Հունիսի 26-ին հրավիրած ՀԱԿ հանրահավաքը ոչ այնքան փողոցային քաղաքականությանը վերադառնալու հայտ էր, որքան դրանից հրաժարվելու, ինքնակամ կապիտուլյացիայի և դրոշը ԲՀԿ-ին կամովին հանձնելու ամփոփիչ միջոցառում: Այն ուղղված էր ՀԱԿ-ի գոյության անիմաստությունը հիմնավորելուն, որի պատասխանատու խնդիրն իր վրա վերցրեց Կոնգրեսի առաջնորդ Տեր-Պետրոսյանը` անելով իրենց հակասականությամբ, թույլ, անտրամաբանական հիմնավորումներով նախադեպը չունեցող հայտարարություններ ու պնդումներ:
«Հազիվ թե գտնվի մեկը, որ անկեղծաբար կարծի, թե այս նոր իրավիճակը, որի գլխավոր առանձնահատկությունը իշխանական մոնոլիտի քայքայումն է, ստեղծվել է ինքնաբերաբար, այլ ոչ թե ընդդիմադիր ուժերի մտածված քայլերի, ավելի կոնկրետ, Հայ ազգային կոնգրեսի, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, Դաշնակցության և մասամբ «Ժառանգության» նախընտրական փուլում ծավալած համագործակցության արդյունքում»,- փորձում է համոզել Տեր-Պետրոսյանը։
Թե ինչից է վերցրել Տեր-Պետրոսյանը, որ իշխանության մոնոլիտը վերացվել է, դժվար է անգամ կռահել, որովհետև դրա մասին վկայող որևէ փաստ ուղղակի գոյություն չունի, և ոչ ոք չի կարող հերքել, որ ԲՀԿ-ի ներկայիս քաղաքականությունը պարզապես մոնոլիտ իշխանության վերացման պատրանք ձևավորելու նպատակ ունի: Սակայն եթե անգամ ընդունենք, որ այն փլուզվել է, ապա ընդհանրապես պարզ չէ, թե ինչ ներդրում է դրանում ունեցել օրինակ ՀԱԿ-ը կամ բոլոր այն կուսակցությունները, որոնք հազիվ կարողացան հաղթահարել ԱԺ անցնելու նվազագույն շեմը և համակերպվեցին ընտրությունների ներկայացված արդյունքների հետ:
Տեղի ունեցած փոփոխությունները ոչ թե ընդդիմության ուժեղության, խորաթափանցության կամ էլ վճռականության հետևանք էին, այլ ընդամենը Սերժ Սարգսյանի իրականացրած ծավալապաշտական և քաղաքական դաշտն ամայացնելով այն վերահսկելու քաղաքականության: Իսկ դա սկսվեց ոչ թե ՀԱԿ-ի դրդմամբ կամ օգնությամբ, այլ այն պատճառով, որ ԲՀԿ-ն չհամաձայնեց ընդունել փաստացի ՀՀԿ-ի սպասարկուն դառնալու Սերժ Սարգսյանի առաջարկը և նախապես հայտարարել 2013-ի ընտրություններում նրան պաշտպանելու մասին:
Սեփական թակարդում
Առհասարակ Տեր-Պետրոսյանն անընդհատ ձգտում է տպավորություն ստեղծել, թե ԲՀԿ-ի մասնակցությամբ տեղի ունեցող բոլոր գործընթացները ընդդիմության և մասնավորապես ՀԱԿ-ի հետ ԲՀԿ-ի համագործակցության արդյունք են, այդ թվում՝ նաև Կառավարության ծրագրին ԱԺ-ում դեմ քվեարկելը: Շահերի պարզ համընկնումը, որը հանգեցրեց գործողությունների ու տվյալ դեպքում քվեարկության միասնականությանը, Կոնգրեսի առաջնորդը փորձում է մատուցել որպես համագործակցություն: Մինչդեռ համագործակցությունն առաջին հերթին ծրագրված, փոխհամաձայնեցված որոշումներ ու գործողություններ են, որոնք այս դեպքում ուղղակի չկային:
