Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Ողջունելով Միխայիլ Միշուստինին Հայաստանում` Փաշինյանը նշել է. «Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման առիթով և հուսով եմ, որ այսօր կառուցողական քննարկում կունենանք մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի շուրջ։ Իհարկե, նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում նախատեսվում է շատ կարևոր իրադարձություն։
Նախ ցանկանում եմ անձամբ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, Միխայիլ Վլադիմիրի, այն բանի համար, որ Սոչիում մեր վերջին հանդիպման ժամանակ Դուք խոստացաք, որ շուտով կբացվեն Վերին Լարսի անցակետի նոր ուղիները։ Եվ դա տեղի ունեցավ, սա շատ կարևոր և նշանակալից իրադարձություն է մեր հարաբերություններում, քանի որ գիտեք` սովորաբար այնտեղ բազմակիլոմետրանոց հերթեր էին գոյանում։ Իհարկե, մենք շնորհակալ ենք ձեզ և մեր վրացի գործընկերներին։ Մենք շատ ուրախ ենք ձեր համագործակցության կապակցությամբ։
Պետք է ասել, որ 2022 թվականի արդյունքներով մեր ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 5 մլրդ դոլար, և այդ աճը շարունակվում է։ Այս տարի այն արդեն գերազանցել է 3 մլրդ դոլարը։ Հուսով եմ, որ մինչև այս տարվա վերջ կգերազանցենք նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Մենք նաև շատ ամուր և ուժեղ հարաբերություններ ունենք։ Եվ ես վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը կշարունակի մնալ արդյունավետ։
Իհարկե, մենք տարածաշրջանային առումով շատ խնդրահարույց հարցեր ունենք, և այդ հարցերը միշտ քննարկում ենք մեր ռուս գործընկերների հետ։ Համոզված եմ, որ այսօր կանդրադառնանք նաև այս հարցերին։ Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ, բարի գալուստ»:
Իր հերթին Միխայիլ Միշուստինը նշել է.
«Շնորհակալություն Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին հրավերի համար: Մենք պայմանավորվեցինք անցկացնել այն այստեղ՝ Հայաստանում, և քննարկել ԵԱՏՄ-ի առաջիկա տասնամյակների զարգացման ռազմավարության հետ կապված ամենահրատապ խնդիրները։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ Ձեզ փոխանցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի լավագույն մաղթանքները։ Եվ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, Նիկոլ Վովայի, և հայ գործընկերներին բոլոր միջոցառումների ավանդական գերազանց կազմակերպման և մեր ռուսական պատվիրակության հյուրընկալ ընդունելության համար։
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի հետ բարեկամությունը, գործընկերությունը, դաշնակցային հարաբերությունները, չնայած արտաքին տնտեսական ծանր իրավիճակին, Դուք այս մասին ասացիք, Ռուսաստանի առևտրատնտեսական կապերը Հայաստանի հետ ամրապնդվում են, առևտուրն աճում է, և դա մեզ ուրախացնում է, այդ թվում` կա ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ազդեցությունը։ Մենք այստեղ արձանագրում ենք բոլոր մասնակից երկրների հետ փոխգործակցության արդյունավետության աճ։
Միջկառավարական հանձնաժողովի մասով, որը մեր կողմից ղեկավարում է Ալեքսեյ Օվերչուկը, երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող նախաձեռնություններ են մշակվում։ Մենք մշտական ռեժիմի մեջ ենք, մշտական շփման մեջ։ Շնորհակալ եմ Ձեր բարի խոսքերի համար։
