Օդանավակայանից Կենտրոն՝ 13 000 դրամ. ինչպես է «Yandex Taxi Aero»-ն օտարերկրացիների հաշվին գումար աշխատում
Նիկոլասը սեպտեմբերի 13-ին Կիպրոսից ժամանել է Երևան։ Նա «Զվարթնոց» օդանավակայանից տաքսի է նստել, որպեսզի հասնի Նալբանդյան փողոցում գտնվող իր հյուրանոց։
Տաքսու վարորդը սկզբում ասել է, թե երթուղու արժեքը կկազմի մոտ 1500 դրամ, ապա ճանապարհվելուց հետո ասել է, որ 3500 դրամ պիտի վճարի՝ որպես նստելավարձ։ Տեղ հասնելուն պես վարորդը ուղևորից 4,5 կմ-ի համար պահանջել է 11 500 դրամ և ցույց տվել էլեկտրոնային կտրոն, որտեղ գրված էր գումարի չափը, երթևեկության ժամը, ամիս-ամսաթիվը։ Ի դեպ հարկ է նշել, որ իրականում «Զվարթնոցից» Երևանի Նալբանդյան փողոց ոչ թե 4,5 կմ է, այլ ավելին, ըստ Google Maps-ի՝ մոտ 13 կմ։
Նիկոլասն իր մոտ մանր թղթադրամներ չի ունեցել, վճարել է 15 000 դրամ։ Վարորդն ասել է, որ մանր չունի, և Նիկոլասին է վերադարձրել 2000 դրամ։ Այսպիսով, օդանավակայանից մինչև հյուրանոց հասնելը Նիկոլասի համար արժեցել է 13 000 դրամ։
Նիկոլասն առաջին անգամ չէ Հայաստանում։ Նախորդ անգամ նրան օդանավակայանից դիմավորել էին, այդպիսով տեղյակ չէր տաքսու արժեքներից, բայց երբ շատ կարճ ժամանակում հասել է հյուրանոց, հասկացել է, որ վարորդի վերցրած գումարը չափից դուրս շատ է։
Երեկ նա «Յանդեքս» հավելվածով ստուգել է, թե ինչ կարժենա ուղևորությունը դեպի Գյումրի, և այն գրեթե նույնքան է արժեցել, որքան «Զվարթնոցից» հյուրանոց հասնելը։
Տաքսի ծառայության անունը, ըստ ցույց տված էլեկտրոնային կտրոնի, «Yandex Taxi Aero» է։ Կտրոնի վրա նշված է հեռախոսահամար, որի թվերը մեկով գերազանցում են հեռախոսահամարների նիշերը։ 012 3987654 էր նշված վարորդի տրամադրած էլ. կտրոնի վրա։ Այս համարը գոյություն չունի։ Նիկոլասը ևս չի կարողացել կապ հաստատել տաքսի ծառայության հետ։ Նա չի հիշում նաև մեքենայի մակնիշը, պետհամարանիշը։ Չգիտի նաև վարորդի անունը։
Համացանցում ևս այս անվանմամբ տաքսի ծառայության մասին տեղեկություններ չկան, և քանի որ նրանք օգտագործել են «Յանդեքս Տաքսի» ծառայության անվանումը, մենք կապ ենք հաստատել նաև «Յանդեքս Տաքսի» ընկերության հետ։ Հեռախոսազանգին պատասխանած աշխատակիցն ասաց, որ չունեն «Yandex Taxi Aero» առանձին ծառայություն, և որ օդանավակայանից ուղևորների համար ևս գործում է միայն «Yandex Go» ծառայությունը։
Աշխատակիցն առաջարկեց նաև գրավոր նամակ ուղարկել ընկերությանը։
«Հետքը» կապ է հաստատել նաև «Զվարթնոց» օդանավակայան՝ տեղեկանալու օդանավակայանը որևէ վերահսկողություն ունի, և տեղյա՞կ է նման անվանումով տաքսի ծառայությունից։ Օդանավակայանի հանրային կապերի բաժնից հայտնեցին, որ որևէ կապ չունեն տաքսի ծառայության հետ ու տեղյակ չեն դրա գործունեությունից։
Այս տարվա հունիսի 22-ի Կառավարության նիստում վարչապետ Փաշինյանը նշել էր, որ պետք է օդանավակայանի տարածքում գործեն միայն այն տաքսի ծառայությունները, որոնք որոշակի ստանդարտների կհամապատասխանեն։
Այս թեմայի շրջանակներում 2 որոշում էր ընդունվել։ Առաջին որոշումը վերաբերում է օդանավակայանում գործող տաքսի ծառայություններին: Երկրորդ որոշումը՝ օդանավակայանից Երևան ավտոբուսային երթուղու հիմնադրմանը։
«Երկուսն էլ շատ կարևոր հարցեր են, այդ թվում՝ մեր երկրի իմիջի տեսակետից: Եվ մենք ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ զբոսաշրջության և ուղևորափոխադրումների ոլորտում շատ մեծ զարգացումներ ունենք: Մյուս կողմից՝ պետք է այդ հարցը դիտարկել, որ օտարերկրացին Հայաստանի օդանավակայանի դռնից դուրս է գալիս և տեսնում է, որ ոչ մի հանրային ծառայություն իրեն չի առաջարկվում: Սա լուրջ պրոբլեմ է, որևէ զարգացած երկրում նման բանը նոնսենս է, համարյա քաշքշոցի հասնող որսը տաքսիների ուղևորների համար, կներեք, անընդունելի է, որքան էլ հասկանալի է սոցիալական կամ աշխատանքի նկատառումով: Եվ այստեղ մենք ակնկալում ենք, որ մեր ծառայությունները, ոստիկանությունը, տեսչական մարմինները, ՏԿԵՆ-ը սկզբունքային աշխատանք կիրականացնեն:
Ես չգիտեմ՝ արդեն մրցույթ եղե՞լ է, հաղթող եղե՞լ է տաքսիների հետ կապված, բայց մենք պետք է ամեն ինչ անենք: Ոչ թե ամեն ինչ անենք, այլ պետք է այդ սկզբունքը պահենք. չափանիշներին չհամապատասխանող տաքսի ծառայություններին չպետք է թույլ տանք օդանավակայանի տարածքից ուղևորափոխադրումներ իրականացնել»,- ասել է նա:
