Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք. ՊՆ
Հունիսի 22-ի ժամը 12:50-ից ժամը 22։45- ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների ուղղությամբ խախտել է հրադադարը կիրառելով հրաձգային զենք։
Արցախի ՊՆ-ն հայտնել էր, որ հրադադարի խախտման հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող Մհեր Կամոյի Հակոբյանը։
Արցախի պաշտպանության նախարարության հաղորդմամբ՝ ՊԲ կողմից իբրև թե իրականացվող ինժեներական աշխատանքները խափանելու մասին հերթական կեղծ հաղորդագրությունը տարածելուց հետո ադրբեջանական կողմը հունիսի 22-ի ժամը 13։40-ից ժամը 14։20-ն ընկած ժամանակահատվածում Ճարտար համայնքի հատվածում հրաձգային զենքից կրակ է բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող տրակտորի ուղղությամբ։
Հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։ Հունիսի 23֊ի ժամը 09։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։

ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на Аскеранском, Мартунинском и Мартакертском направлениях
С 12:50 до 22։45 22-го июня вооруженные силы Азербайджана, применив стрелковое оружие, вели огонь на Аскеранском, Мартунинском и Мартакертском направлениях линии соприкосновения.
Как сообщает Министерство обороны Республики Арцах, вследствие нарушения режима прекращения огня огнестрельное ранение получил военнослужащий контрактной службы Армии обороны Мгер Камоевич Акопян.
После распространения очередной дезинформации о якобы срыве инженерных работ, проводимых Армией обороны, 22 июня азербайджанская сторона с 13։40 до 14։20 обстреливала из стрелкового оружия трактор, выполнявший сельскохозяйственные работы на территории села Чартар. Об этом сообщает МО Арцаха.
Командование миротворческим контингентом РФ проинформировано о нарушении режима прекращения огня. По состоянию на 09։30 23 июня ситуация на линии соприкосновения была относительно стабильной.