Սմոգով ծածկված Արարատից մինչև օդի մոնիթորինգի սեփական ցանց․ ռուս դիզայների նախագիծը
Քրիստինա Լոգինովան Ռուսաստանից Հայաստան է տեղափոխվել 2022-ի մայիսին։ Ասում է՝ այդ ժամանակ ոչինչ չգիտեր Հայաստանի մասին, բայց ամենավերջին բանը, որ կարող էր մտքով անցնել, լեռնային այս երկրում օդի աղտոտվածության խնդրին բախվելն էր։ Կատակում է՝ բյուրեղյա մաքրությամբ մթնոլորտի մասին պատկերացումներն ու իրականությունն իրար հակասում էին։
«Սկզբում օդում խարույկի խիտ բույրն ինձ համար հաճելի էր․ մազերիցս ու հագուստիցս գյուղի ու մանկության հոտն էր գալիս։ Բայց ժամանակն անցնում էր, օդն ավելի ծանր էր դառնում։ Հետո ես հասկացա, որ վաղուց չեմ տեսել Արարատը․ այդքան ժամանակ այն սմոգի մեջ էր», - պատմում է Քրիստինան։
Այսպես էլ որոշել է ուսումնասիրել Հայաստանում օդի աղտոտվածության մակարդակը։ Քրիստինան դեռ մի քանի տարի առաջ Ռուսաստանում սկսել էր հետարքրքրվել օդի որակով, իմացել էր միջազգային WAQI (World air quality index) կայքի մասին, որտեղ հասանելի են աշխարհի տարբեր կետերում տեղադրված սենսորային սարքերի գրանցած ցուցանիշները։ Հայաստանում նման սարքերի թիվը փոքր էր, եղածներն էլ Երևանում՝ հիմնականում Կենտրոնում էին տեղադրված։ Բայց ինչպես Քրիստինան է ասում, կայքում հասանելի այս քիչ տվյալներից էլ կարելի էր հասկանալ, որ քարտեզում՝ քաղաքի տարածքում երևացող կարմիր ցուցանակները ինչ-որ վատ բանի մասին են փաստում։
«Ես իմ բոլոր ծանոթներին հարցնում էի՝ իրենց չի՞ անհանգստացնում օդի որակը։ Շատերն ինձ ասում էին՝ դե վտանգավոր ոչինչ չկա, ուղղակի հոտ է։ Ես սկսեցի բոլորին այդ կայքը ցույց տալ, պատմել, որ կայաններ կան, որոնք ցույց են տալիս աղտոտվածության մակարդակը։ Այդ պատկերը տեսնելով՝ շատ մարդիկ սկսեցին մտածել խնդրի մասին, հետաքրքրվել, թե իրենք ինչպես կարող են նման սարքեր ձեռք բերել»,- ասում է Քրիստինան։
Որոշել է սարքերը ինքնուրույն հավաքել ու գեղեցիկ տեսք տալ։ Գերմանական մի նախագծի մոդելով պատվիրել է անհրաժեշտ մասերը, տեսանյութերի, ուղեցույցների օգնությամբ հավաքել ու առաջին կայանները տեղադրել իր և խնդրով հետաքրքրված ծանոթների տներում։
Հիշում է, թե իր տեղադրած առաջին սարքը կայքում տեսնելիս ինչքան էր ուրախացել։
Որպեսզի Հայաստանի տարածքում տեղադրված սարքերի ցուցանիշները քարտեզում հեշտ լինի գտնել, Քրիստինան նոր հարթակ է ստեղծել՝ ArmAQI, որտեղ ներկայացրել է օդի աղտոտվածության խնդիրը, պատմել իր նախագծի մասին։
Նա մասնագիտությամբ դիզայներ է։ Քանի որ ծրագրավորման հմտություններ չունի, կայքի քարտեզը ստեղծելու համար արհեստական բանականության օգնությանն է դիմել․ սենսորային սարքերի մասին տեղեկությունը ChatGPT-ի ստեղծած կոդի միջոցով է ավելացրել, մի քիչ փոփոխել ու հասանելի դարձրել կայքում, որ մարդիկ կարողանան ցանկացած պահի հետևել՝ ինչ են շնչում։
«Ես օդը մաքրել չեմ կարող, բայց կարող եմ մարդկանց պատմել խնդրի մասին, ցույց տալ՝ ինչ է կատարվում մեր շուրջը», - ասում է Քրիստինան։
Առաջին 10 սարքերի մասերի ու կայքի ստեղծման համար 52 500 ռուբլի է ծախսել։ Ասում է՝ գումարի չափը մեծ չէ։ Սա այն փոքր քայլն է, որ չանել չէր կարող։
«Մարդիկ շատ ավելի մեծ գումարներ են ծախսում հաճույքների՝ հոբբիների, խաղերի կամ զվարճանքների վրա։ Իսկ ինձ սա է հաճույք պատճառում․ ես սիրում եմ ինչ-որ օգտակար բան անել», - բացատրում է Քրիստինան:
Հուլիսի կեսերին Քրիստինա Լոգինովան մի հոդված էր գրել, պատմել՝ ինչպես է տեղափոխվել Հայաստան ու որոշել օդի աղտոտվածության մոնիթորինգով զբաղվել։
