Գյումրի-Քաշունիք-Հաթերք. Մովսիսյանների ընտանիքն Արցախում սեփական տուն ունենալու հույսով է ապրում
Քնար Մովսիսյանը հանում է ցեխոտ կոշիկները, հագնում ռեզինե հողաթափերը, կարտոֆիլը լցնում թասի մեջ, բացում ջրի ծորակը ու սկսում կարտոֆիլը մաքրել հողից։
Նա արդեն երրորդ տարին է՝ մշակում է Հաթերքի իրենց ժամանակավոր տան դիմացի հողատարածքը, կարտոֆիլ, լոբի, եգիպտացորեն, գազար ու կաղամբ ցանում։
63-ամյա Քնար Մովսիսյանը ամուսնու՝ Հարութ Մովսիսյանի հետ 1997 թվականին Գյումրիից տեղափոխվել է Արցախ։ 1988-ի երկրաշարժից հետո 10 տարի տնակում են ապրել՝ որդու և դստեր հետ։
«Դանիական տնակում էինք ապրում, շատ լավ տնակ էր։ Ես էլ, Հարութն էլ աշխատում էինք։ Մի օր Հարութը եկավ, ասաց՝ Ղարաբաղ կոմիտե կա, գնում են, գրանցվում են, հետո տանում են Արցախ։ Ու առանց մանրամասներ իմանալու, մեր իրերով գնացինք կոմիտեի նախագահի մոտ։ Գրանցվեցինք ու շատ արագ տեղափոխվեցինք Արցախ։ Եկանք ու նորից զրոյից սկսեցինք ամեն ինչ»,- պատմում է Քնար Մովսիսյանը։
Քնարն ընտանիքի հետ հաստատվեց Քաշաթաղի շրջանի Քաշունիք համայնքում։ Քաշունիքը փոքր համայնք է՝ Հակարի գետի ափին։ 2020 թվականի տվյալներով գյուղում բնակվում էր 93 մարդ։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Քաշունիք համայնքը նույնպես անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Քաշունիքում Քնարի ընտանիքն 9 տարի ապրել է առանց էլեկտրականության։
«Ամբողջ տարածքում լույս չենք ունեցել։ 2007 թվականին նոր լույս քաշեցին։ Լույս ունեցանք ու լույսի հետ էլ ամեն ինչ։ Գազ չկար, փայտի վառարանի վրա ճաշ էինք եփում, ջուր էինք տաքացնում։ Փայտը շատ էր, ջուրը շատ էր, ձուկը շատ էր։ Սկզբում էր ծանր, հետո հունի մեջ էինք ընկել։ Հողամաս ունեինք, այգի էինք արել։ Այդպես 23 տարի ապրել ենք Քաշունիքում»,- նշում է տիկին Քնարը։
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Քնարի ընտանիքը մինչև հոկտեմբերի 22-ը գտնվել է Քաշունիքում։
«Բոլորն էլ գյուղում էին մնացել, բայց մինչև ամսի 22-ը։ Այդ օրը Իշխանաձորից զանգեցին, ասացին՝ թուրքերը արդեն հասել են Այգեհովիտ։ Դա Հակարի գետի մյուս ափն է։ Գյուղում մնալն արդեն վտանգավոր էր։ Դաշտերով դեպի Գորիս ճամփա կար։ Գյուղից դուրս եկանք կեսգիշերին։ Ոչ մի բան հետներս չէինք վերցրել։ Հավաբունը փակել էինք, խոզերին բաց էինք թողել։ Մտածեցինք՝ մոտիկ տեղ մնանք, մեկ է, էս երկու օրը կվերջանա, մենք էլ հետ կգանք մեր տները։ Քաշունիքի մեր հարևանը Տեղ գյուղում տուն ուներ։ Ես մնացի այդտեղ մինչև պատերազմի ավարտը, ամուսինս 10 օր մնաց, հետո գնաց Գյումրի՝ որդուս մոտ։ Աչքներս ճանապարհին մնաց․ էլ հետ մեր տուն չգնացինք»,- ասում է Քնար Մովսիսյանը։
44-օրյա պատերազմից հետո Քնարն ու ամուսինը՝ 65-ամյա Հարութ Մովսիսյանը, վերադարձան Արցախ։ Չորս ամիս ապրեցին Ստեփանակերտի «Էլդորադո» հյուրանոցում։ 2021 թվականի ապրիլին Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղի հիվանդանոցում Քնարն աշխատանքի ընդունվեց որպես բուժքույր ու ամուսնու հետ հաստատվեց Հաթերքում։ Սկզբում աշխատում էր Հաթերքի հիվանդանոցում, հետո՝ շտապօգնության բաժանմունքում։
Քնարն ասում է, որ գյուղում հիվանդները շատ են, հատկապես շրջափակումից հետո։ Եղել է, որ օրվա մեջ վեց կանչ են ունեցել։
«Ընդհանրապես, հիվանդանոցը միշտ լիքն է։ Մի հիվանդ ունեինք, մի կերպ հնարավոր եղավ տեղափոխել Ստեփանակերտ։ Ստամոքսի խնդիր ուներ, այստեղ համապատասխան սարքավորումներ չունեինք հետազոտության համար»,- ասում է նա։
Տունը, որտեղ հիմա են ապրում, գտել են Հաթերքի համայնքապետի միջոցով։
«Տունը կառավարությունը վերանորոգել է, 3 տարով տվել մեզ։ Դրա դիմաց տանտերը վարձի գումար չի վերցնում»,- ասում է Քնար Մովսիսյանը։
Նրա խոսքով՝ Հաթերք տեղափոխվելուց հետո, սկզբնական շրջանում, կով էին պահում։
«Կարմիր խաչը կով էր տվել, մեր Ծովիկ կովը։ Դրանով էինք յոլա գնում։ Հետո տնամերձ տարածքի հողը մշակեցինք։ Գյուղացուն հողն է պահում։ Անասուն էլ պետք է ունենաս, հավեր պահես, ամեն ինչ էլ պետք է անես։ Երբ աշխատանքից վերադառնում եմ, տուն չեմ բարձրանում, միանգամից բանջարանոց եմ գալիս։ Էսօր էլ մեր հարևանի կաթիլայինը միացրել եմ, եկել։ Բոլոր կարևոր բաները ցանել եմ․ կարտոֆիլ, լոբի, եգիպտացորեն, ոլոռ, կանաչի, գազար ու կաղամբ։ Բանջարանոցի այս մի հատվածում գազար էի ցանել, հետո մոռացել էի, լոբի էլ էի ցանել, երկուսն էլ եղել են»,- ասում է տիկին Քնարը՝ ձեռքով ցույց տալով մարգը։
