Նոր հայց. այս անգամ Մոնթե Մելքոնյանի անվան դպրոցի տնօրենն ընդդեմ «7 օր»-ի
Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանը դատի է տվել «7օր» (www.7or.am) լրատվամիջոցին:
«7օր»-ը այս տարվա ապրիլի 16-ին հրապարակել է Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանի վերաբերյալ «Սերժ Սարգսյանի համակուրսեցի տնօրենը ուսուցիչներից 100 դոլա՞ր է պահանջում» վերնագրով նյութը` նույն դպրոցի ծնողների ահազանգով, որ դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանն առաջին դասարանի ուսուցիչներից 100–ական դոլար է պահանջում։
Սակայն հաջորդ օրը' ապրիլի 17-ին «7 օր»-ը ստացել է Ռուզաննա Ազիզյանի փաստաբան Արշակ Թովմասյանի պարզաբանումն առ այն, որ «7օր» լրատվամիջոցին ահազանգողները ոչ թե դժգոհ ծնողներ են, այլ դպրոցից ազատված 2-3 նախկին ուսուցչուհիներ, որոնք «հալածյալի» կերպարանք ընդունած ամեն կերպ փորձում են վարկաբեկել թե Ռ. Ազիզյանին և թե դպրոցի ողջ կոլեկտիվին:
Ա.Թովմասյանը նաև տեղեկացրել է, որ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Երևանի Մ.Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոց ՊՈԱԿ-ի և Ռ. Ազիզյանի՝ պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները տարածելու փաստով հերքում ներկայացնելու մասին դիմումով հայցն ընդդեմ նախկին ուսուցչուհիների: Եվ առաջին ատյանի դատարանը, և ՀՀ վերաքննիչ դատարանն իրենց վճռով և որոշմամբ, պարտավորեցրել են նախկին ուսուցչուհիներին տարբեր լրատվամիջոցներով հերքելու թիվ 11 դպրոց ՊՈԱԿ-ի և Ռուզաննա Ազիզյանի պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները:
«7օր»-ը հրապարակել է փաստաբանի պարզաբանումը որոշ կրճատումներով «Հերքում» խորագրի ներքո' «Ձեզ զանգահարողները ոչ թե դժգոհ ծնողներ են, այլ դպրոցից ազատված 2-3 նախկին ուսուցչուհիներ» վերնագրով: Այնուամենայնիվ, Ռուզաննա Ազիզյանին դա չի բավարարել. նա դիմել է Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ «7օր»-ի՝ ներկայացնելով պատիվը, արժանապատվությունը արատավորող տեղեկություններ տարածելու փաստով հերքում ներկայացնելու և նույն լրատվամիջոցով ներողություն խնդրելու հայցապահանջ:
«Հետքի» հետ զրույցում «7 օր» կայքը հրատարակող «Թևանյան»ՍՊԸ-ի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը հայտնեց, որ իրենք գործել են օրենքի շրջանակներում և ստացած պարզաբանումը տեղադրել են. «Համաձայն օրենսդրության' մենք մեկշաբաթյա ժամկետում պիտի տեղադրեինք, և ծավալը չպետք է գերազանցեր մեր հրապարակմանը, բայց իրենց ուղարկած պարզաբանման ծավալը շատ ավելի մեծ էր, և հաջորդ օրը մենք, նույն ծավալը պահելով, տեղադրել ենք ու տեղեկացանք, որ դատի են տվել' պահանջելով, որ հերքում տպագրենք, այնինչ մենք հերքումն արդեն տպագրել ենք»,- ասաց Ա. Թևանյանը:
«Մինչև դատի տալը` մենք ասել էինք հերքում տպագրենք, բայց իրենք իմ գրությունը տպագրեցին ոչ ամբողջական վիճակում, կիսատ, կտրտած, ու անունը դրել են հերքում: Ես հերքում չէի ուղարկել, ես գրություն էի ուղարկել անունը չէի դրել հերքում, ես լրիվ պարզաբանել էի»,-«Հետքին» ասաց դպրոցի տնօրենի փաստաբան Արշակ Թովմասյանը:
Եթե www.7or.am-ը չապացուցի, որ նյութում առկա տեղեկությունները համապատասխանում են իրականությանը, ապա տնօրենը պահանջում է ներողություն խնդրել և վճարել 100 հազար դրամ կատարած փաստաբանական ծառայությունների դիմաց:
Անդրանիկ Թևանյանն ասաց, որ «7օր»-ի խմբագրությունը ծնողների նամակը ստացել էր էլեկտրոնային փոստով: Այն անանուն է եղել, սակայն որպես կանոն փորձը ցույց է տվել, որ դպրոցներում կաշառակերության դեպքերը հաստատվում են, ԿԳ նախարարությունն էլ նման հրապարակումները դիտարկում է որպես ահազանգ և արձագանքում է, այդ պատճառով տեղադրել են, բայց չեն պնդել, որ այդպես է: «Մենք չենք պնդել, որպեսզի ապացուցենք, այլ հարցականով ենք գրել նյութը»,- ասում է Անդրանիկ Թևանյանը:
Վիճահարույց հրապարակումից հետո Մոնթե Մելքոնյանի անվան դպրոցի ծնողները եկել են խմբագրություն' բողոքելու, թե ինչու է նման նյութ տեղադրվել: Անդրանիկ Թևանյանն առաջարկել է իրենց բողոքը կամ հերքումը գրավոր ներկայացնել, և 7or.am-ը կհրապարակի այն: Սակայն ծնողները դա չեն արել:
Առաջին դատական նիստը դատարանը հետաձգել է' հնարավորություն տալով կողմերին համաձայնության գալ: «Ես իրենց առաջարկեցի, որ մենք կարող ենք նյութ պատրաստել, որ ձերոնք եկել են և պնդում էին, որ դպրոցում կաշառակերություն չկա, մենք դա կտեղադրենք: Բայց իրենք իրենց կողմից առաջարկեցին «7օր»-ի ինքնանվաստացման տեքստ, այսինքն' «7օր»-ը պետք է մեղանչեր, ծնկի գար, ներողություն խնդրեր և հայցեր տնօրենի ներողամտությունը: Այսինքն' մի բան, որ մենք չենք պնդել, փաստն ենք արձանագրել»,- հիմնավորում է Ա. Թևանյանը:
