ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանի պահանջը՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը: Հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
«Միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ դեռեւս 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված եւ նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին ընդլայնված միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, որի ուժով Ադրբեջանը պարտավորվում է կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները։ Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է նաեւ Ադրբեջանին տեղյակ պահել Վագիֆ Խաչատրյանի ընդհանուր վիճակի եւ ընթացող քրեական վարույթի մասին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանն Արցախի բնակիչ է, որը այս տարվա հուլիսի 29-ին մի խումբ այլ անձանց հետ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ բուժման նպատակով տեղափոխվում էր Հայաստան, սակայն Հակարիի կամրջի անցակետում ադրբեջանցիները նրան ապօրինի ձերբակալել են և տեղափոխել Բաքու։

The European Court of Human Rights (ECHR) has rejected Armenia's request to apply a new temporary interim measure against Azerbaijan regarding Vagif Khachatryan, the sixty-eight year-old Artsakh resident detained by Azerbaijani customs officials on July 29 along the Lachin Corridor.
The office of Armenia’s representative on International Legal Affairs reports the ECHR, in its decision, required Azerbaijan to provide information about Khachatryan’s wellbeing and the ongoing criminal proceeding against him.
The ECHR, according to the office, said its September 2020 temporary interim measure obligates Bakuto fulfill its convention obligations.
Khachatryan was part of a larger group of individuals travelling to Armenia for medical treatment under the auspices of the International Red Cross (IRC).
The Azerbaijani Press Agency (APA), citing Azerbaijan’s General Prosecutor’s Office, claimed Khachatryan was a member of an illegal armed group that committed ethnic cleansing in Karabakh’s Khojaly region in December 1991.