Ի՞նչ կապ ունի Հակոբ Սիմիդյանը ՀՖՖ-ի 1.5 մլն դոլարանոց գործարքի հետ
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան (ՀՖՖ) 2021 թ.-ին կազմակերպել է Աբովյանի մարզադաշտի նորոգումը։ Այն արժեցել է 783 միլիոն դրամ` 1.5 մլն դոլար, որը ֆինանսավորել է ՈւԵՖԱ-ն։
«Հետք»-ը պարզել է, որ մարզադաշտը վերանորոգած ընկերությունը պատկանում է շրջակա միջավայրի նախարար, ՀՖՖ-ի և Կառավարության կապն ապահովող Հակոբ Սիմիդյանի ընկերոջ հետ փոխկապակցված անձանց։
ՍՊԸ-ն գրանցված է Սիմիդյանի ընկերոջ՝ Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանի հարևանի անունով, որը նախկինում նման ծավալի շինարարության փորձ չի ունեցել։ Ավելին, ՀՖՖ-ի կազմակերպած մրցույթին մասնակցած ընկերություններից մեկը պատրաստ է եղել մարզադաշտը նորոգել 50 մլն դրամով էժան, սակայն ՀՖՖ-ն որոշել է պայմանագիր կնքել պաշտոնյաների հետ կապված ՍՊԸ-ի հետ։
ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինը և ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը 2022 թ․-ին, կտրելով կարմիր ժապավենները, ազդարարեցին Աբովյանի քաղաքային մարզադաշտի վերաբացումը։ Այդ օրը Ալեքսանդր Չեֆերինը մեծ ոգևորությամբ խոսում էր ինչպես մարզադաշի վերաբացումից, այնպես էլ իր և Արմեն Մելիքբեկյանի ջերմ հարաբերություններից։ Մարզադաշտի վերաբացումից շատ չանցած՝ ՀՖՖ 22-րդ ժողովի ժամանակ ՈՒԵՖԱ-ի «Հեթտրիկ» ծրագրի (HatTrick) պատասխանատու Դենիս Բաստարինը, խոսելով վերակառուցված և վերաբացված մարզադաշտերի, այդ թվում՝ Աբովյանի մարզադաշտի մասին, նշեց, որ դրանք՝ որպես ենթակառուցվածք, մեծ ժառանգություն են, որ թողնելու են ապագա սերունդներին։ ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնյան հայտարարեց նման ծրագրերին հետագայում էլ աջակցելու պատրաստակամության մասին։ Ըստ ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքի, Աբովյանի մարզադաշտի վերանորոգումը ֆինանսավորվել է ՈՒԵՖԱ-ի «HatTrick» ծրագրի միջոցով։
Հետաքրքիր է՝ ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնյաները տեղյա՞կ են, թե ինչպես է կազմակերպվել մարզադաշտը նորոգող ընկերության ընտրությունը, ո՞վ է մրցույթում հաղթել, և ինչպես կարող էր ավելի արդյունավետ ծախսվել իրենց ֆինանսավորումը։
2021 թ.-ի սկզբին Ֆուտբոլի ֆեդերացիան Աբովյանի մարզադաշտը նորոգելու փակ մրցույթ է նախաձեռնում՝ մասնակցելու հրավեր անելով 4 ընկերության։ Մրցույթին գնային առաջարկներով դիմում են «Արտշին պլյուս», «Մոնտաժտրանսսշին», «Նյու Արմշին» և «ՀԱԷԿ-ի շինարարություն» ՍՊԸ-ները։ Մասնակցության կարգը սահմանվում է ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի հրամանով։ Ըստ այդ կարգի՝ մարտի 9-ին պետք է տեղի ունենար մրցութային հանձնաժողովի նիստ, որի ժամանակ իրականացվելու էր հայտերի համադրում և գնահատում, իսկ հանձնաժողովի անդամների ձայների մեծամասնությամբ որոշվելու էր հաղթողը։ Մինչդեռ մարտի 9-ի նիստին հաղթող չի ընտրվել։ Հանձնաժողովն այդ օրը որոշել է մրցույթի մասնակիցներից լրացուցիչ փաստաթղթեր պահանջել։ Նման ընթացակարգ մրցույթի կարգում սահմանված չի եղել։ Մեկ ամիս անց՝ ապրիլի 9-ին, գնահատող հանձնաժողովը որոշել է մրցույթում հաղթող ճանաչել «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ին։ Մասնակիցներից «Նյու Արմշին» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը «Հրապարակ» օրաթերթին ասել է, որ մրցույթը խախտումներով է անցկացվել։ Ըստ նրա, «Նյու Արմշին» ՍՊԸ-ն առաջարկել է մարզադաշտը վերանորոգել 733 միլիոն 743 հազար դրամով, սակայն ՀՖՖ-ն հաղթող է ճանաչել 783 միլիոն 400 հազար դրամ՝ 50 միլիոն դրամով ավելի թանկ գնառաջարկ արած ընկերությանը՝ «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ին։