Քանդած կարտոֆիլի տեղում սածիլներն է դնում։ Ասում է՝ կարտոֆիլը չէր ցանել, անցած տարի հողում մնացածներն են, իրենք իրենց աճել են։
«Այստեղ մենք դեռ եկող տարի էլ կկարողանանք մնալ։ Տան համար հավաստագրերին ենք սպասում։ Հույս ենք պահում, որ մենք մեր տունը կունենանք, մեր սեփական տունը Արցախում»,- ասում է Քնար Մովսիսյանը։

Гюмри-Кашуник-Атерк: Мовсисяны надеются жить в собственном доме в Атерке
Кнар Мовсисян снимает грязную обувь, надевает резиновые тапочки, после чего начинает перекладывать картофель в тазик, чтобы смыть с клубней комки грязи.
Она уже второй год обрабатывает земельный участок перед своим временным домом в Атерке, сажает картофель, фасоль, кукурузу, морковь, капусту.
В 1997 году Кнар Мовсесян вместе с мужем Арутом Мовсисяном переехала из Гюмри в Арцах. После землетрясения 1988 года супруги вместе с дочерью и сыном жили 10 лет во времянке.
“Это был очень хороший домик, который после землетрясения пподарила Дания. Мы с мужем работали. Как-то Арут пришел домой и сказал, что есть комитет “Карабах”, можно зарегистрироваться и поехать в Арцах. Не углубившись в детали, мы собрали вещи и пришли к председателю комитета. Зарегистрировались и очень быстро переехали в Арцах. Начинали все с нуля…” – рассказывает моя собеседница.
Семья обосновалась в общине Кашуник Кашатахского района. Это небольшое село на берегу реки Акари. По данным 2020 г. здесь проживало 93 человека. Однако после 44-дневной войны 2020 г. Кашуник тоже перешел под контроль Азербайджана.
В Кашунике семья Кнар прожила без электричества девять лет. Электричество во всем районе подключили только в 2007 году. “Газа тоже не было, обед готовили на дровяной печке, на ней же подогревали воду. Дров было много, воды было много, рыбы было много… Сперва приходилось тяжело, но мы очень быстро приспособились. У нас был земельный участок, на котором посадили сад. Там мы прожили 23 года…”- отметила Кнар.
Во время 44-дневной войны Мовсисяны оставались в Кашунике до 22 октября. “В этот день нам позвонили из Ишханадзора и сообщили, что турки уже дошли до Айгеовита. Это на другом берегу Акари. Оставаться в селе было опасно. Через поля проходила дорога в Горис. Мы выехали в полночь. Ничего с собой не взяли, закрыли курятник, свиней выпустили. Думали, переждем поблизости, а дня через два вернемся. У нашего соседа был дом в селе Тех. Я оставалась там до конца войны, а муж – десять дней, потом уехал к сыну в Гюмри. В свой дом мы так и не вернулись…” – говорит Кнар.
После 44-дневной войны супруги вернулись в Арцах. Четыре месяца жили в гостинице “Эльдорадо” в Степанакерте. В апреле 2021 г. Кнар устроилась медсестрой в больнице села Атерк Мартакертского района, а вскоре Мовсисяны обосновались там. Сперва Кнар работала в местной больнице, потом перевелась в отделение скорой помощи.
По словам Кнар, больных в селе много, что обусловлено также блокадой. Бывает, в день поступает до шести вызовов.
Дом, в котором сейчас живут Мовсесяны, они нашли с помощью администрации Атерка. “Правительство сделало в доме ремонт и передало нам его на три года. Поэтому хозяин дома не берет с нас арендную плату”,- сказала Кнар.
После переезда в Атерк супруги первое время держали корову, которую получили от Красного Креста, потом начали обрабатывать землю рядом с домом. В селах люди живут за счет земли, но животных тоже нужно держать, говорит Кнар. Возвращаясь с работы, она первым делом заходит в свой огород, где растет все необходимое – картошка, фасоль, кукуруза, зелень, морковь, капуста.
“Здесь мы сможем жить еще два года. Надеемся, что у нас будет свой дом, собственный дом в Арцахе… “ – говорит Кнар Мовсисян.