Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է ալյուրի մուտքը ԼՂ, մյուս կողմից՝ թույլ չի տալիս ԼՂ ժողովուրդն իր ցանած հացահատիկը հավաքի. Փաշինյան
Օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցավ հրատապ քննարկում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության օգոստոսի 17-ի նիստում ամփոփեց քննարկման արդյունքները։
1. Միջազգային բարձրագույն ատյանում ընդգծվեց Լաչինի միջանցքի փակ լինելը։
«Իհարկե, Հայաստանի հանրությանը կարող է տարօրինակ թվալ, որ սա արձանագրում եմ որպես ԱԽ-ում տեղի ունեցած քննարկման արդյունք, բայց չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանն անընդհատ ու շարունակաբար պնդում է, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ»,- նշեց վարչապետը։
2. ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում տեղի ունեցած քննարկումը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առկայությունը, և այն, որ ԼՂ 120 000 բնակչության կյանքն ու անվտանգությունը դրված են կասկածի տակ։
3. Ընդգծվեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների 2 ոււղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ, Ադրբեջանի կողմից չի կատարվել։
«Այժմ կարող ենք արձանագրել, որ միջազգային բարձրագույն ատյանում ճշմարտությունը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և դրա հետևանքով ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ բարձրաձայնված է»,- ասաց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ միջազգային հանրության կողմից նաև հավաքական կոչ է հնչել Ադրբեջանին՝ վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը։
«Իհարկե, այս կոչը այս պահի դրությամբ իրագործված չէ, և 22 բեռնատար շուրջ 400 տոննա հումանիտար բեռով Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասում է ԼՂ մուտքի հնարավորությանը, մինչդեռ հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում օր օրի սրվում է։
Միևնույն ժամանակ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ղարաբաղցիները հայտնվում են Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակահերթերի տակ, որ բերքահավաք իրականացնելու հնարավորություն չունենան։
Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է Հայաստանի կառավարության կողմից 100 տոննա ալյուրի մուտքը ԼՂ, մյուս կողմից` թույլ չի տալիս, որ ԼՂ ժողովուրդն իր ցանած հացահատիկը հավաքի ալյուր ունենալու համար։ Սա ևս մեկ փաստ է, որը հիմնավորում է միջազգային փորձագետների կողմից առաջ քաշվող թեզը, թե Ադրբեջանը ԼՂ հայությանը սովահարության ենթարկելու միջոցով ցեղասպանության է ենթարկում, և հետևաբար Լաչինի միջանցքի բացումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված քայլ պիտի դիրտարկել։ Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա այս ընկալման վրա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը միջազգային մեխանիզմի շրջանակում։
«ՀՀ-ն իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»,- ելույթի ավարտին կրկին շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян коснулся заседания Совета Безопасности ООН в связи с гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр коснулся заседания Совета Безопасности ООН в связи с гуманитарным кризисом, сложившимся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Премьер-министр, в частности, отметил:
“Вчера Совет Безопасности ООН провел экстренное обсуждение гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Если попробовать подвести итоги обсуждения, можно констатировать следующее:
Во-первых, на уровне высшей международной инстанции был подчеркнут факт блокирования Лачинского коридора. Конечно, обществу Армении может показаться странным, что я констатирую это в качестве результата обсуждения в Совете Безопасности, но не нужно забывать, что Азербайджан постоянно и непрерывно утверждает, что Лачинский коридор не заблокирован.
Во-вторых, обсуждение в Совете Безопасности ООН подтвердило наличие гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и тот факт, что жизнь и безопасность 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха находятся под угрозой.
В-третьих, было подчеркнуто, что решение Международного суда ООН по обеспечению бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях не выполнено Азербайджаном.
Теперь мы можем констатировать, что правда о незаконном блокировании Лачинского коридора и возникшем в результате этого гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе озвучена на уровне высшей международной инстанции. Также был сделан коллективный призыв международного сообщества к Азербайджану прекратить незаконное блокирование Лачинского коридора.
Конечно, на данный момент этот призыв не реализован, и 22 грузовика с примерно 400 тоннами гуманитарного груза на въезде в Лачинский коридор ждут возможности въехать в Нагорный Карабах. Между тем гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается с каждым днем. Вместе с тем карабахцы, выполняющие сельскохозяйственные работы, попадают под обстрел вооруженных сил Азербайджана, чтобы они не могли собирать урожай.
С одной стороны, Азербайджан заблокировал ввоз правительством Армении 100 тонн муки в Нагорный Карабах, с другой стороны, не позволяет жителям Нагорного Карабаха собирать посеянное ими же зерно для получения муки. Это еще один факт, обосновывающий выдвинутый международными экспертами тезис о том, что Азербайджан подвергает армян Нагорного Карабаха геноциду путем голодной смерти, и, следовательно, открытие Лачинского коридора следует рассматривать как шаг, направленный на предотвращение геноцида. Я думаю, что международное сообщество должно сосредоточиться на этом восприятии.
В то же время должен повторить то, что я говорил раньше: лучшим выходом из сложившейся ситуации является снятие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, начало диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
Республика Армения, со своей стороны, продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на сведение на нет исторической возможности установления мира”.