Ըստ ցածր գին առաջարկած ընկերության ներկայացուցչի՝ ՀՖՖ-ի մրցութային հանձնաժողովը մասնակիցներից պահանջել է 3 տարվա կտրվածքով նման ծավալի շինարարության պայմանագրեր, հաշիվ ապրանքագրեր, հանձնման-ընդունման ակտեր, տեխնիկական միջոցների մասին տեղեկություններ ներկայացնել։
«Հանձնաժողովի 2-րդ նիստին ևս մեկ անգամ համալիր ուսումնասիրության ենթարկվեցին մասնակիցների ներկայացրած բոլոր հայտերը: Մանրակրկիտ ուսումնասիրության ենթարկվեցին նաև մասնակիցների ներկայացրած լրացուցիչ տեղեկատվությունը և փաստաթղթերը: Ներկայացված բոլոր հայտերը գնահատվեցին մրցութային հանձնաժողովի կողմից ըստ հետևյալ չափանիշների՝ գին, աշխատանքների կատարման ժամկետ, որակ, կազմակերպությունների փորձառությունը: Մրցույթի մասնակիցների ներկայացրած հայտերի մանրակրկիտ ուսումնասիրության, առաջարկված չափանիշների հետ համադրման, ինչպես նաև համապատասխանության և համաչափության տեսանկյունից դիտարկման արդյունքում մրցութային հանձնաժողովը միաձայն որոշեց մրցույթի հաղթող ճանաչել «Արտշին Պլյուս» ՍՊԸ-ի ներկայացրած հայտը»,- այսպես է ՀՖՖ-ն հիմնավորել որոշումը։
Ի՞նչ է հայտնի մրցույթի հաղթող «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի մասին
«Արտշին պլյուս» ՍՊ ընկերությունը 2016 թ.-ին հիմնադրել է Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանի Նոր Արեշ թաղամասի բնակիչ Արտակ Ալեքսանյանը։ ՍՊԸ-ի 100% բաժնետոմսերը նրանն են։ Արտակ Ալեքսանյանը և եղբայրը՝ Արման Ալեքսանյանը, նախկինում զբաղվել են շինարարությամբ, բայց ոչ նման ծավալի` 1.5 մլն դոլար արժողությամբ։ «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ն 2021 թ.-ին ունեցել է ընդամենը 4 գրանցված աշխատակից։ Միայն մարզադաշտի շինարարության փուլում է գրանցված աշխատակիցների թիվն ավելացել։ Ըստ «Զինծառայողների ապահովագրության ազգային հիմնադրամի» տվյալների, այս ընկերությունը մարզադաշտի վերանորոգման ժամանակ ամսական 30-37 հազար դրամ է փոխանցել հիմնադրամին (եթե հաշվենք, որ նվազագույն աշխատավարձով են աշխատակիցներին գրանցել՝ յուրաքանչյուրի համար վճարել 1500 դրամ, ապա 24 աշխատակից են գրանցել)։ Մարզադաշտի շինարարության ավարտից հետո աշխատակիցների թիվը կտրուկ նվազել է։ Արդեն 2023 թ.-ի ապրիլին «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ն 1500 դրամի դրոշմանիշային վճար է վճարել, այսինքն՝ ունեցել է 1 աշխատակից։
Երբ փորձեցինք պարզել, թե ո՞ւմ է պատկանում «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ն, տեղեկություն ստացանք, որ ընկերության բաժնետեր Արտակ Ալեքսանյանն ու նրա եղբայրը՝ Արման Ալեքսանյանը, Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանի ընկերներն են։ Վլադիմիր Կիրակոսյանն էլ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի ընկերն է։ Հակոբ Սիմիդյանն էլ ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի խորհրդականն է՝ Կառավարության և ֆեդերացիայի միջև կապը պահելու նպատակով։
Գրավոր հարցմամբ դիմեցինք և՛ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանին, և՛ նախարարության ենթակայությամբ գործող Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանին։ Հակոբ Սիմիդյանին ուղղված մեր գրության մեջ թվարկել ենք վերը շարադրված բոլոր փաստերը, այդ թվում՝ Անտառային կոմիտեի նախագահի և «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի բաժնետիրոջ ընկերական հարաբերությունների մասին տեղեկությունը եւ նշել․ «Մենք եզրահանգում ենք, որ «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի կողմից ՀՖՖ-ի մրցույթում թանկ գնառաջարկով հաղթելու բացատրությունը վերը նշված ընկերական կապերն են։ Խնդրում ենք մեկնաբանել շարադրված փաստերն ու գնահատականը»։ Մեր դիմումին Հակոբ Սիմիդյանի փոխարեն պատասխանել է Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարող Արկադի Խաչատրյանը։
