ԿԳՄՍ նախարարը պնդում է, որ ուսուցիչներին ուղղորդմամբ հանրահավաքների չեն տանում
Կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանին մտահոգում էր կրթական հաստատությունները քաղաքական գործընթացներին ներգրավելու հարցը: Նա վկայակոչեց իշխող կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանի նախընտրական հավաքներին ուսուցիչների մասնակցության դեպքերը՝ որակելով վարչական ռեսուրսի չարաշահում:
Հաջորդ հարցը վերաբերում էր 2-րդ, 5-րդ և 7-րդ դասարանցիների՝ ուսումնական տարին առանց դասագրքերի սկսելուն: Պատգամավորն այն անվանեց կրթական իրավունքի խախտում: Լիլիթ Գալստյանը ցանկանում էր տեղեկանալ՝ արդյոք որևէ մեկը պատասխանատվության ենթարկվե՞լ է այդ գործընթացի տապալման համար:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասաց, որ վարչական ռեսուրսի օգտագործման քննարկման որևէ թեմա չկա: Եթե լինեն փաստեր, որ փորձ կարվի ուսումնական հաստատությանը ուղղորդմամբ տանել հանրահավաքի, կպատժվեն:
Նախարարը նշեց, որ սոցիալական ցանցերում տարածված տեսանյութում տեղ գտած թվերը, որոնք վերաբերում էին ուսումնական հաստատությունների մանկավարժներին հանրահավաք տանելուն, չեն համապատասխանում իրականությանը: Նշված է եղել 114 դպրոցի անունը, մինչդեռ այդ դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչները հանրահավաքին չեն մասնակցել, թեև դրանց սահմանադրական իրավունքն ունեին:
Ինչ վերաբերում է պատգամավորի մատնանշած նոր դասագրքերի հարցին, նախարարը հորդորեց այն չանվանել ձախողում: Նշեց, որ այդ դասագրքերի նոր մրցույթում ունեցել են 40% խնայում: Անդրեասյանը հավելեց, որ եղել է բոլոր տպարաններում, և վերջիններիս սեփականատերերը խոստովանել են, որ նախկինում նույնիսկ չեն համարձակվել մոտ գնալ այդ մրցույթներին, քանի որ ամեն ինչ նախապես որոշված է եղել:
Լիլիթ Գալստյանը մերկապարանոց որակեց «նախկիննների լավությունների» մասին նախարարի պնդուները, քանի որ խոսվում է նոր կարգերի մասին, որը հաստատել է գործող կառավարությունը, և ըստ դրա՝ աշակերտները դասագրքեր պետք է ունենային օգոստոսից՝ մինչև ուսումնական տարվա սկսվելը:

Учителей не отправляли на митинги – Ж.Андреасян
Во время сегодняшнего правительственного часа депутат оппозиционной фракции “Айастан” Лилит Галстян выразила озабоченность вовлечением образовательных учреждений в политические процессы. Депутат сослалась на случаи участия учителей в предвыборных митингах кандидата в мэры от правящей партии Тиграна Авиняна, расценив это явление как злоупотребление административным ресурсом.
Л.Галстян также напомнила о том, что для учеников 2-х, 5-х, 7-х классов учебный года начался без учебников. Депутат охарактеризовала эту ситуацию как нарушение права на образование. Галстян поинтересовалась, кто понес ответственность за этот провал.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, ни о каком использовании административного ресурса не может быть и речи. Андреасян также заверила, что если будут выявлены факты направления работников учебных заведений на митинги, виновные понесут наказание.
Касаясь вопроса учебников, министр попросила не характеризовать создавшуюся ситуацию как провал. Жанна Андреасян завверила, что побывала во всех типографиях, собственники которых признались, что в прошлом не осмеливались участвовать в проводимых тендерах, так как все было решено заранее.
Л.Галстян подчеркнула, что учебники должны были быть готовы еще в августе, до начала учебного года, и еще раз заявила, что этот процесс провален.