«Ինչու Կառավարությունը և խաղաղապահները խոստումները չեն կատարում»․ արցախցի մայրիկների ակցիան Ստեփանակերտում
Արցախցի մի խումբ կանայք այսօր՝ օգոստոսի 1-ին, հավաք են կազմակերպել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում՝ նախագահական նստավայրի դիմաց։ Նրանք պահանջում են Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանից քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքը բացելու և նրանց, նրանց երեխաների համար նորմալ կյանք ապահովելու համար։
31-ամյա Թագուհի Գրիգորյանը մեկ տարեկան դստեր հետ նույնպես մասնակցում է Արցախի մայրիկների հավաքին։ Նա միայնակ է մեծացնում դստերը։
Ասում է՝ Վերածննդի հրապարակում հավաքվել են՝ հասկանալու, թե ինչու Կառավարությունը և ռուս խաղաղապահները պատերազմից հետո տված իրենց խոստումները չեն կատարում։
«Մենք բոլորս ուզում ենք իմանալ՝ ինչո՞ւ գոնե մեր երեխաների համար հնարավոր չէ նորմալ կյանք ապահովել։ Գոնե մանկական սնունդ ինչո՞ւ չենք կարող մենք մեր խանութներում գտնել։ Գոնե մինիմում հիգիենայի պարագաներով ինչո՞ւ ապահովված չենք»,- նշում է Թագուհի Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ երեխայի համար ունեցած պաշարները մի ամիս հազիվ կհերիքեն։
«Ես փոքր բանջարանոց եմ արել, դրանով եմ մի կերպ գոյատևում։ Բայց մի օր էլ բանջարեղենն է վերջանալու։ Առջևում ձմեռ է։ Եփած կարտոֆիլ ու եփած լոբի, միայն դա ենք ուտելու։ Ձեթ չենք ունենալու, աղ չենք ունենալու, շաքարավազ արդեն չունենք»,- ասում է նա։

“Почему правительство и миротворцы не выполняют свои обещания?”: в Степанакерте прошла акция арцахских матерей
Группа арцахских женщин собралась 1 августа на площади Возрождения в Арцахе, напротив здания резиденции президента. Они потребовали от президента Арцаха Араика Арутюняна предпринять шаги по разблокированию Лачинского коридора и обеспечению нормальной жизни для себя и своих детей.
В акции арцахских матерей участвовала и 31-летняя Тагуи Григорян со своей годовалой дочкой. Тагуи растит ребенка одна. По ее словам, матери собрались на площади Возрождения, чтобы понять, почему после войны правительство и российские миротворцы не выполняют данные ими обещания.
“Мы все хотим знать, почему нельзя обеспечить нормальную жизнь хотя бы для наших детей? Почему мы не можем найти в магазинах хотя бы детское питание? Почему мы не обеспечены даже элементарными гигиеническими принадлежностями?”- говорит Тагуи.
По ее словам, отложенных для ребенка запасов едва хватит на месяц. “У меня небольшой огород, благодаря которому удается как-то выживать. Но когда-нибудь и овощи закончатся. Впереди зима, и нам придется есть только вареную картошку и фасоль. Растительного масла не будет, соли не будет, сахарного песка уже нет…” – отметила Тагуи.