Այո, մենք խոստացել ենք, Տրանսպորտի նախարարը, մաքսային ծառայության պետը, Ալեքսեյ Օվերչուկը, գործընկերները, նրանք բոլորը շատ լուրջ էին վերաբերվում դրան, և մենք, ընդհանուր առմամբ, լրջորեն ենք վերաբերվում մեր բոլոր խոստումներին և կատարում դրանք: Ինչ վերաբերում է այլ նախաձեռնություններին, մենք շարունակական համագործակցում ենք էներգետիկ ոլորտում, խաղաղ միջուկային արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության և տրանսպորտային լոգիստիկայի ոլորտներում: Կան մի շարք բարձր տեխնոլոգիական նախագծեր։ Կարծում եմ՝ մեր բիզնես առաքելությունները, որոնք պարբերաբար ժամանում են, այդ թվում Հայաստան, շատ լավ ազդեցություն ունեն ընդհանուր տնտեսական զարգացման վրա։ Մենք առաջարկում ենք արագացնել աշխատանքը մեր բոլոր համատեղ ուղղություններով՝ ինովացիոն նախագծերի և տնտեսական զարգացման ոլորտում։
Չափազանց կարևոր է նաև շարունակել ընդլայնել ազգային արժույթների օգտագործումը մեր ընդհանուր նախագծերում, փոխադարձ առևտրում։ Վստահ եմ, որ դա կնպաստի առևտրի աճին և կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը։ Հումանիտար ոլորտում նույնպես ակտիվ աշխատում ենք, և Հայաստանում, ի դեպ, ավանդական մեծ հետաքրքրություն կա ռուսական բարձրագույն կրթություն ստանալու հարցում։ Ավելի քան 5000 հայ ուսանող է սովորում Ռուսաստանի համալսարաններում։ Այստեղ մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանում ռուսաց լեզվի ուսուցման որակի բարձրացմանը։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, հարգելի Նիկոլ Վովայի։ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի հետ հանդիպմանը, ի թիվս այլ հարցերի, մանրամասն քննարկվել են այն տարրերը, որոնք կապված են դասավանդման որակի բարձրացման, նոր դպրոցների կառուցման հնարավորության հետ։ Եվ այստեղ մենք նույնպես ուրախ ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ռուսաց լեզվի ուսուցիչները պարբերաբար վերապատրաստվում են Ռուսաստանում։ Մինչև տարեվերջ հանրապետության բոլոր դպրոցների համար կմատակարարենք նաև մոտ 50 հազար դասագիրք։ Մենք հենց այս մասին էինք խոսում Ձեզ հետ, Դուք այդ մասին խոսել եք նաև նախագահի հետ։
Մենք հետևողականորեն հանդես ենք գալիս Հարավային Կովկասում տնտեսական, տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի ապաշրջափակման օգտին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների համաձայն։ Համոզված եմ, որ նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը կապահովի տարածաշրջանի կայուն տնտեսական զարգացումը և կամրապնդի շփումները այստեղ ապրող մարդկանց միջև։
Մենք ունենք հագեցած համատեղ օրակարգ, առաջարկում եմ անցնել դրան։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»։

В Цахкадзоре состоялась встреча Никола Пашиняна и Михаила Мишустина
На полях проходящего в Цахкадзоре заседания Евразийского межправительственного совета состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и председателя правительства Российской Федерации Михаила Мишустина.
Приветствуя Михаила Мишустина в Республике Армения, премьер-министр отметил: “Уважаемый Михаил Владимирович! Уважаемые коллеги!
Приветствую вас в Республике Армения. Очень рад этой встрече, и надеюсь и уверен, что сегодня у нас будет конструктивная дискуссия по вопросам повестки наших двусторонних отношений.
Ещё, конечно же, очень важное мероприятие намечается в рамках Евразийского экономического союза.
Во-первых, я хочу, Михаил Владимирович, Вас лично поблагодарить за то, что во время нашей последней встречи в Сочи Вы обещали, что в скором времени откроются новые полосы в пропускном пункте Верхний Ларс, и это произошло. Это очень важное, значимое событие в наших отношениях, потому что Вы знаете, что обычно там появлялись многокилометровые очереди. И конечно, мы благодарны и Вам, и нашим грузинским коллегам тоже и очень рады по поводу нашего с вами сотрудничества.
