«Արցախի ժողովրդի վիճակն ամեն օր ավելի խոցելի է դառնում»․ Գեղամ Ստեփանյան
Արդեն 6 ամիս է՝ Արցախը գտնվում է ադրբեջանական շրջափակման մեջ։ Հունիսի 15-ից Ադրբեջանը արգելել է նաև հումանիտար օգնության տեղափոխումը։ Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին «Հետքը» զրուցել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ։
Հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելել է հումանիտար փոխադրումները, ներկայում ի՞նչ խնդիրներ է այն առաջացրել։
Ընդհանրապես 6 ամսից ավել շրջափակման մեջ գտնվող Արցախում արդեն իսկ հումանիտար իրավիճակը բավականին լարված է: Բավականին ճգնաժամային է, այս 6 ամսվա ընթացքում սահմանափակ քանակությամբ այդ փոխադրումները, որ հնարավոր է եղել իրականացնել խաղաղապահ զորակազմի կամ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ, որևէ ձևով հնարավորություն չեն ապահովել, որպեզի տարբեր ապրանքատեսակների համար հստակ պաշարներ ձևավորվեն։ Այսինքն՝ այս 6 ամսվա շրջափակման պայմաններում պարենային և դեղորայքային խոցելիությունը բավականին սուր է արտահայտված։ Հաշվի առնեով նաև, որ տեղական արտադրանքն Արցախում շատ չնչին է և չի համապատասխանում տեղական պահանջարկին, մենք լրջագույն խնդիր ունենք հենց առաջին հերթին առկա պահանջարկին համապատասխան պարենամթերքի բավարարման տեսանկյունից։
Դրա հետ մեկտեղ պետք է չմոռանալ նաև առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների՝ վառելիքի մասին, որն օգտագործվում է հանրային տրանսպորտի կազմակերպման համար։ Հիմա արդեն գյուղատնտեսական սեզոն է, բերքահավաքի կազմակերպման կամ սանիտացիայի կազմակերպման համար։ Առհասարակ այս փոխադրումների դադարեցումը հղի է մեծ վտանգներով, և այսօր արդեն իսկ ավելի նկատելի է, երբ չի իրականացվում փոխադրումները լրջագույն խնդիրներ է առաջացնում կյանքի կազմակերպման տարբեր ոլորտներում, սկսած պարենամթերքի բավարարման, առաջին անհրաժեշտության պարագաների, վառելիք, հիգիենայի ապրանքներ, դեղորայք և այլն։ Մեծ հաշվով այս իրավիճակը շարունակվելու պարագայում ես կարծում եմ, որ հումանիտար աղետն ուղղակի անխուսափելի է։
Ամենաշատը ո՞ր ապրանքների պակասն է այժմ զգացվում։
Կա արդեն արտահայտված սղություն․ առաջին հերթին միրգ բանջարեղենի մասին պետք է խոսենք, որոնք որ ամենօրյա օգտագործման են և քանի որ պահպանման ժամկետներ ունեն հստակ, մեծ ծավալներով չենք կարող ներկրել։ Այսօր Արցախում սպառվում է միայն տեղական արտադրության միրգ-բանջարեղենը, որն ինչպես նշեցի, շատ չնչին տոկոսն է կազմում, չկա էդ առումով պարենային բավարարվածության հստակ մակարդակ։ Այսօր եթե Ստեփանակերտի կամ շրջկենտրոնների խանութներով պտտվեք, միրգ-բանջարեղենից գրեթե ոչինչ չեք գտնի, մարդիկ փորձում են իրենց ունեցածը եթե օրինակ՝ ժամանակին իրենց այգիներում տնկել են, կիսվել, միմյանց հետ փոխանակվել, բայց հատկապես քաղաքային բնակչության վրա այս խնդիրը բավականին սուր է արտահայտվել։ Նկատվում է շաքարավազի, արևածաղկի ձեթի պակասություն։ Խանութներում ևս մի շարք տարբեր ապրանքների պակաս կա, բայց ես ուզում եմ հենց այն շեշտադրումն անել, որ 10-12 օր է անցել, որ հումանիտար փոխադրումները դադարեցված են, ավելի երկար ժամկետում միանշանակ բազմաթիվ այլ ապրանքնեերի ուղղությամբ արդեն լրջագույն խնդիր ենք ունենալու։ Ստեփանակերտում հիմա մեքենաների շարժ գրեթե չկա, որովհետև վառելիք չկա։ Շատ լուրջ է արտահայտված գյուղերում դիզվառելիքի խնդիրը։Բերքահավաք կազմակերպելու համար մարդիկ չեն կարողանում համապատասխան քանակությամբ վառելիք ձեռք բերել, իսկ դա հանգեցնում է նրան, որ իրենց ամբողջ տարվա աշխատանքն ուղղակի մնում է դաշտում, չեն կարողանում հավաքել, դա էլ իր հերթին ազդում է պարենային բավարարվածության մակադակի վրա։
