Հիշատակի երթ Ստեփանակերտում՝ Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, Ստեփանակերտում հիշատակի երթ է կազմակերպվել։ Հաղորդում է «Արցախպրեսը»։
ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ իշխանյանը, նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար անձինք, քաղաքացիներ քայլերթով շարժվել են դեպի Քաղաքային պանթեոն-հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել և ծաղկեպսակներ խոնարհել հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված հայորդիների հիշատակին կանգնեցված հուշակոթողին։
«Ժողովրդի մեջ կա մտայնություն, որ այս 30 տարիների մեջ ոչնչի չհասանք, բայց պետք է ասեմ, որ այդպես չէ։ 1992 թվականի սեպտեմբերի 2-ը ազգային զարթոնք է խորհրդանշում։ Այսօր էլ ժամանակները շատ ծանր են։ Մեզ համար շատ կարևոր է ներքին և համահայկական կայունության ապահովումը, իսկ համահայկական կայունությունը համահայկական միասնությունն է։ Ես ուզում եմ նախ մեր ժողովրդին շնորհավորել, իսկ այնուհետև ցանկանալ, որ բոլորիս մոտ լինի այն գիտակցումը, որ ներքին կայունությունը շատ կարևոր է, որպեսզի կարողանանք հասնել մեր նպատակներին»,- «Արցախպրեսի» հետ զրույցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
«Արցախպրեսի» հաղորդմամբ՝ Տեր Անդրեաս քահանա Թավադյանի ձեռամբ կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ: Հնչել է Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգը։

Leading Artsakh government officials today commemorated the thirty-second anniversary of proclamation of the Republic of Artsakh by marching to a monument in Stepanakert that honors those who died defending the country.
Those who laid wreaths at the monument included Artsakh National Assembly Chairman Davit Ishkhanyan and former presidents Arkady Ghukasyan, Bako Sahakyan and Arayik Harutyunyan.
Ishkhanyan told ArtsakhPress the anniversary symbolizes a national awakening.
“There is a mentality among the people that we did not achieve anything in these thirty years, but I must say that it is not so. September 2, 1992 symbolizes a national awakening. Even today, times are very hard. It is very important for us to ensure internal and pan-Armenian stability and pan-Armenian stability is pan-Armenian unity,” Ishkhanyan said.
On September 2, 1991, a joint session of the Councils of People's Deputies of the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast and the Shahumyan region proclaimed the Republic of Nagorno Karabakh.