Ադրբեջանը հարկադրանքով և բռնությամբ «մարդասիրություն» է փորձում մատուցել Արցախի ժողովրդին․ Գուրգեն Ներսիսյան
Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
«Ադրեջանը ինչպես նախկինում, 2020թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին, այնպես էլ դրանից հետո՝ առ այսօր, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացնում է նրան ֆիզիկապես ոչնչացնելու, Արցախից վտարելու, իսկ մնացածներին էլ հարկադրաբար հպատակեցնելու ծրագիր:
Դեռևս 2020թ. նոյեմբերի 9-ին, Եռակողմ հայտարարության տեքստը կազմելիս ու այն ստորագրելիս, մասնակից կողմերը իրավացիորեն եկել էին այն եզրահանգման, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունը, նրա անվտանգությունը, նրանց կարիքների համար անհրաժեշտ և անվտանգ ապրանքներ ձեռք բերելը, պատշաճ բուժօգնություն ստանալը, արտաքին աշխարհի հետ անվտանգ կապն ապահովելը հնարավոր է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության հետ անխոչընդոտ կապի առկայության պայմաններում, որի համար նախատեսվել է Լաչինի միջանցքը:
2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը Արցախում դիտավորությամբ ստեղծել է հումանիտար ճգնաժամ, փակել է Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը, այդ ընթացքում կազմակերպել սպանություններ, սպանության փորձեր, գույքի ոչնչացման և վնասման դեպքեր, կիրառել ռազմական ուժ, ցուցադրել դրա կիրառման սպառնալիք և այդ ամենին զուգահեռ սկսել պարտադրել հումանիտար օգնություն՝ իր «ձեռքից» ու իր առաջարկած ճանապարհով։
Արցախի ժողովրդի կողմից հումանիտար օգնությունը ՀՀ-ից ստանալու և ՀՀ հետ կապ ունենալու պահանջը ոչ թե կամակոր ցանկություն է, այլ սեփական անվտանգության և պարզապես ինքնապահպանության գիտակցում, ինչն ամբողջությամբ տեղավորվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի տրամաբանության մեջ:
Մարդուն չի կարելի պարտադրել՝ գոյության միջոցներ ստանալ մեկից, ով բացահայտորեն սպանում կամ սպառնում է սպանել այդ մարդուն, այդպիսի երևույթները հատուկ էին միայն ստրկատիրական հասարակարգերին:
Քաղաքացիական անձանց պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիան երաշխավորում է առանց խտրականության մարդասիրությունը և հակառակը՝ արգելում նվաստացուցիչ, վիրավորական և մարդկային արժանապատվությունը ստորացնող մարդասիրությունը: Իսկ այսօր Ադրբեջանը հարկադրանքի, բռնությամբ ու բռնության սպառնալիքի գործադրմամբ հենց այդպիսի «մարդասիրություն» է փորձում մատուցել Արցախի ժողովրդին»,- ասված է գրառման մեջ:

“Азербайджан пытается преподнести “гуманизм” народу Арцаха путем принуждения и насилия ” – Г. Нерсисян
Госминистр Арцаха Гурген Нерсисян сделал в Фейсбуке следующую запись о создавшейся в Арцахе ситуации:
“Азербайджан как во время 44-дневной войны 2020 г., так и сегодня осуществляет программу физического уничтожения народа Арцаха, его изгнания из Арцаха и насильственного подчинения тех, кто останется там.
Еще при составлении и подписании Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. стороны-участники справедливо пришли к выводу о том, что существование народа Арцаха, его безопасность, его снабжение необходимыми и безопасными товарами, оказание надлежащей медицинской помощи, обеспечение безопасной связи с внешним миром возможно исключительно в условиях наличия беспрепятственной связи с Республикой Армения, для чего был предусмотрен Лачинский коридор.
С 12 декабря 2022 г. Азербайджан умышленно создавал в Арцахе гуманитарный кризис, заблокировал дорогу, связывающую Арцах с Арменией, совершил в этот период убийства, попытки убийств, уничтожение имущества, применял военную силу, демонстрировал угрозу ее применения и параллельно этому начал навязывать свою гуманитарную помощь по предложенному им пути.
Требование народа Арцаха получать гуманитарную помощь от Республики Армения и иметь связь с РА – не каприз, а осознание собственной безопасности, проявление чувства самосохранения, что полностью укладывается в логику международного гуманитарного права.
Нельзя принуждать кого-либо получать необходимые для существования средства от того, кто открыто его убивает или угрожает убить. Подобные явления были присущи только рабовладельческому строю.
Женевская конвенция о защите гражданских лиц гарантирует гуманизм без дискриминации и наоборот – запрещает гуманизм унизительный, оскорбительный и унижающий человеческое достоинство. Между тем сегодня Азербайджан пытается путем принуждения, насилия и угроз применения насилия преподнести народу Арцаха именно такой “гуманизм”,- пишет Г.Нерсисян.