Ամենաարագ սպառվող ապրանքները որո՞նք են։
Ամենաարագ սպառվող ապրանքները ինչպես արդեն նշեցի ձեթն է, միրգ-բանջարեղենն է, հացն է, որի պակասությունը, փառք Աստծո, դեռևս չկա, կաթնամթերքն է, որն էլի օգտագործվում է եղածը, որը շատ քիչ է։
Խանութներում կան ապրանքներ, որոնք իսպառ բացակայում են, օրինակ՝ մի խանութում կարող ենք տեսնել, որ հիգիենայի պարագաներ չկան, մեկ այլ խանութում ձեթ չկա, մեկ այլ խանութում կաթնամթերք չկա։Շատ դժվար է ընդհանրապես որևէ ապրանք հայթհայթել, ամբողջ քաղաքը կարող է պտտվես, որպեսզի ինչ-որ մի տեղ ինչ-որ մի փոքր քանակությամբ կարողանաս քեզ անհրաժեշտ ապրանքը գտնես։ Սա դեռևս ամբողջական շրջափակման 12-րդ օրն է, պատկերացրեք՝ ևս 10 օր հետո ինչպիսի խայտառակ վատ վիճակ է լինելու։
Վերջին անգամ ե՞րբ եք հանդիպել բնակիչների հետ եւ ի՞նչ առաջնահերթ խնդիրներ են ներկայացրել նրանք Ձեզ։
Մեծ խմբերով հանդիպումներ չեմ ունեցել բնակչության հետ, բայց գրասենյակը միշտ բաց է, ամբողջ օրը քաղաքացիների ընդունելություն է կազմակերպում, ընդունելություն աշխատակազմի, այդ թվում նաև ինձ մոտ ցանկացած ժամի։ Խնդիրները տարաբնույթ են․ սոցիալական խոցելի խմբի ներկայացուցիչների մոտ բոլոր տեսակի ապրանքների պակաս կա, և մենք փորձում ենք լիազոր մարմնի հետ համատեղ՝ Սոցապ նախարարության աջակցությամբ օժանդակություն, օգնություն տրամադրել։ Կան անձինք, որոնց կարողանում ենք տարբեր կերպ, հիմնադրամների միջոցով սննդով ապահովել։ Խնդիրները մեկը չեն, երկուսը չեն, բազմաթիվ են, և առհասարակ, ամենակարևոր մտահոգությունը, որ քաղաքացիների կողմից բարձրաձայնվում է, դա ճանապարհի հարցն է, և այն, թե ե՞րբ է կարգավորվելու այս անորոշությունը, Արցախի հարցը ստանալու իր հանգուցալուծումը։ Համար առաջին հարցն այսօր բացի սոցիալական աջակցության ծրագրերի շահառուներին հետաքրքրող հարցերից, ցանկացած արցախցու մոտ դա էդ հարցն է, թե ի՞նչ է լինելու մեր վերջը, ի՞նչ է լինելու հետո, մինչև ե՞րբ ենք շարունակելու ապրել էս զրկանքներով ու տառապանքներով։
Ներկայում, երբ Արցախի կառավարությունն անցել է խնայողությունների ռեժիմին, ի՞նչ է լինելու, երբ այդ խնայողություններն էլ վերջանան։
Երբ խնայողությունները վերջանան, մենք կհայտնվենք սովի, կհայտնվենք, աղետալի իրավիճակի մեջ, որովհետև ևս մեկ անգամ ուզում եմ շեշտադրել, որ Արցախում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ավելի քան 90%-ը մշտապես ներկրվել է Հայաստանի Հանրապետությունից։ Դա վերաբերում է բոլոր ոլորտներին՝ սկսած վառելիքից, պարենից, դեղորայքից վերջացրած հագուստով և այլն։ Եթե այս իրավիճակը շարունակվի նման ձևով, մենք ամբողջությամբ կտրված լինենք Հայաստանի Հանրապետությունից և աշխահից, մենք ուղղակի հայտնվելու ենք սովի և աղետալի իրավիճակում։ Այս առիթն օգտագործելով՝ կուզենայի սրա մասին ևս մեկ անգամ բարձրաձայնել և կոչ անել հասկանալու պահի ամբողջ լրջությունը։ 120 000 մարդ այսօր գոյաբանական իրական սպառնալիքի ներքո է ապրում՝ չիմանալով, թե վաղն ինչ է լինելու իր հետ և մշտապես հույս ունենալով, որ հաջորդ առավոտը ավելի լավը կլինի։ Ցավոք, ամեն օր այդ անորոշություններն ավելի են խորանում։
Ներկա պահին քանի՞ բնակիչ ունի Հայաստանի բժշկական կենտրոններ տեղափոխվելու եւ այնտեղ բուժօգնություն ստանալու կարիք։
Վերջին թարմացմամբ, քանի որ երեկ ու այսօր ևս կազմակերպվել է բուժառուների տեղափոխում, այս պահի դրությամբ 173 անձ կա, որ բժշկական օգնություն ստանալու հերթացուցակում է։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով պետք է կազմակերպվի նրանց տեղափոխությունը։