Այս մանր մանիպուլյացիային դիմելը ցույց է տալիս, որ ՀԱԿ-ի ներուժը այժմ բավարարում է միայն ներիշխանական ինտրիգների հրահրմանը: Բայց անգամ սա ՀԱԿ-ին չի հաջողվում, որովհետև մտնելով ԲՀԿ-ի շուրջ այս խաղի մեջ՝ մյուս ուժերի հետ միասին անընդհատ հայտնվում է սեփական սպասելիքների թակարդի մեջ, որովհետև սխալ է գնահատում ԲՀԿ-ի և անձամբ Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական հոտառությունը: Վերջինս շարունակում է վարել ինքնուրույն քաղաքականություն` ի հեճուկս ընդդիմության ու Ծառուկյանին իրենց ազդեցության գոտի բերելու խղճուկ մանևրների:
Ոչ թե ԲՀԿ-ն է գնում ընդդիմության հետևից` տրվելով նրա սադրիչ, մանիպուլյացիոն հնարքներին, ինչ սպասում էին, այլ հենց ԲՀԿ-ն է ստիպում մյուսներին ամեն անգամ քարշ գալ իր հետևից ու իր մատույցներում: Այսպիսով, ԲՀԿ-ն ողջ քաղաքական դաշտին ու առաջին հերթին ՀԱԿ-ին զրկում է մոտիվացիայից, կոնսոլիդացվելու և իրական քաղաքական բևեռ ձևավորելու հեռանկարից: Փաստ է արդեն, որ ուժային կենտրոնը ՀԱԿ-իշխանություն տիրույթից վաղուց տեղափոխվել է ԲՀԿ-իշխանություն տիրույթ, և բոլորը համակերպվել են այս իրողության և դրանից բխող խաղի կանոնների հետ:
Բայց որպեսզի այս իրողությունը ակնհայտ չդառնա, Տեր-Պետրոսյանին այլ բան չի մնում, քան ԲՀԿ-ից վիրտուալ ընդդիմադիր ուժ կերտելը: «Ժողովրդավարական երկրներում բոլոր այն կուսակցությունները, որոնք կառավարության մաս են կազմում, իշխանություն են, իսկ որոնք դուրս են կառավարությունից, ընդդիմություն են՝ անկախ այն բանից՝ այդպիսի հայտարարություն կանեն, թե ոչ։ Ուստի, ԱԺ կանոնակարգի այդ դրույթը պարզապես հիմարություն կամ, ոսկեղենիկ հայերենով արտահայտված, իդիոտիզմ է…»,- համոզում է նա` նրբորեն շրջանցելով կամ էլ չցանկանալով գիտակցել, որ տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե հայտարարության, այլ դրանից բխող պատասխանատվության մասին է:
Եթե խորհրդարանում ԲՀԿ-ն հայտարարեր ընդդիմություն լինելու մասին, նրա հետագա բոլոր գործողությունները անցնելու էին այդ պրիզմայով: Իսկ ներկայում նման չափորոշիչ պարզապես չկա, և հենց դրա պատճառով է, որ Տեր-Պետրոսյանը կարողանում է ԲՀԿ-ի ներկայիս կարգավիճակը, «այլընտրանք» լինելը մեկնաբանել իրեն ցանկալի ձևով: Տեր-Պետրոսյանը չի ուզում հավատալ կամ անտեսում է, որ հրաժարվելով այդ հայտարարությունն անելուց` ԲՀԿ-ն իր համար հետդարձի կամուրջ է թողնում:
Մյուս կողմից ակնհայտ է, որ նույնիսկ կարգավիճակից ելնելով՝ հնարավոր չէ Հայաստանում պարզել` որևէ կոնկրետ ուժ ընդդիմությո՞ւն է, թե՞ ոչ: Եթե առաջնորդվենք տերպետրոսյանական տրամաբանությամբ, ապա Արտաշես Գեղամյանի ղեկավարած «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունը, Խոսրով Հարությունյանի Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցությունը, Հայկ Բաբուխանյանի գլխավորած «Սահմանադրական իրավունք» միությունը թե մինչև խորհրդարանական ընդրությունները, թե անգամ հիմա, ընդդիմադիր են, որովհետև կառավարության մաս չեն կազմում, ինչն ավելի քան ծիծաղելի է:
Եվ վերջապես այս պնդումն անելով` Տեր-Պետրոսյանն ինքն իրեն և ՀԱԿ-ին դնում է չափազանց անլուրջ վիճակի մեջ և ապացուցում, որ համաժողովրդական շարժման ծավալած գործունեությունը այլ բան չի եղել, քան իդիոտիզմ: 2008-2011 թթ. Կոնգրեսը համառորեն բոլորին համոզում էր, որ այս երկրում միակ ընդդիմությունը ՀԱԿ-ն է, իսկ բոլոր նրանք, ովքեր չեն միանում ՀԱԿ-ին, չեն առաջնորդվում համաժողովրդական շարժման սկզբունքներով, կեղծ ընդդիմադիր ուժեր են, որոնք իրականում սպասարկում են գործող իշխանության շահերը:
Այդ ուժերի մեծ մասը, այդ թվում՝ նաև նրանք, ում հետ համագործակցությամբ Տեր-Պետրոսյանը հիմա հպարտանում է, նախկինում էլ իրենց ընդդիմադիր էին համարում: Հիմա, ըստ Տեր-Պետրոսյանի «իդիոտիզմի» բացատրության, ստացվում է, որ նրանք եղել են իրական ընդդիմություն, որովհետև կարգավիճակով են այդպիսին եղել: Եթե այդպես է, ապա ՀԱԿ-ն ինքն է այդ ընթացքում եղել ոչ ադեկվատ ու պարզապես շարունակաբար մոլորեցրել է հանրությանը: Բայց որպեսզի այս աբսուրդն ակնհայտ չդառնա, և արդարացվի ՀԱԿ-ի ներկայիս քաղաքականությունը, Տեր-Պետրոսյանը ձգտում է ԲՀԿ-ից իրական ընդդմադիր ուժ «կերտել»: Դա անում է փորձված ու իր կողմից բազմիցս կիառված երկու մեթոդով. մի կողմից զոռ տալով տրամաբանությանը, մյուս կողմից` դավաճանության մեջ մեղադրելով հակառակ կարծիք ունեցողներին:
ՀԱԿ-ը` ԲՀԿ-ից ավելի՞ ԲՀԿ
Տեր-Պետրոսյանի համոզիչ տրամաբանությունը հետևյալն է. «…Յուրաքանչյուր ոք պետք է ընդամենը իրեն մեկ հարց տա. կոալիցիոն կառավարությանը մաս կազմելուց «Բարգավաճ Հայաստանի» հրաժարումը ուժեղացրե՞ց, թե՞ թուլացրեց Սերժ Սարգսյանին կամ, նույնն է թե, ավազակապետությանը։ Վստահ եմ, որ չնախապաշարված ցանկացած մարդ կպատասխանի՝ պարզ չէ՞, որ թուլացրեց»:
Թվում է` անխոցելի տրամաբանություն է: Սակայն առաջին նախագահը մոռանում է ևս մեկ հարց տալ. «Բարգավաճ Հայաստանի»` ընտրություններին առանձին մասնակցելը, կոալիցիոն կառավարությանը մաս կազմելուց հրաժարվելը ուժեղացրի՞ն, թե՞ թուլացրին ընդդիմությանը և հատկապես համաժողովրդական շարժումը, որը վստահաբար շատ ավելի մեծ արժեք էր, քան ԲՀԿ-ի հետ սիրախաղերն ու նրա նկատմամբ սիրատոչոր ռևերանսները:
Այո, իշխանությունը ԲՀԿ-ի հարաբերական առանձնացումից չուժեղացավ: Բայց դա չուժեղացրեց նաև ընդդիմությանը, որը կատարելապես հայտնվեց ԲՀԿ-ի քմահաճույքներից կախվածության մեջ: Ու հիմա ԲՀԿ-ի անմիջական ջանքերով, ՀԱԿ-ի անհասկանալի քաղաքականության պատճառով, ունենք թուլացած իշխանություն և շատ ավելի թուլացած ու կամազրկված ընդդիմություն: Իրական քաղաքականությունը թողած` բոլորը փորձում են մեկ հարց հստակեցնել. արդյոք կարելի՞ է վստահել ԲՀԿ-ին, արդյոք ամենավճռական պահին այս կուսակցությունը դասալիքի չի՞ վերածվելու և ընդդիմությանը չի՞ կանգնեցնելու փաստի առաջ:
Եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ ընտրություններում հաղթանակի ամենամեծ շանսերն ունեցող և իր ուժերին վստահ կուսակցությունը չբողոքարկեց ընտրությունների արդյունքները, իրական պայքար չսկսեց արդարության վերականգնման համար: Ինչո՞ւ այս կուսակցությունը հրաժարվեց ԱԺ-ում հայտարարելուց իր ընդդիմադիր լինելու մասին, եթե դա որևէ եղանակ չէր փոխում, և տերպետրոսյանական տրամաբանությամբ դրանով չի որոշվում՝ կուսակցությունն ընդդիմադի՞ր է, թե՞ ոչ: Ինչո՞ւ կառավարության ծրագիրը մերժելուց հետո այս կուսակցությունը նոր խորհրդարանի հենց առաջին նիստում կողմ է քվեարկում կառավարության ներկայացրած մնացած բոլոր օրինագծերին, այդ թվում՝ նաև նրանց, որոնք հակասում են իր նախընտրական ծրագրին:
Ինչո՞ւ է իշխանության քրեական կամ քաղաքական հետապնդման թիրախում հայտնված իր երկրորդ դեմքին մեն-մենակ թողնում ու չի համարձակվում գոնե հստակ գնահատականներ հնչեցնել կամ իր շարքերից հեռացնել փողերի լվացման մեջ մեղադրվող Վարդան Օսկանյանին, եթե կասկածում է նրա մեղսակցությանը: Տեր-Պետրոսյանը պետք է նախևառաջ հենց այս հարցերին պատասխաներ, մինչդեռ նա վարպետորեն ուղղակի շրջանցեց Օսկանյանի հետ կապված իրավիճակը ու բացարձակ ոչ մի անդրադարձ չկատարեց:
Փոխարենը, իր դիրքորոշումը հիմնավորելու համար նա սկսում է մեղադրել բոլոր այն շրջանակներին, ովքեր չեն հավատում ԲՀԿ-ի` ընդդիմություն լինելուն կամ այդպիսին դառնալու ցանկությանը: «Փոխանակ «Բարգավաճի» անկախացման ձգտումը քաջալերելու և նրան Սերժ Սարգսյանից ու ՀՀԿ-ից ավելի հեռացնելու՝ նրանք, իբրև թե գաղափարական նկատառումներով, բայց իրականում ամբոխավարական էժանագին հնարքներով, բարոյական ու հոգեբանական ճնշում են բանեցնում «Բարգավաճի» վրա՝ վերականգնելու համար իշխանական նախկին մոնոլիտը։ Ավելի պարզ ասած՝ նրանք ձգտում են անել այն, ինչ ոչ մի կերպ չհաջողվեց անել Սերժ Սարգսյանին, այն է՝ «Բարգավաճին» նորից դարձնել Հանրապետական կուսակցության կցորդն ու հլու-հնազանդ կամակատարը»,- ասում է նա։
Այս մեղադրանքները հնչեցվում են` խուսափելու սեփական քայլերի պատասխանատվությունից: ԲՀԿ-ի նկատմամբ դրսևորած կիսակույր հավատով Տեր-Պետրոսյանը պարզապես լեգիտիմացնում է ԲՀԿ-ի ներկայիս միջանկյալ կարգավիճակը, ապահովում այս անորոշության երկարակեցությունը` դրանով իսկ գորշության մատնելով ողջ քաղաքական դաշտը, ինչի դեմ, ի դեպ, պայքարում էր շարժման մեկնարկին:
ԲՀԿ-ին մղելով առաջին պլան՝ նա ինքնաբերաբար երկրորդական է դարձնում ՀԱԿ-ին ու վերջինիս կախման մեջ գցում ԲՀԿ-ից: Սա այլ կերպ, քան դավաճանություն, չի կարելի անվանել, որովհետև այս ամենում ավելի շատ նկատելի է շարժումը վերջնականապես սպառելու և դա ինչ-որ երկրորդական հանգամանքներով ու ուժերի վրա բարդելու հնարներ գտնելու ցայտնոտային մղումը: Տեր-Պետրոսյանը պարզապես դուրս է գալիս խաղից:

Созванный 26 июня митинг Армянского национального конгресса был не столько заявкой на возвращение к уличной политике, сколько заявкой на отказ от нее, на добровольную капитуляцию и итоговое мероприятие по добровольной передаче знамени партии “Процветающая Армения”. Митинг был направлен на обоснование бессмысленности существования АНК, и эту ответственную задачу взял на себя лидер конгресса Левон Тер-Петросян, озвучив беспрецедентные по своим противоречивым, слабым и нелогичным обоснованиям заявления и утверждения.