«Տեղեկացնում եմ, որ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը ՀՖՖ նախագահի հասարակական հիմունքներով խորհրդականն է Կառավարության հետ կապի գծով և, կառույցների միջև անխափան կապը ապահովելուց բացի, Ֆեդերացիայի այլ գործընթացներին (այդ թվում՝ գնումների) չի տիրապետում և չի միջամտում։ Նախարարը չի տիրապետում նաև «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Արտակ Արկադիի Ալեքսանյանի և վերջինիս եղբոր՝ Արման Արկադիի Ալեքսանյանի՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանի ընկերներ հանդիսանալու մասին տեղեկությանը»,- Հակոբ Սիմիդյանի դիրքորոշումը ներկայացրել է նախարարության պաշտոնյան։
Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանին հարցրել էինք իր և Հակոբ Սիմիդյանի, իր և «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի բաժնետիրոջ, նրա եղբոր հետ ընկերական հարաբերությունների մասին։ Վլադիմիր Կիրակոսյանը պատասխանել է, որ Հակոբ Սիմիդյանն իր ղեկավարն է և ընկերը։ «Արտակ Արկադիի Ալեքսանյանի՝ «Արտշին պլյուս» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և 100% բաժնետոմսերի սեփականատեր լինելու վերաբերյալ տեղեկությունների չեմ տիրապետում։ Միաժամանակ հայտնում եմ, որ ճանաչում եմ Արտակ Արկադիի Ալեքսանյանին և վերջինիս եղբորը՝ Արման Արկադիի Ալեքսանյանին, քանզի բնակվում են հարևանությամբ, սակայն վերջիններիս հետ ընկերական հարաբերություններ չունեմ»,- իր պատախանում գրել է Անտառային կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Կիրակոսյանը։
Գրավոր հարցմամբ դիմել էինք նաև ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանին և տեղեկություններ խնդրել Աբովյանի մարզադաշտի մրցույթի մասնակիցների գնային առաջարկների, հաղթողի ընտրության կարգի մասին։ Խնդրել էինք նաև հնարավորություն տալ մրցույթի փաստաթղթերին ծանոթանալ։ Սակայն այդպես էլ պատասխան չստացանք։ Մեր գրավոր հարցման ճակատագրի մասին փորձեցինք տեղեկություն ստանալ ՀՖՖ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության բաժնի պետ Հայկ Կարապետյանից, սակայն նա հեռախոսազանգերին չպատասխանեց։ Մեր զանգերին չպատասխանեց նաև Արմեն Մելիքբեկյանը։ Մի նշում՝ ՀՖՖ գործող նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը և փոխնախագահ Արմեն Նիկողոսյանը լրագրողական գործունեության հարուստ փորձ ունեն։ Արմեն Մելիքբեկյանը նույնիսկ «Անկախ լրագրողների ցանց» ՀԿ է համահիմնադրել։ Հետաքրքիր է՝ ինչպե՞ս կարտահայտվեր Արմեն Մելիքբեկյանը լրագրող աշխատած տարիներին, երբ իր գրավոր հարցումները պաշտոնյաներն անպատասխան թողնեին, կամ Արմեն Նիկողոսյանը։
Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիան թեև պետական մարմին չէ, այլ հասարակական կազմակերպություն, սակայն «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի տրամաբանությամբ հանրային նշանակության կազմակերպություն է։ ՀՖՖ-ի նման երկրորդ կազմակերպություն չկա, չի կարող լինել։ Հետևաբար, լինելով հանրային նշանակության կազմակերպություն՝ ՀՖՖ-ն պարտավոր է պատասխանել տեղեկատվության հարցումներին։

Сделка ФФА на $1,5 млн: какое отношение к ней имеет Акоп Симидян?
