«Ադրբեջանը իրադրությունը սրելու և ԼՂ-ն հայաթափելու հետևողական քաղաքականություն է վարում»․ Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր՝ հունիսի 29-ին, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ հունիսի 27-ի ադրբեջանական սադրանքին, որի հետևանքով զոհվել է Արցախի ՊԲ-ի 4 զինծառայող։
«Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին և ընկերներին՝ պիտի ընդգծեմ, որ այս ռազմական սադրանքը երկար ժամանակ նախապատրաստվում էր Ադրբեջանի տեղեկատվական գրոհներով, թե իբր ԼՂ ՊԲ-ն շփման գծի տարբեր հատվածներում խախտում է հրադադարի ռեժիմը»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական լրատվության հրապարակումների մտացածին լինելը ԼՂ իշխանությունների կողմից հետևողականորեն ի ցույց է դրվել, ինչի պայմաններում ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանը իրադրությունը սրելու և ԼՂ-ն հայաթափելու հետևողական քաղաքականություն է վարում։
Փաշինյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի գործելակերպը ավելի ու ավելի տեսանելի կերպով ընկալվում է նաև միջազգային հանրության կողմից, ինչի թարմ ապացույցը նախորդ շաբաթ ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևն է։
Նա ընթերցեց բանաձևի 15-րդ կետը, որտեղ ասվում է․ «Վեհաժողովը չափազանց անհանգստացած է Ադրբեջանի ղեկավարության ամենաբարձր մակարդակում հայերի դեմ կիրառվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանությունից և կոչ է անում Ադրբեջանին մերժել նման հռետորաբանությունն ու քայլեր ձեռնարկել ինչպես ատելության խոսքի դեմ, այդ թվում՝ հանրային և բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կիրառվող, այդպես էլ ատելության հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար»։
Նույն բանաձևի 8-րդ կետում Վեհաժողովը արձանագրում է․ «Ներկա անկայուն իրավիճակը կարող է հանգեցնել նրան, որ ԼՂ-ի հայ բնակչությունը ստիպված կլինի լքել իր տներն ու համայնքները։ Այս համատեքստում Վեհաժողովը հրատապ կոչ է անում լուծել ԼՂ հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության խնդիրները Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության, ինչպես նաև խաղաղության իրականացման ցանկացած մեխանիզմում չեզոք միջազգային ներգրավվածության միջոցով»։
Վեհաժողովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է, արձանագրել է ԼՂ-ին մատակարարվող բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների արգելափակման փաստը, Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ վերականգնել այդ մատակարարումները և կատարել Լաչինի միջանցքը ապաարգելափակելու մասին Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամանը։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր համարեց արձանագրել այն, որ ԵԽԽՎ-ի բանաձևի կապակցությամբ ընդունված հանձնարարականում նույն մարմնի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը գնահատվում է որպես հումանիտար և մարդու իրավունքների ճգնաժամ, և ԵԽ արտաքին գործերի նախարարների կոմիտեի ուշադրությունն է հրավիրում այդ ճգնաժամի վրա՝ ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք հնարավորինս արագ փաստահավաք առաքելություն կազմակերպելու անհրաժեշտությունը։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևը կարևորագույն փաստաթուղթ է ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ միջազգային ուշադրությունը մեծացնելու առումով, և ՀՀ ԱԳՆ-ն հետևողական կլինի բանաձևի դրույթները Նախարարական կոմիտեի, այսինքն՝ ԵԽ-ի գործադիր մարմնի օրակարգում պահելու առումով։
«Վերդառնալով հունիսի 27-ի սադրանքին՝ պիտի ընդգծեմ, որ դրա նպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու, ԼՂ-ի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերը հասցեագրելու ջանքերը չեզոքացնելու նպատակ ունեն։ Այս օրերին Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ԱԳ նախարարի գլխավորությամբ, Վաշինգտոնում շարունակում է բանակցությունները Ադրբեջանի պատվիրակության հետ Խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցնելու ուղղությամբ։
Մեր տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի և մեր կառավարությունը, առերեսվելով բոլոր դժվարությունների ու բարդությունների հետ, շարունակելու է խաղաղության քաղաքական ուղեգիծը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Азербайджан проводит последовательную политику обострения ситуации и этнической чистки в Нагорном Карабахе” – Н.Пашинян
На проходящем сегодня, 29 июня, заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся азербайджанской провокации, вследствие которой погибли четверо военнослужащих Армии обороны Арцаха.
“Выражая соболезнование семьям и друзьям погибших, должен подчеркнуть, что эта военная провокация долгое время готовилась посредством информационных атак Азербайджана, содержание которых сводилось к тому, что якобы Армия обороны Нагорного Карабаха нарушает режим прекращения огня на различных участках линии соприкосновения”,- отметил премьер.
По словам Пашиняна, власти НК последовательно разоблачали вымышленность азербайджанских публикаций, в результате чего становится очевидно, что Азербайджан проводит последовательную политику обострения ситуации и проведения этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Глава правительства выразил убежденность, что поведение Азербайджана становится все более понятным и для международной общественности, подтверждением чего стало принятая на минувшей недели резолюция ПАСЕ.
Никол Пашинян зачитал 15-й пункт резолюции, в котором говорится: “Парламентская Ассамблея чрезвычайно озабочена враждебной и угрожающей риторикой, используемой в отношении армян руководством Азербайджана на самом высоком уровне, и призывает Азербайджан отказаться от подобной риторики и принять меры против разжигания ненависти, в том числе со стороны общественных деятелей и высокопоставленных должностных лиц, а также вести борьбу с преступлениями на почве ненависти”․
В п.8 той же резолюции говорится: “Нынешняя нестабильная ситуация может привести к тому, что армянское население НК вынуждено будет покинуть свои дома и общины. В этом контексте Ассамблея призывает срочно решить вопросы прав и безопасности армянского населения НК путем диалога между Баку и Степанакертом, а также нейтрального международного вовлечения в любой механизм утверждения мира”.
Ассамблея подчеркнула, что блокирование Азербайджаном Лачинского коридора является нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., констатировала факт прекращения поставок природного газа и электроэнергии в НК, призвала Азербайджан немедленно восстановить эти поставки и выполнить решение Международного суда правосудия о разблокировании Лачинского коридора.
Никол Пашинян отметил, что в принятых в рамках резолюции ПАСЕ рекомендациях ситуация, созданная в НК вследствие блокирования Лачинского коридора, расценивается как кризис гуманитарной сферы и прав человека. Комитету министров иностранных дел ЕС предлагается обратить внимание на этот кризис, подчеркивается необходимость скорейшей организации миссии по сбору фактов.
По словам Пашиняна, резолюция ПАСЕ – важнейший документ в плане повышения международного внимания к создавшему в НК гуманитарному кризису.
МИД Армении будет последователен в сохранении положений резолюции в повестке Комитета министров СЕ - исполнительного органа Совета Европы
“Возвращаясь к провокации 27 июня, должен подчеркнуть, что она преследовала цель нейтрализовать усилия по установлению мира между Арменией и Азербайджаном, решению вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. В эти дни делегация Армении во главе с министром иностранных дел ведет в Вашингтоне переговоры с делегацией Азербайджана по согласованию текста Договора о мире.
Мир в нашем регионе не имеет альтернативы, и наше правительство, сталкиваясь с трудностями и сложностями, будет продолжать политический курс на установление мира”,- сказал Н. Пашинян.