Տնտեսվարողները պահանջում են փակել «Վայլդբերիզը». բողոքի ակցիա Կառավարության դիմաց
Արման Թումասյանը հագուստի և կոշիկի օնլայն վաճառքով էր զբաղվում։ Արդեն 4 ամիս է՝ փակել է իր օնլայն խանութները։ Պատճառը, ըստ Արմանի, «Վայլդբերիզի» մրցակցությունն էր։
«Stop Wildberries Armenia» նախաձեռնության անդամներն այսօր՝ սեպտեմբերի 7-ին Կառավարության շենքի առջև բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ պահանջելով փակել «Վայլդբերիզը»։
«Ապրանքը բերում ենք, 13 դոլարով մաքսազերծում։ Այժմ պահանջում ենք, որ փակեն «Վայլդբերիզը», միաժամանակ՝ «Օզոն»-ը։ Մենք մի անգամ խաբվել ենք «Յանդեքս» տաքսու դեպքում։ Այ, որ մենք՝ տնտեսվարողներս փակվենք, «Վայլդբերիզ»-ը 4000 դրամանոց կոշիկը վաճառելու է 12 000 դրամով»,- ասում է Արմանը։
«Վայլդբերիզ» էլեկտրոնային առեւտրի հարթակում ներկայացված ապրանքների արժեքները էականորեն ցածր են Հայաստանում տեղական տնտեսվարողների կողմից վաճառվող ապրանքների արժեքներից։ Օգտատերերի գնած ապրանքները որպես կանոն չեն մաքսազերծվում։
Նման պայմաններում տեղական գործարարները հայտնվում են անբարենպաստ պայմաններում, քանի որ ներկրված ապրանքի արժեքին գումարվում են մաքսատուրքերի, հարկերի, այլ տուրքերի ու վճարների, տեղափոխման, հավատարմագրման և այլ ծախսերը։ Օնլայն առևտուր իրականացնող անձնինք, ինչպես նաև հենց տվյալ օնլայն առևտրի հարթակը որևէ հարկ (ավելացված արժեքի, շրջանառության հարկ, շահութահարկ և այլն) չեն վճարում ՀՀ պետական բյուջե, քանի որ նրանք չեն հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, ինչի արդյունքում Հայաստանի պետական բյուջեն զրկվում է զգալի չափերով մուտքերից։
Մեկ այլ տնտեսվարողի խոսքով՝ կամ «Վայլդբերիզ»-ը պետք է փակվի, կամ մաքսազերծման գներն այնքան իջեցնեն, որ կարողանան հավասար մրցակցություն ապահովել։
««Վայլդբերիզ»-ի գումարը մտնում է Ռուսաստան, իսկ մեր բոլոր վճարումները Հայաստանն են պահում, մեր պետությունը, մեր բանակն են պահում, բոլորը մենք ենք պահում։ Մեր պետությունը պետք է անհապաղ էս հարցը լուծի։ 90 000 անհատ ձեռներեցներ ունենք, եթե 50 000-ն էլ դուրս գա, ի՞նչ է մտնելու մեր բյուջե։
Սա ոչ թե մեր գրպանին է խփում, այլ խփում է մեր պետության գրպանին, ինչո՞ւ է պետությունն ուզում վնասել իրեն»,- նշում է մեկ այլ անհատ ձեռներեց՝ Նունեն։
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին ընդհանրապես առևտուր չեն կարողանում անել։
«Սա «Յանդեքս» է դարձել, իրենք մտնում են կոպեկներով վաճառում, մնացածին մեջտեղից կհանեն, եռակի կբարձրացնեն գները»,- ասում է Նունեն։

В Ереване предприниматели требуют закрыть Wildberries: акция протеста перед зданием правительства
Арман Тумасян занимается онлайн-продажей одежды и обуви. Однако уже четыре месяца его интернет-магазины не действуют. Причина, по словам Армана, конкуренция с Wildberries.
Сегодня, 7 сентября, члены инициативы “Stop Wildberries Armenia” организовали акцию протеста с требованием закрыть этот интернет-магазин.
“Растаможка товара, который мы привозим, обходится в 13 долларов. Мы требуем закрыть Wildberries и OZON. Мы просчитались даже в случае с такси “Яндекс”. Вот когда хозяйствующие субъекты закроются, тогда Wildberries начнет продавать обувь стоимостью 4000 драмов за 12 тысяч драмов”,- сказал Арман.
Стоимость товаров на электронной торговой площадке Wildberries существенно ниже цен на товары, которые продают в Армении местные хозяйствующие субъекты. Купленные на Wildberries товары, как правило, не растаможиваются. В таких условиях местные предприниматели оказываются в неблагоприятных условиях, так как к стоимости импортированного товара прибавляются таможенные пошлины, налоги, платежи за перевозку, лицензирование и другие расходы. Лица, занимающиеся онлайн-торговлей и конкретно данная площадка онлайн-торговли никаких налогов в госбюджет РА не перечисляет, поскольку не является резидентом или частным предпринимателем Республики Армения, в результате чего госбюджет страны лишается значительных поступлений.
По словам другого хозяйственника, нужно либо закрыть Wildberries, либо снизить стоимость растаможки настолько, чтобы можно было обеспечить равную конкуренцию.
“Суммы, зарабатываемые Wildberries, поступают в Россию, тогда как уплачиваемые нами налоги идут на развитие Армении, нашего государства, на содержание армии. Государство должно в срочном порядке решить этот вопрос. У нас 90 тысяч частных предпринимателей. Если 50 тысяч закроются, что будет поступать в госбюджет? Это бьет не только по нашему карману, но и по карману нашего государства. Почему государство вредит самому себе?” – отметила участвовавшая в акции Нуне. По ее словам, в последние месяцы у нее вообще не было торговли.
“Аналогичная ситуация была с “Яндексом”. Они начали работать за копейки, устранили конкурентов, а потом подняли цены в три раза”,- добавила Нуне.