Մեզ չհաջողվեց կապ հաստատել «Yandex Taxi Aero» ծառայության հետ պարզաբանում ստանալու համար, բայց ակնհայտ է, որ ծառայությունն աշխատում է անբարեխղճորեն ու մեծ գումարներ վերցնում ուղևորներից։

Из аэропорта в центр Еревана за 13.000 драмов: как “Yandex Taxi Aero” зарабатывает на туристах
13 сентября Николас приехал из Кипра в Ереван. В аэропорту “Звартноц” он сел на такси, чтобы добраться до своей гостиницы на улице Налбандяна – в центре столицы.
Водитель такси сперва сказал, что стоимость проезда составит около 1500 драмов, однако довезя Николаса до гостиницы, он заявил, что нужно заплатить еще около 3500 драмов за посадку. По прибытии на место водитель потребовал со своего пассажира 11500 драмов за 4,5 км и показал ему электронный чек, на котором значились сумма, время проезда и дата. Кстати, нужно отметить, что от аэропорта “Звартноц” до улицы Налбандяна не 4,5 км, а больше – около 13 км по Google Maps.
У Николаса не было с собой мелких купюр и ему пришлось дать 15 тысяч драмов. Получив эту сумму, водитель заявил, что у него нет мелочи, и вернул пассажиру 2000 драмов. Таким образом, поездка от аэропорта до гостиницы обошлась Николасу в 13.000 драмов.
Николас не в первый раз приезжает в Армению. В прошлый раз его встречали в аэропорту, поэтому он не был осведомлен о ценах на такси. Но доехав до своей гостиницы довольно быстро, Николас понял, что затребованная водителем сумма была слишком завышенной.
Согласно электронному чеку, Николас воспользовался услуги службы такси “Yandex Taxi Aero”. На чеке имелся номер телефона – 012 3987654, который на одно число превышал обычные телефонные номера. В Армении номеров с таким количеством цифр просто нет. Николасу тоже не удалось дозвониться по этому номеру. При этом он не запомнил ни марку, ни госномер автомобиля. Не знает также, как звали водителя.
В Сети службы такси “Yandex Taxi Aero” найти не удалось. И поскольку было использовано название такси “Яндекс”, мы решили связаться с этой компанией. Ответивший на звонок сотрудник сказал, что у них нет отдельной службы “Yandex Taxi Aero”, для прибывающих в аэропорт “Звартноц” пассажиров, действует только служба “Yandex Go”.Затем нам предложили направить письмо в компанию.
Hetq.am связался также с аэропортом “Звартноц”, чтобы выяснить, осуществляют ли они какой-либо контроль и осведомлены ли о службе такси с таким названием. В отделе общественных связей аэропорта нам сообщили, что никакого отношения к этой службе такси не имеют и тем более ничего не знают о ее деятельности.
Напомним, что на заседании правительства 22 июня этого года премьер-министр Пашинян отметил, что на территории аэропорта должны действовать только те службы такси, которые будут соответствовать определенным стандартам.
По этому вопросу было принято два решения: первое касалось такси, действующих в аэропорту “Звартноц”, второе – создания автобусного рейса аэропорт “Звартноц”-Ереван.
“Оба вопроса представляют большую важность, в том числе с точки зрения имиджа нашей страны. И мы с радостью констатируем, что добились больших успехов в сфере туризма и пассажироперевозок. С другой стороны прибывающие в ереванский аэропорт иностранцы видят, что никакие общественные услуги не предлагаются. Это серьезная проблема. В любой развитой стране это считалось бы нонсенсом. Доходящая до потасовки охота на пассажиров неприемлема, даже из соображений социального положения или потребности в работе. И в этом вопросе мы ожидаем принципиальной работы наших служб – полиции, инспекции, министерства территориального управления.
Я не знаю, состоялся ли тендер, связанный со службой такси, и кто его выиграл. Но мы должны сделать все, чтобы запретить службам такси, не соответствующим принятым стандартам, осуществлять перевозки пассажиров из аэропорта”,- заявил премьер.
Нам не удалось связаться с “Yandex Taxi Aero” для получения разъяснений, но очевидно, что эта служба работает недобросовестно, взимая с пассажиров непомерно высокую плату.