«Մայր Հայաստանը» պատրաստ է քվեարկել Մարությանի օգտին, եթե նա կողմ լինի ամբողջական իշխանափոխությանը
Երևանի ավագանու ընտրություններում երրորդ տեղը զբաղեցրած «Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարեց, որ իրենց քաղաքական ուժը բաց է ընդդիմադիր այլ կուսակցությունների հետ համագործակցության համար, եթե նրանք կիսեն «Մայր Հայաստան» դաշինիքի երեք գլխավոր սկզբունքները՝ քաղաքական գնահատական Փաշինյանի իշխանությանը, «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ համագործակցության բացառումը և երկրում ամբողջական իշխանափոխությանը մասնակցելը։ Անդրանիկ Թևանյանն այս մասին ասաց այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին։
Հարցին, թե «Մայր Հայաստան» դաշինքը պատրա՞ստ է համագործակցել «Ազգային առաջընթաց և «Հանրային ձայն» կուսակցությունների հետ և աջակցել Հայկ Մարությանին՝ որպես քաղաքապետի թեկնածու, Թևանյանը նշեց, որ ուղղակի բանակցություններ դեռ չեն եղել, բայց պատրաստ են քննարկել համագործակցության բոլոր տիպի ձևաչափերն այն պարագայում, եթե այդ ուժը կիսի ամբողջական իշխանափոխության գաղափարները։
«Մենք կարող ենք օգնել, որ Մարությանը համապատասխան ձայներ հավաքի, բայց դա կանենք այն դեպքում, երբ պարզվի, որ նա կիսում է մեր օրակարգը ամբողջական իշխանափոխության մասով։ Ի սկզբանե հայտարարում եմ՝ եթե հնարավոր համագործակցությունը տեղի ունենա, ապա մենք չենք հավակնում որևէ պաշտոն վերցնել, կամ որևէ վերահսկողական լծակ վերցնել։ Այսինքն՝ մենք պատրաստ ենք համագործակցության այն տրամաբանությամբ, որ մեր տեսակետները կիսում են ամբողջական իշխանափոխության վերաբերյալ։ Եթե այս մասին հստակ հայտարարություններ հնչեն, մենք կշարունակենք քննարկումները»,- ասաց Անդրանիկ Թևանյանը։
****
Հիշեցնենք՝ Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքներով` 5 քաղաքական ուժ է հաղթահարել անցողիկ շեմը: Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»՝ 32,57% կամ 24 մանդատ, «Ազգային առաջընթաց»՝ 18,89% կամ 14 մանդատ, «Մայր Հայաստան» դաշինք՝ 15.43% կամ 12 մանդատ, «Հանրապետություն»՝ 11,32% կամ 8 մանդատ և «Հանրային ձայն»՝ 9,68% կամ 7 մանդատ:
Եթե անգամ «Հանրապետություն» կուսակցությունը կոալիցիա կազմի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ, միևնույն է, մյուս երեք քաղաքական ուժերի մանդատների հանրագումարը 1-ով ավելի է (32/33):

Блок "Мать-Армения" готов проголосовать за Марутяна, если он поддержит полную смену власти
Лидер блока "Мать-Армения", занявшего третье место на выборах в совет старейшин Еревана, Андраник Теванян заявил, что их политическая сила открыта для сотрудничества с другими партиями, если они разделят три главных принципа блока: дать политическую оценку власти Пашиняна, исключить сотрудничество с "Гражданским договором", участвовать в полной смене власти в стране. Об этом А.Теванян заявил на созванной сегодня пресс-конференции. На вопрос, готов ли блок сотрудничать с партиями "Национальный прогресс" и "Общественный голос" и поддержать кандидатуру Айка Марутяна на пост мэра столицы, Теванян сказал, что прямые переговоры пока не велись, но они готовы обсудить все форматы сотрудничества в случае, если данная сила поддержит идею полной смены власти в стране.
"Мы можем помочь Марутяну собрать нужное количество голосов, но сделаем это в том случае, если выясним, что он разделяет нашу повестку по части полной смены власти. Я сразу заявляю: если такое сотрудничество состоится, то мы не станем претендовать на какую-либо должность или контрольный механизм. Если прозвучат конкретные заявления по этому вопросу, мы продолжим обсуждения",- сказал Андраник Теванян.
Напомним, что по предварительным результатам выборов в совет старейшин столицы проходной порог преодолели пять политических сил.
Голоса распределились следующим образом: “Гражданский договор” - 32․57%, или 24 мандата, “Национальный прогресс” - 18․89%, или 14 мандатов, блок “Мать-Армения” - 15.43%, или 12 мандатов, “Республика” - 11.32%, или 8 мандатов, и “Общественный голос” - 9,68%, или 7 мандатов. В этой ситуации, даже если партии “Республика” и “Гражданский договор” сформируют коалицию, у трех остальных политических сил вместе взятых мандатов будет на один больше (32/33).