Ասում է՝ Հայաստանում հետաքրքրությունը շատ մեծ է, մարդիկ ակտիվ են, ինքն էլ նման արձագանքի չէր սպասում։
«3 օրում ես տարբեր քաղաքներից շուրջ 40 հայտ եմ ստացել։ Մարդիկ ուզում են մասնակցել, սարքեր տեղադրել։ Ես ընդամենը 6 սենսորային կայան ունեի նախորդ շաբաթ, հիմա չգիտեմ՝ որտեղից եմ 40 նոր սարք գտնելու։
Կարծում եմ՝ նման ակտիվության պայմաններում փոփոխությունները սարերի հետևում չեն», - ասում է Լոգինովան։
Քրիստինային ծանոթներն ասել են, որ իր տեղադրած սարքերը օդի որակի ավելի լավ պատկեր են ցույց տալիս, քան Հայաստանում պետական մոնիթորինգ իրականացնող Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» լաբորատոր փորձաքննությունները։ Բացատրում է՝ մեթոդներն ու նպատակներն են ուրիշ։
«Իմ նախագիծը հանրային է։ Երբ մարդիկ ուզում են տեղադրել սարքերը, ես չեմ կարող ասել, որ փողոցում տեղադրեն։ Բակին նայող հատվածում են դնում՝ տարբեր բարձրությունների վրա, երթևեկությունից հեռու։ Բնական է, որ ցուցանիշները կտարբերվեն», - բացատրում է Քրիստինան։
Սա հաշվի առնելով՝ ուզում է կայքում նոր հնարավորություն ավելացնել, որ ցույց կտա, թե սարքերը ինչ բարձրության վրա են տեղադրված։ Բացի այդ՝ կայանների թիվն է ավելացնելու՝ փորձելով ընդգրկել բոլոր մարզերն ու քաղաքները։ Արդեն հայտեր ունի Գյումրիից, Վանաձորից, Գորիսից ու մի քանի այլ բնակավայրից։ Ասում է՝ հետաքրքիր է համեմատել, թե ինչպիսի պատկեր է մյուս քաղաքներում։
Քրիստինա Լոգինովան պատմում է, որ Մոսկվայում ու Պետերբուրգում օդի աղտոտվածության մոնիթորինգի կայաններ կային, որոնք տեղադրել էր Շրջակա միջավայրի նախարարությունը։ Այստեղ՝ Հայաստանում, Քրիստինան նման կայաններ չի տեսել առցանց հարթակներում, որոնց տվյալները պաշտոնական կարելի է համարել։
Դեռ ապրիլին Հետք Մեդիա Գործարանը գրել էր, որ Հայաստանում իրականացվող պետական մոնիթորինգի ոչ մի կայան միացված չէ միջազգային հիդրոօդերևութաբանական հարթակներին։ Պատճառն այն է, որ մեր երկրում իրականացվող նմուշառման մեթոդներով հնարավոր է լինում ստանալ շաբաթական կամ օրական միջին թիվ, իսկ աշխարհում այսօր օդի որակը դիտարկելու համար տվյալ պահի ցուցանիշներն են հաշվի առնում։ Նման տվյալներ ստանալու համար ավտոմատ նմուշառման սարքավորումներ են անհրաժեշտ, որոնք «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը» չունի։ Խոսքը ավելի բարձր ճշգրտությամբ աշխատող և թանկարժեք սարքերի մասին է։
Ավստրիայի շրջակա միջավայրի գործակալությունը (Umweltbundesamt) 2022 թվականին հետազոտություն էր կատարել Հայաստանում օդի մոնիթորինգի արդիականացման վերաբերյալ։ Նրանց հետազոտության համաձայն՝ ավտոմատ նմուշառման նոր մասնագիտացված դիտակայան կառուցելու համար անհրաժեշտ է 150-300 հազար եվրո՝ կախված կայանի հագեցվածությունից։
Այսպիսի պայմաններում միջազգային հարթակներում ներկայացված են լինում միայն Քրիստինա Լոգինովայի նման անհատների տեղադրած սարքերի տվյալները։

От покрытого смогом Арарата до собственной сети мониторинга воздуха: проект российского дизайнера
Кристина Логинова переехала из России в Армению в мае 2022 года. Говорит, что в то время она ничего не знала об Армении, но последнее, что могло прийти в голову - это столкнуться с проблемой загрязнения воздуха в этой горной стране. Представления о кристально чистом воздухе и действительность противоречили друг другу.