“Вряд ли найдется кто-нибудь, кто искренне считает, что эта новая ситуация, главной особенностью которой является разрушение властного монолита, была создана стихийно, а не в результате осмысленных шагов оппозиционных сил, точнее, установленного на предвыборном этапе сотрудничества между Армянским национальным конгрессом, партией “Процветающая Армения”, Дашнакцутюн и частично “Наследием”,- пытался убедить Тер-Петросян.
Трудно даже предположить, с чего лидер АНК решил, что монолит власти разрушен, ведь ни одного свидетельствующего об этом факта просто не существует, и никто не может отрицать, что нынешняя политика ППА всего лишь имеет целью создать иллюзию устранения монолита власти. Но если даже признать, что этот монолит разрушен, то непонятно, какой вклад внес в это дело конгресс или все те партии, которые с трудом преодолели минимальный порог прохождения в Национальное Собрание и смирились с представленными результатами выборов.
Осуществленные изменения были следствием не силы, проницательности или решительности оппозиции, а осуществленной Сержем Саргсяном политики по установлению контроля за политическим полем путем его опустынивания. А началось это не с подачи или при помощи АНК, а по той причине, что ППА не согласилась принять предложение Сержа Саргсяна стать фактически прислужницей РПА и заранее заявила о поддержке его кандидатуры на президентских выборах 2013 г.
В собственной ловушке
Вообще Левон Тер-Петросян постоянно стремится создать впечатление того, что все происходящие с участием ППА процессы, в том числе голосование в парламенте против программы правительства, это результат сотрудничества этой партии с оппозицией и в частности с АНК. Простое совпадение интересов, которое привело к действиям и в данном случае – к единому голосованию, лидер конгресса стремится преподнести как сотрудничество. Между тем сотрудничество – это в первую очередь запланированные, взаимосогласованные решения и действия, которых в данном случае просто не было.
Использование подобного рода мелких манипуляций показывает, что в настоящее время потенциала АНК хватает лишь на провоцирование внутривластных интриг. Но даже это конгрессу не удается, потому что, вступив в эту игру с ППА, АНК вместе с другими силами постоянно оказывается в ловушке собственных ожиданий, поскольку неправильно оценивает политический нюх “Процветающей Армении” и лично Гагика Царукяна. Последний в пику оппозиции и жалким маневрам с целью приведения его в поле их влияния продолжает проводить самостоятельную политику.
Не ППА идет за оппозицией, поддаваясь на ее провокации и манипуляции, что было ожидаемо, а именно ППА заставляет других каждый раз плестись за собой. Таким образом, “Процветающая Армения” лишает политическое поле и в первую очередь АНК мотивации, перспективы консолидации и формирования реального политического полюса. Факт, что силовой центр давно переместился из плоскости АНК-власть в плоскость ППА-власть, и все смирились с этой реалией и вытекающими из нее правилами игры.
Но чтобы эта реалия не стала очевидной, Тер-Петросяну не остается ничего другого, как придать ППА образ виртуальной оппозиционной силы. “В демократических странах все те партии, которые входят в правительство, являются властью, а те, которые не входят в правительство, являются оппозицией, независимо от этого, заявляют они об этом или нет. Поэтому данное положение регламента просто глупость, или, говоря чистейшим армянским языком, идиотизм...”,- убеждает он, тонко обходя или не желая осознавать, что в данном случае речь идет не о заявлении, а о вытекающей из него ответственности.
Если бы ППА заявила в парламенте о своей оппозиционности, то все дальнейшие шаги этой партии должны были укладываться в эту призму. Между тем такого критерия просто нет, и именно поэтому Тер-Петросяну удается комментировать нынешний статус ППА и ее “альтернативность” в нужной ему форме. Тер-Петросян либо не хочет верить, либо игнорирует то обстоятельство, что ППА, отказываясь делать такое заявление, не сжигает за собой мосты.
С другой стороны очевидно, что в Армении, даже исходя из статуса той или иной конкретной силы, невозможно установить, является она оппозицией или нет. Если руководствоваться тер-петросяновской логикой, то руководимая Арташесом Гегамяном партия “Национальное единение”, Христианско-демократическая партия Хосрова Артуюняна, союз “Конституционное право” Айка Бабуханяна как до парламентских выборов, так и сейчас являются оппозиционными, поскольку они не вошли в состав правительства. Согласитесь, это более чем смешно.