Արցախի շրջափակումից մինչ օրս քանի՞ քաղաքացի է բուժօգնություն ստանալու նպատակով տեղափոխվել Հայաստան։
Ամբողջ շրջափակման ընթացքում 525 անձ տեղափոխվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ, ևս 71 անձ բժշկական նպատակներով տեղափոխվել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ուղեկցությամբ։
Այս իրավիճակից դուրս գալու համար ի՞նչ լուծումներ եք Դուք տեսնում։
Մեր պահանջը շարունակում է նույնը մնալ անցակետի մասով։ Շատ-շատերի, այդ թվում նաև միջազգային դերակատարների համար երևի այլևս պարզ է, որ այդ անցակետը «դամոկլյան սուր» է Ադրբեջանի ձեռքին, ցանկացած պահի փակելու և Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու համար։
Բայց հենց հիմա արդեն իսկ կանգնած չե՞նք այդ աղետի առջև։
Այո՛, մենք հենց հիմա այդ աղետի առջև կանգնած ենք։ Լուծումն այն է, որ ի վերջո, թե՛ ռուս խաղաղապահների կողմից եռակողմ հայտարարության համաձայն, թե՛ միջազգային տարբեր դերակատարների կողմից միջազգային դրույթներին համաձայն՝ հստակ գործողություններ ձեռնարկվեն էս ամեն ինչին վերջ տալու համար, քանի որ իրապես սա երկար շարունակվել չի կարող, որովեհետև ամեն օրն ուղղակի ավելի խոցելի է դարձնում Արցախի ժողովրդի վիճակը թե՛ հոգեպես և թե՛ արդեն իսկ ֆիզիկական տեսանկյունից հաշվի առնելով, որ պարենամթերքի հետ կապված ևս լրջագույն խնդիր կա։ Որոշումները քաղաքական մակարդակում պետք է կայացվեն։ Կոնկրետ ՄԻՊ-ի մասով, թե ինչ լուծումներ կա, կարծում եմ այս ընթացքում մեր գործիքակազմի տակ եղած բոլոր հնարավորություներն օգտագործվել են և այսօր էլ շարունակվում են օգտագործվել Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը մեծացնելու և այս հանցավոր գործողություններին վերջ տալու համար։

“Состояние народа Арцаха с каждым днем становится все более уязвимым” – Гегам Степанян
Уже шесть месяцев Арцах находится в азербайджанской блокаде. С 15 июня Азербайджан запретил также доставку гуманитарной помощи. О создавшейся в Арцахе ситуации Hetq.am побеседовал с Защитником прав человека Республики Арцах Гегамом Степаняном.
С 15 июня Азербайджан запретил доставку в Арцах гуманитарных грузов. Какие проблемы вызвали эти действия?
В целом уже более шести месяцев гуманитарная ситуация в заблокированном Арцахе довольно напряженная. Тот ограниченный объем поставок, который за эти шесть месяцев удавалось осуществлять при содействии миротворческого контингента или Красного Креста, не давали возможность создавать конкретные запасы каждого вида продовольственных товаров. Поэтому в условиях 6-месячной блокады продовольственная и лекарственная уязвимость проявляется очень остро. Учитывая также то, что производство в Арцахе имеет ничтожные объемы и не удовлетворяет местные нужды, мы имеем серьезнейшую проблему удовлетворения потребностей населения именно в продовольственных товарах. В то же время нельзя забывать об обеспечении запасов топлива, которое используется для организации работы общественного транспорта и сбора урожая в наступившем сельскохозяйственном сезоне. Вообще прекращение этих перевозок чревато большими угрозами. Уже сегодня отсутствие перевозок вызывает проблемы с обеспечением продуктами питания, топливом, предметами гигиены, лекарствами и т.д. По большому счету в случае сохранения этой ситуации гуманитарная катастрофа, на мой взгляд, неизбежна.
Нехватка каких товаров наиболее ощутима?