"Сначала густой аромат костра в воздухе мне нравился: от моих волос и одежды пахло деревней и детством. Но со временем воздух становился тяжелее. И тут я поняла, что не помню, когда я последний раз видела Арарат, ведь все это время он был в смоге." - рассказывает Кристина.
Так она и решила помочь людям узнать о проблеме. Ещё  несколько лет назад Кристина начала интересоваться качеством воздуха в России, узнала о международном сайте WAQI (World air quality index), где доступны показатели датчиков, размещенных в разных точках мира. Количество подобных устройств в Армении было небольшим, а те, что были в Ереване, в основном были установлены в центре. Но, как говорит Кристина, из этих немногих данных, доступных на сайте, можно было понять, что красные знаки на карте говорят о чем-то плохом.
«Я спрашивала всех своих знакомых, не беспокоит ли их качество воздуха. Многие мне говорили, что ничего опасного нет - это просто запах. Я начала показывать всем этот сайт, рассказывать, что есть станции, которые показывают уровень загрязнения. Увидев эту картину, многие люди начали задумываться о проблеме, интересоваться, как они могут приобрести такие устройства", - говорит Кристина.
Кристина решила собрать датчики самостоятельно и придать им красивый вид. По модели одного немецкого проекта заказала необходимые детали, с помощью видеороликов собрала и установила первые станции у себя и знакомых, заинтересованных в проблеме.
Она помнит, как обрадовалась, увидев на сайте первое установленное им устройство.
Чтобы показатели устройств было легко найти на карте, Кристина создала новую платформу - ArmAQI, где представила проблему загрязнения воздуха и рассказала о своем проекте.
По профессии она дизайнер, и поскольку у нее нет навыков программирования, ей пришлось обратиться за помощью к искусственному интеллекту, для создания карты сайта: добавила информацию о сенсорных устройствах с помощью кода, созданного Chat GPT, немного изменила и сделала доступным на сайте, чтобы люди могли в любой момент отслеживать, чем они дышат.
"Я не могу очистить воздух, но могу рассказать людям о проблеме, показать, что происходит вокруг нас", - говорит Кристина.
На детали первых 10 устройств и создание сайта она потратила 52 500 рублей. Говорит, что сумма денег невелика.
"Многие тратят гораздо большие деньги на удовольствия: хобби, игры и развлечения, а мне доставляет удовольствие делать что-то полезное", - объясняет Кристина.
В середине июля Кристина Логинова написала статью о том, как она переехала в Армению и решила заняться мониторингом загрязнения воздуха.
После этого стало понятно, что в Армении очень большой интерес, люди активны, и она не ожидала такой реакции.
«За 3 дня я получила около 40 заявок из разных городов. Люди хотят участвовать в проекте и устанавливать устройства. На прошлой неделе у меня было всего 6 станций, теперь я не знаю, где найти 40 новых устройств. Думаю, в условиях такой активности перемены не за горами", - говорит Логинова.
Знакомые Кристины сказали, что установленные ею датчики показывают лучшую картину качества воздуха, чем лабораторные экспертизы «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Министерства окружающей среды, осуществляющего государственный мониторинг в Армении. Она объясняет, что методы и цели разные.
"Мой проект - народный. Когда люди хотят установить устройства, я не могу сказать, чтобы они устанавливали их на улицах с большим трафиком. Их ставят на разной высоте и вдали от движения. Естественно, показатели будут отличаться", - объясняет Кристина.
Учитывая это, Кристина хочет добавить на сайт новую функцию, которая покажет, на какой высоте установлены устройства. Кроме того, будет увеличено количество станций, в попытке охватить все области и города. У нее уже есть заявки из Гюмри, Ванадзора, Гориса и нескольких других населенных пунктов.
Кристина Логинова рассказывает, что в Москве и Петербурге были станции мониторинга загрязнения воздуха, которые установило Министерство окружающей среды. Здесь, в Армении, Кристина не видела таких станций на онлайн-платформах, данные которых можно считать официальными.
Еще в апреле "Hetq Media Factory" писал, что ни одна станция государственного мониторинга в Армении не подключена к международным гидрометеорологическим платформам. Причина в том, что с помощью методов отбора проб в нашей стране можно получить среднесуточное или еженедельное число, а в мире сегодня для контроля качества воздуха учитываются показатели на данный момент. Для получения таких данных необходимо оборудование для автоматического отбора проб, которого у "Центра гидрометеорологии и мониторинга" нет. Речь идет о устройствах, работающих с более высокой точностью.
Австрийское агентство по окружающей среде (Umweltbundesamt) в 2022 году провело исследование по модернизации мониторинга воздуха в Армении. Согласно их исследованию, для строительства новой специализированной станции автоматического отбора проб требуется 150-300 тысяч евро в зависимости от оснащенности станции.
В таких условиях на международных площадках представлены только данные устройств, установленных такими лицами, как Кристина Логинова.