прохожу третий уровень, который проводится в онлайн-режиме. Наш преподаватель находится в Армении, но из-за блокирования дороги он не может приехать в Арцах. Курс сам по себе трудный, а отсутствие здесь преподавателя создает новые трудности”,- говорит Милена.
Напомним, что с 15 июня Азербайджан запретил все пассажирские и грузовые гуманитарные перевозки по Лачинскому коридору.