Уже ощущается дефицит фруктов и овощей, которые используются каждый день и которые мы не можем доставлять в больших количествах. Сегодня в Арцахе реализуются фрукты и овощи только местного производства, что, как я уже отметил, составляет ничтожный процент. Если сегодня пройтись по магазинам Степанакерта или райцентов, то нельзя будет найти фрукты и овощи. Люди пытаются делиться или обмениваться друг с другом теми овощами и фруктами, которые в свое время посадили в своих садах и огородах. Однако в случае с городским населением эта проблема стоит очень остро. Уже ощущается нехватка сахарного песка, подсолнечного масла, ряда других товаров. Хочу отметить, что с момента прекращения гуманитарных перевозок прошло 10-12 дней, однако в более долгосрочной перспективе по части многих других товаров однозначно возникнут более серьезные проблемы. Сейчас в Степанакерте почти нет автомобильного движения, поскольку нет горючего. В селах очень остро стоит проблема дизтоплива. Люди не могут приобрести необходимое количество топлива, чтобы организовать сбор урожай, а это приводит к тому, что плоды их труда за весь год фактически остаются на поле, а это в свою очередь сказывается на уровне обеспечения продовольствием.
Какие товары реализуется быстрее всех?
Как я уже отметил, это растительное масло, фрукты, овощи, хлеб, дефицита которого, слава Богу, пока нет, молочные продукты. Последние местного производства, объемы которого очень малы. Чтобы достать хотя бы небольшое количество какого-либо товара, приходится обходить весь город. А ведь сейчас только 12-й день полной блокады. Представьте, какая ситуация возникнет через десять дней.
Когда вы в последний раз встречались с жителями и какие первоочередные проблемы они выдвинули?
Встреч с большими группами я не проводил, но мой офис всегда открыт для посетителей. В течение всего дня проводится прием граждан. Проблемы у людей разные. Социально уязвимые группы населения нуждаются во всех видах товаров, и мы пытаемся оказывать им помощь при содействии полномочного органа, то есть Министерства соцобеспечения. Есть лица, которых мы в состоянии обеспечивать продовольствием посредством различных фондов. Проблем много, однако наибольшую обеспокоенность у людей вызывает вопрос дороги и то, когда будет преодолена ситуация неопределенности, когда будет урегулирован вопрос Арцаха.
Для всех арцахцев первоочередными являются несколько вопросов: чем все закончится, что будет потом, до каких пор мы будем испытывать лишения и страдания.
Правительство Арцаха уже перешло на режим сбережений, а что будет потом, когда эти сбережения закончатся? Тогда мы окажемся в катастрофической ситуации. Хочу еще раз подчеркнуть, что более 90% товаров первой необходимости доставлялись в Арцах из Республики Армения. Это касается топлива, продовольствия, лекарств, одежды и т.д. Если ситуация сохранится, если мы будем полностью отрезаны от Армении и мира, мы столкнемся с голодом и катастрофой. Используя эту возможность, хочу еще раз призвать осознать всю серьезность момента. Сегодня 120 тысяч человек живут в условиях реальной экзистенциальной угрозы, не зная, что их ждет завтра, и постоянно надеясь на то, что следующее утро будет лучше. К сожалению, с каждым днем неопределенность углубляется все больше и больше.
Сколько человек на данный момент нуждаются в транспортировке в медицинские центры Армении для получения медицинской помощи?
По последним данным, на данный момент в очереди на получение медицинской помощи состоят 173 человека. Их транспортировка должна быть организована посредством Красного Креста.
Сколько граждан было перевезено для лечения из Арцаха в Армению за все время блокады?
За период блокады на лечение в Армению в сопровождении Международного Комитета Красного Креста было перевезено 525 человек, еще 71 человек был перевезен в сопровождении российского миротворческого контингента.
Какие видите решения для выхода из создавшейся ситуации?
Наше требование продолжает касаться контрольно-пропускного пункта. Очень многим, в том числе международным акторам, уже понятно, что КПП – дамоклов меч в руках Азербайджана, позволяющий закрыть дорогу в любой момент и создать в Арцахе гуманитарную катастрофу.
А разве уже сейчас вы не стоите перед такой катастрофой?
Да, прямо сейчас мы стоим перед такой катастрофой. Решение в том, чтобы как российские миротворцы в соответствии с трехсторонним заявлением, так и различные международные акторы в соответствии с международными положениями предприняли конккретные действия с тем, чтобы положить конец происходящему. Так долго продолжаться не может, поскольку с каждым днем положение народа Арцаха становится все более уязвимым как в психологическом, так уже и в физическом плане, учитывая наличие серьезней продовольственной проблемы. Решения должны быть приняты на политическом уровне. Что касается деятельности омбудсмена, могу сказать, что мы используем все имеющиеся на сегодняшний день возможности нашего инструментария для усиления давления на Азербайджан и прекращения его преступных действий.