Արցախից 11 բուժառու Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 27-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումն Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Азербайджан постоянно запрещает доставку в Арцах на машинах МККК лекарств и медицинских принадлежностей
Сегодня, 27 июля, 11 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе с сопровождающими при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медцентры Республики Армения. Об этом сообщает МЗ Арцаха.
В течение дня предусмотрено возвращение в Арцах на машинах МККК 13 пациентов с сопровождающими, которые в свое время были направлены на лечение в Армению в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона постоянно запрещает поставку в Арцах на автомобилях МККК лекарств первой необходимости и медицинских принадлежностей.
В настоящее время в медобъединении “Аревик” лечение получают 23 ребенка, пять детей находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медцентр” лечатся 82 пациента, семь пациентов находятся в реанимационном отделении. Состояние двух из них крайне тяжелое.