ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին
ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ օգոստոսի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Բլեդի համաժողովին նախարար Միրզոյանի մասնակցության նպատակով Սլովենիա այցի ընթացքում:
«Երկուստեք ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման, իսկ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ԼՂ բնակչության ծանր պայմաններն ու մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև իրավիճակի հաղթահարման հրատապությունը: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով բացահայտ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է ԼՂ-ում տիրող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ նախօրեին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից արված հայտարարությունները՝ միաժամանակ ընդգծելով հանձնակատարի մանդատի, ԵԽ գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի անխոչընդոտ իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ԵԽ հանձնակատարի գրասենյակի հետ ՀՀ արդյունավետ փոխգործակցությանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Встреча министра иностранных дел Республики Армения с Комиссаром Совета Европы по правам человека
29 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович. Встреча состоялась в рамках визита министра Мирзояна в Словению для участия в Стратегическом форуме в г. Блед.
Обе стороны подчеркнули гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже более 8 месяцев и полной блокады Нагорного Карабаха с 15 июня, тяжелые условия для жителей Нагорного Карабаха и нарушения их прав, а также срочную необходимость преодоления этой ситуации. Министр иностранных дел подчеркнул, что Азербайджан своими действиями открыто демонстрирует свою истинную цель - проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Глава МИД Армении поприветствовал заявления Комиссара Совета Европы по правам человека относительно гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сделанные накануне и с момента блокирования Лачинского коридора в целом, подчеркнув при этом необходимость беспрепятственного осуществления возможных шагов в рамках мандата Комиссара и инструментария Совета Европы.
Было также затронуто эффективное сотрудничество Республики Армения с аппаратом комиссара Совета Европа по вопросам защиты прав человека.