В 2021 г. Федерация футбола Армении решила отремонтировать стадион в городе Абовяне. Работы, которые обошлись в 783 млн драмов (1,5 млн долларов), профинансировал УЕФА.
Hetq.am выяснил, что ремонтировавшая стадион компания принадлежит лицам, аффилированным с другом министра окружающей среды Акопа Симидяна, который обеспечивает связь между ФФА и правительством.
ООО зарегистрировано на имя никогда не имевшего опыта строительства такого масштаба соседа по дому председателя Лесного комитета, друга Симидяна Владимира Киракосяна. Более того, одна из компаний, участвовавших в объявленном ФФА тендере, готова была отремонтировать стадион на 50 млн драмов дешевле, однако Федерация решила заключить договор с компанией, аффилированной с должностными лицами.
В 2022 году председатель УЕФА Александр Чеферин и председатель ФФА Армен Меликбекян, отрезая красную ленту, объявили об открытии стадиона в Абовяне. В этот день А.Чеферин с большим воодушевлением говорил как об отремонтированном стадионе, так и о своих теплых отношениях с Меликбекяном. Вскоре после открытия восстановленного спортобъекта, во время 22-го собрания Федерации футбола Армении, руководитель программы HatTrick УЕФА Денис Бастарин, говоря об отремонтированных и вновь действующих стадионах, в том числе в городе Абовяне, отметил, что они как инфраструктуры представляют собой крупное наследие, которое достанется будущим поколениям. Чиновник УЕФА заявил о готовности продолжать поддерживать подобные проекты. Согласно официальному сайту УЕФА, ремонт стадиона в Абовяне профинансирован посредством программы HatTrick УЕФА.
Интересно, осведомлены ли должностные лица УЕФА о том, как была отобрана компания, которой предстояло отремонтировать стадион? Кто выиграл тендер и как можно было эффективнее использовать финансирование Союза европейских футбольных ассоциаций?
В начале 2021 г. ФФА организовала закрытый тендер на ремонт абовянского стадиона, пригласив участвовать в нем четыре компании. Заявки на участие в тендере подали ООО “Артшин плюс”, “Монтажтрансшин”, “Нью Армшин” и “Строительство ААЭС”. Порядок участия был установлен приказом председателя ФФА Армена Меликбекяна. Согласно этому порядку, 9 марта должно было состояться заседание тендерной комиссии, которой предстояло сравнить и оценить заявки. Победитель должен был быть выявлен путем голосования. Между тем заседание 9 марта не выявило победителя. В тот день комиссия решила потребовать от участников тендера дополнительные документы, что, однако, не было установлено порядком его проведения. Спустя месяц, 9 апреля, комиссия решила признать победителем тендера ООО “Артшин плюс”. В интервью газете “Грапарак” представитель участвовавшего в тендере другого ООО – “Нью Армаш” – отметил, что тендер был проведен с нарушениями. Указанная компания предложила отремонтировать стадион за 733 млн 743 тыс.драмов, однако ФФА объявила победителем ООО “Артшин плюс”, ценовое предложение которого превышало приведенную выше сумму на 50 млн драмов.
По словам представителя “Нью Армаш”, тендерная комиссия Федерации футбола Армении потребовала от участников договоры строительства подобного масштаба в трехлетнем разрезе, счета-фактуры, акты сдачи-приемки выполненных работ и другую техническую документацию.
На втором заседании комиссия в результате тщательного изучения заявок участников, сопоставления предложенных стандартов единогласно приняла решение признать победителем ООО “Артшин плюс”, говорится в решении ФФА.
