«Շարունակում ենք հետևողական ջանքերը՝ բարձրացնելու ճնշումն Ադրբեջանի հանդեպ». Արցախի նախագահ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ողջունելի է համարում, որ միջազգային առաջատար լրատվամիջոցները շարունակում են ակտիվորեն անդրադառնալ լիակատար պաշարման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին:
«Միջազգային ԶԼՄ-ները իրենց նյութերում արծարծում են ինչպես Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյի զեկույցը և գնահատականները, վաղը կայանալիք՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այս իրավիճակի քննարկումը, այնպես էլ ներկայացնում են Արցախի իշխանությունների և հանրության կողմից տրված փաստերն ու տեսակետները:
Այսօր հեղինակավոր «Financial Times» լրատվականը ևս անդրադարձել է պաշարված Արցախի 120,000 բնակչության խնդիրներին, ինչպես նաև իրավիճակի հնարավոր զարգացումներին:
Իմ խոսքերից լրատվամիջոցը մեջբերել է մի հատված. «շրջափակումը հանգեցրել է սննդի պակասի, քանի որ սննդամթերքի 90 տոկոսը սովորաբար ներմուծվում էր Հայաստանից։ Վառելիքի մեծածավալ պակաս կա: Առողջապահությունը և այլ անհրաժեշտ ծառայությունները մեծ դժվարությամբ են աշխատում։ Դեղորայքը սպառվել է՝ վտանգի տակ դնելով մարդկանց կյանքը»:
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու վերաբերյալ հայտարարություններին՝ նյութում ներկայացվել է իմ կոչը ՀՀ իշխանություններին՝ չգնալ այդ քայլին՝ ընդգծելով մեր ինքնորոշման իրավունքը:
Մենք, մեր գործընկերներն ու բարեկամները շարունակում ենք հետևողական ջանքերը՝ բարձրացնելու իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության իրազեկվածության մակարդակը և ճնշումն Ադրբեջանի հանդեպ՝ ցեղասպանության հետագա ընթացքի կասեցման նպատակով»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է նա։

Artsakh President Arayik Harutyunyan has welcomed recent international media coverage of the worsening humanitarian crisis in the country.
He cites a Financial Times article, People feel let down by Russia’: disputed Caucasus enclave choked by blockade, and media coverage of former International Criminal Court prosecutor Luis Moreno Ocampo’s report accusing Azerbaijan of committing “genocide” against the Armenians of Artsakh.
Harutyunyan, in a Facebook post today, notes that the Financial Times article presented his appeal to the government of Armenia to refrain from statements recognizing Artsakh as a part of Azerbaijan.
“We, our colleagues and friends continue our efforts to increase the level of awareness of the international community regarding the situation and pressure Azerbaijan in order to stop the further course of the genocide," he wrote.
GZERO Media’s Ian Bremer posted a YouTube video today calling for greater international pressure on Azerbaijan to allow humanitarian aid to Karabakh.