Нужно сказать, что по итогам 2022 года наш товарооборот составил 5 млрд долларов, и этот рост продолжается. В текущем году уже мы пересекли планку в 3 млрд долларов, и надеюсь, что по итогам текущего года у нас будет преодолен уровень прошлого года.
У нас очень крепкие и очень сильные отношения. И я уверен, что наше сотрудничество будет плодотворным.
Конечно, у нас есть очень проблематичные вопросы в региональном смысле, и мы всегда с российскими коллегами эти вопросы обсуждаем. Я уверен, сегодня мы коснёмся этих вопросов тоже.
Ещё раз приветствую, добро пожаловать!”
В свою очередь, Михаил Мишустин отметил: “Спасибо, уважаемый Никол Воваевич, уважаемые коллеги!
Очень рады вас видеть. Спасибо за приглашение на очередной Евразийский межправсовет, который мы договорились провести в Ереване, в Армении, и обсудить самые насущные проблемы, связанные со стратегией развития ЕАЭС на будущее десятилетие.
Пользуясь случаем, хотел бы передать Вам наилучшие пожелания от Президента России Владимира Владимировича Путина, а также поблагодарить Вас, Никол Воваевич, армянских коллег за традиционно отличную организацию всех мероприятий и радушный гостеприимный приём российской делегации. Мы дорожим дружбой и партнёрскими союзническими отношениями с Арменией. Несмотря на сложную внешнеэкономическую конъюнктуру – Вы сказали об этом, – российские торгово-экономические связи с Арменией крепнут, товарооборот растёт, и это нас радует. Есть ощутимый эффект и от участия Армении в Евразийском экономическом союзе. Мы фиксируем здесь повышение эффективности взаимодействия со всеми странами-участницами.
По линии межправкомиссии, которую от нас курирует Алексей Логвинович Оверчук, прорабатываются инициативы, представляющие взаимный интерес. Мы находимся в постоянном контакте.
Спасибо Вам за добрые слова. Мы дали обещания – у нас здесь и Министр транспорта, и руководитель таможенной службы, другие коллеги, естественно, и Алексей Логвинович – все очень серьёзно относятся к поднятым Вами вопросам. Мы вообще относимся серьёзно ко всем своим обещаниям и их исполняем.
Что касается других инициатив, мы с Вами поступательно наращиваем взаимодействие в сфере энергетики, в мирном атоме, в горнорудной промышленности, в транспортной логистике. Есть целый ряд проектов в высоких технологиях, в «цифре».
И хотел бы отметить, что очень хорошее, мне кажется, влияние на общее экономическое развитие имеют наши бизнес-миссии, которые регулярно приезжают в том числе в Армению.
Мы предлагаем ускорить работу по всем нашим совместным направлениям в области инвестиционных проектов и вообще экономического развития.
Также крайне важно и впредь расширять использование национальных валют в общих наших проектах, во взаимной торговле. Уверен, что это будет способствовать росту товарооборота и диверсификации структуры.
В гуманитарной сфере мы также активно работаем. В Армении большой интерес – традиционный, кстати, – к получению российского высшего образования. Более 5 тысяч армянских студентов сегодня учатся в институтах и университетах России. Мы продолжим оказывать содействие в повышении качества преподавания русского языка в Армении. Здесь я хотел бы Вас, уважаемый Никол Воваевич, поблагодарить за внимание к этой сфере. Вы на встрече с Владимиром Владимировичем Путиным подробно обсуждали в том числе вопросы, связанные с улучшением качества преподавания и возможностью строительства новых школ. Мы также рады тому, что регулярно в России проходят стажировку преподаватели русского языка из Армении. До конца года мы также поставим около 50 тыс. учебников – мы об этом как раз с Вами говорили, Вы и с Президентом это обсуждали, – для всех школ в республике.
Последовательно мы выступаем за разблокирование экономических транспортных логистических связей в Закавказье в соответствии с договорённостями трёх лидеров России, Армении и Азербайджана. Убеждён, что создание новых инфраструктурных маршрутов обеспечит устойчивое экономическое развитие региона и укрепит контакты между людьми, которые здесь проживают.