Что известно о выигрывшем тендер ООО “Артшин плюс”
ООО “Артшин плюс” было создано в 2016 г. жителем ереванского квартала Нор Ареш Артаком Алексаняном. Ему же принадлежат 100% акций компании. Братья Артак и Арман Алексаняны в прошлом занимались строительством, но не на сумму 1,5 млн долларов. В 2021 г. в компании было всего четыре зарегистрированных работника. Их число увеличилось только на этапе ремонта абовянского стадиона. Согласно данным Национального фонда страхования военнослужащих, в период реконструкции стадиона компания ежемесячно перечисляла в фонд 30-37 тыс.драмов. Из этого следует, что в компании было 24 зарегистрированных работника. По завершении строительства их число резко сократилось. Уже в апреле 2023 г. ООО “Артшин плюс” перечисляло в Национальный фонд страхования военнослужащих всего 1500 драмов. Это значит, что в компании был всего один работник.
В процессе выяснения, кому принадлежит ООО “Артшин плюс”, мы установили, что акционер Артак Алексанян и его брат Арман Алексанян – друзья председателя Лесного комитета Владимира Киракосяна. Последний же является другом министра окружающей среды Акопа Симидяна, который в свою очередь является советником председателя ФФА Армена Меликбекяна по линии обеспечения связи между правительством и Федерацией.
Мы направили письменные запросы министру окружающеей среды Акопу Симидяну и председателю Лесного комитета Владимиру Киракосяну. В запросе на имя А.Симидяна, после представления всех вышеизложенных фактов, в том числе сведений о дружеских отношениях председателя Лесного комитета и акционера ООО “Артшин плюс”, отмечалось: “Мы приходим к выводу, что победа в тендере ООО “Артшин плюс”, выдвинувшего более дорогое ценовое предложение, обусловлена вышеуказанными дружескими отношениями. Просим прокомментировать изложенные факты и оценку”. На наш запрос ответил не министр окружающей среды, а врио генерального секретаря этого ведомства Аркадий Хачатрян.
“Сообщаю, что министр окружающей среды Акоп Симидян является советником председателя ФФА по линии связи с правительством на общественных началах. Симидян, кроме обеспечения бесперебойной связи между структурами, не управляет и не вмешивается ни в какие другие процессы Федерации (в том числе в процесс закупок). Министр также не владеет информацией о дружбе учредителя ООО “Артшин плюс” Артака Алексанян и его брата Армана Алексаняна с председателем Лесного комитета Владимиром Киракосяном”,- говорилось в официальном ответе.
У председателя Лесного комитета В.Киракосяна мы поинтересовались его дружбой как с Акопом Симидяном, так и с акционером ООО “Артшин плюс” и его братом. По словам В.Киракосяна, Акоп Симидян – его руководитель и друг. “Сведениями об учредителе и собственнике 100% акций ООО “Артшин плюс” Аркадии Алексаняне не располагаю. В то же время сообщаю, что знаю Артака Алексаняна и его брата Армана Алексаняна, так как проживаю по соседству с ними, однако дружеских отношений с ними не имею”,- говорилось в ответе председателя ЛК Владимира Киракосяна.
Мы направили письменный запрос и председателю ФФА Армену Меликбекяну с просьбой предоставить сведения о ценовых предложениях участников тендера на ремонт стадиона в Абовяне, о порядке выбора победителя. Также просили дать возможность ознакомиться с документами тендера, однако никого ответа так и не получили. Получить сведения о судьбе нашего письменного запроса мы попытались у начальника отдела общественных связей и информации Айка Карапетяна, однако наши телефонные звонки остались без ответа. Не ответил на наши звонки и Армен Меликбекян. Отметим, что действующий председатель ФФА и его заместитель Армен Никогосян имеют богатый опыт журналистской деятельности. Меликбекян даже является соучредителем общественной организации “Сеть независимых журналистов”. Интересно, как в годы работы журналистами Армен Меликбекян или Армен Никогосян отреагировали бы на отсутствие ответов должностных лиц на свои письменные запросы?
В заключение отметим, что хотя Федерация футбола Армении является не государственным органом, а общественной организацией, она по логике закона РА “О свободе информации” представляет собой организацию общественного значения, а значит, обязана отвечать на информационные запросы.