Թագուհի Թովմասյանը հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից իրեն հեռացնելու որոշումը կբողոքարկի դատարանում
Պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից իրեն հեռացնելու ԱԺ որոշումը կբողոքարկի վարչական դատարանում։ Այս մասին պատգամավորը հայտնեց իր կողմից հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 11-ին ԱԺ-ում կայացած քվեարկության ժամանակ 62 կողմ ձայնով Թովմասյանը հեռացվել է հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։
Ըստ պատգամավորի՝ դա քաղաքական որոշում էր և որևէ հիմնավորում չուներ։
«Պահանջում եմ դատարանից վերականգնել իմ լիազորությունները, քանի որ այդ գործընթացը տեղի է ունեցել ապօրինի։ Ես զրկված եմ եղել լսված լինելու իրավունքից։
Ունեցել եմ անաշխատունակության թերթիկ և նախապես ներկայացրել եմ գրավոր տեղեկություն Աժ նախագահին և նախագահի պաշտոնակատարին՝ նրանցից ակնկալելով, որ ինձ վերաբերելի հարցի քննությունը կհետաձգվի մինչև կարողանամ ներկայանալ աշխատանքի։
Դիմումս անպատասխան են թողել և քննարկել ու քվեարկել են ինձ՝ լիազորություններից զրկելու հարցը, ինչի համար դիմել եմ վարչական դատարան, և անխուսափոլիորեն իմ լիազորությունները վերականգնվելու են դատարանի միջոցով»,- նշեց պատգամավորը։

Т.Товмасян обжалует в суде решение об отстранении ее от должности председателя комиссии НС
Депутат Национального Собрания Тагуи Товмасян обжалует в административном суде решение об отстранении ее от должности председателя постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам. Об этом она сообщила на сегодняшней пресс-конференции.
Напомним, что в ходе состоявшегося 11 июля голосования в парламенте Товмасян 62-ю голосами “за” была смещена с должности председателя постоянной комиссии.
По словам депутата, принятое решение, является политическим и не имеет какого-либо обоснования.
“Я требую от суда восстановить мои полномочия, поскольку этот процесс был осуществлен незаконно. Я была лишена своего права быть услышенной.
У меня имелся листок о нетрудоспособности, о чем я заранее сообщила председателю НС, ожидая, что рассмотрение касающегося меня вопроса будет отложено до тех пор, пока я смогу явиться на работу.
Однако мое заявление осталось без ответа, и был рассмотрен и поставлен на голосование вопрос о лишении меня полномочий, в связи с чем я обратилась в административный суд. Мои полномочия неизбежно будут восстановлены через суд”,- заявила Т.Товмасян.