Վերջին դատական նիստին դպրոցի տնօրենի փաստաբան Արշակ Թովմասյանը ասել է, որ նոր պահանջ ունի, որը պետք է ներկայացնի: Թե ինչ պահանջ է, դեռ պարզ չէ: Նիստը հետաձգվել է, և առ այսօր նոր պահանջի գրավոր տեքստը 7.or.am-ը չի ստացել:

Новый иск: на этот раз директор школы имени Монте Мелконяна против "7օր"
Директор ереванской школы номер 11 имени Монте Мелконяна Рузанна Азизян подала в суд на СМИ "7օր" (www.7or.am). 16 апреля с.г. издание "7օր" опубликовало статью под названием "Директор-однокурсница Сержа Саргсяна требует с учителей по 100 долларов?". В публикации сообщалось, что Рузанна Азизян требует, чтобы учителя первых классов дали по 100 долларов.
На следующий день "7օր" получило объяснения адвоката Р.Азизян Аршака Товмасяна, согласно которым авторами сигнала были не недовольные родители, а уволенные из школы 2-3 учительницы, которые всячески пытаются скомпрометировать Рузанну Азизян и коллектив школы.
Адвокат также сообщил, что суд общей юрисдикции ереванских административных районов Малатия-Себастия удовлетворил поданный против бывших учительниц школы иск о публикации опровержения по факту распространения сведений, порочащих честь и достоинство школы им.Монте Мелконяна и ее директора Р.Азизян. И суд первой инстанции, и Апелляционный суд своими решениями обязали бывших учителей опровергнуть посредствома различных СМИ сведения, порочащие честь и достоинство школы и ее директора.
"7օր" опубликовало материал под названием "Вам звонили не недовольные родители, а уволенные из школы 2-3 бывшие учительницы", в котором были представлены объяснения адвоката с некоторыми сокращениями. Однако Рузанну Азизян это не удовлетворило, и она подала в Шенгавитской суд общей юрисдикции иск с требованием опубликовать опровержение по факту распространения сведений, порочащих честь и достоинство, и обязать это СМИ принести ей извинение.
В беседе с "Hetq"-ом директор ООО "Теванян", которому принадлежит сайт 7or.am, Андраник Теванян сообщил, что они действовали в рамках закона и разместили полученные объяснения. "Объем присланного ими объяснения был очень большой, и на следующий день мы, сохранив этот объем, разместили материал и сообщили, что на нас подали в суд, требуя напечатать опровержение, между тем мы его уже напечатали",- сообщил А.Теванян.
"До обращения в суд мы попросили их напечатать опровержение, однако мое письмо они напечатали в сокращенном виде, назвав это опровержением. Между тем я отправлял не опровержение, а письмо, в котором были даны объяснения",- сказал "Hetq"-у адвокат А.Товмасян.
Если "7օր" не докажет, что содержащиеся в публикации сведения соответствуют действительности, то директор будет требовать извинений и выплаты 100 тысяч драмов на адвокатские расходы.
По словам Андраника Теваняна, письмо родителей редакция "7օր" получила по электронной почте. Оно было анонимным, однако практика показывает, что случаи взяточничествак в школе, как правило, подтверждаются, и министерство образования и науки рассматривает подобные публикации как сигнал и реагирует на них. Поэтому издание разместило материал, но не настаивало на том, что все происходило именно так.
После появления спорной публикации родители школы им.Монте Мелконяна пришли в редакцию жаловаться на публикацию этого материала. Андраник Теванян предложил им представить для публикации письменную жалобу или опровержение, однако родители не сделали этого.
Первое судебное заседание было отложено с целью дать сторонам возможность заключить мировую. По словам Андраника Теваняна, редакция предложила подготовить материал, в котором бы говорилось, что пришли представители школы, настаивавшие на отсутствии в школе случаев взяточничества. Однако им передали унизительный для "7օր" текст. "То есть мы должны были на коленях просить у директора школы прощения и снисхождения. Но мы ни на чем не настаивали, мы всего лишь изложили факты",- сказал Андраник Теванян.
На последнем судебном заседании адвокат директора школы заявил, что намерен предъявить новое требование. Заседание было отложено, однако 7.or.am до сих пор не получил письменный текст этого требования.