И, наконец, этим утверждением Тер-Петросян ставит самого себя и АНК в крайне несерьезное положение, доказывая, что деятельность общенародного движения была ничем иным, как идиотизмом. В 2008-2011 гг. конгресс упорно убеждал всех, что в этой стране единственной оппозицией является он сам, а все остальные не присоединившиеся к нему силы не руководствуются принципами общенародного движения, являются лжеоппозиционными и в действительности обслуживают интересы действующей власти.
Большинство этих сил, в том числе и те, сотрудничеством с которыми Тер-Петросян сейчас гордится, в прошлом считали себя оппозиционными. Сейчас, согласно трактовке “идиотизма” Тер-Петросяна, получается, что они были реальной оппозицией, поскольку имели такой статус. Если это так, то получается, что АНК тогда постоянно вводил в заблуждение общественность. Но чтобы этот абсурд не стал очевидным и чтобы оправдать нынешнюю политику АНК, Левон Тер-Петросян стремится “создать” из ППА реальную оппозиционную силу. Это он делает двумя испытанными и не раз использованными им методами: с одной стороны напирает на логику, а с другой – обвиняет в предательстве тех, кто придерживается противоположной точки зрения.
АНК больше ППА, чем сама ППА?
Убедительная логика Тер-Петросяна состоит в следующем: “...Каждый человек должен всего лишь задать себе вопрос: отказ “Процветающей Армении” войти в состав правительства усилил или ослабил Сержа Саргсяна или, что то же самое, бандократию? Уверен, что любой не имеющий предрассудков человек ответит: разве непонятно, что ослабил”.
Кажется, что это неуязвимая логика. Однако первый президент забывает задать еще один вопрос: отдельное участие “Процветающей Армении” в выборах и ее отказ войти в состав правительства усилили или ослабили оппозицию и в частности общенародное движение, которое однозначно является гораздо большей ценностью, чем флирт с ППА и реверансы в сторону этой партии?
Да, от относительного отделения ППА власть не усилилась, Но это не усилило и оппозицию, которая полностью попала в зависимость от капризов ППА. И сейчас из-за усилий ППА и непонятной политики АНК мы имеем ослабленную власть и еще более ослабленную и лишенную воли оппозицию. Оставив в стороне реальную политику, все пытаются найти ответы на следующие вопросы: можно ли доверять ППА? не превратится ли эта партия в решающий момент в дезертира и не поставит ли оппозицию перед фактом? Если нет, то почему имевшая самые большие шансы на победу на выборах и уверенная в своих силах партия не обжаловала результаты выборов, не повела реальную борьбу за восстановление справедливости? Почему эта партия отказалась заявить в парламенте о своей оппозиционности, если это ничего не меняет и, согласно тер-петросяновской логике, не этим определяется, оппозиционна партия или нет? Почему после отклонения программы правительства эта партия на первом же заседании парламента проголосовала за все остальные законопроекты правительства, в том числе и за те, которые противоречат ее предвыборной программе?
Почему ППА оставила в одиночестве свое второе лицо, ставшее мишенью уголовного или политического преследования власти, и не осмевается дать хотя бы четкие оценки или исключить из своих рядов обвиняющегося в отмывании денег Вардана Осканяна, если не сомневается в его виновности? Тер-Петросян должен был в первую очередь ответить на эти вопросы, между тем он умело обошел ситуацию вокруг Вардана Осканяна.
Вместо этого для обоснования своей позиции он начал обвинять те круги, которые не верят в то, что ППА является оппозицией или хочет стать таковой. “Вместо того, чтобы поощрять стремление “Процветающей Армении” стать независимой и еще больше отдалить ее от Сержа Саргсяна и РПА, они ... оказывают моральное и психологические давление на ППА для восстановления прежнего властного монолита. Иными словами, стремятся сделать то, что никак не удалось сделать Сержу Саргсяну, а именно вновь превратить ППА в придаток и послушную марионетку Республиканской партии”,- заявил Тер-Петросян.
Эти обвинения высказываются с тем, чтобы избежать ответственности за собственные шаги. Проявивший полуслепую веру в ППА Тер-Петросян просто легитимизиурет нынешний промежуточный статус этой партии, обеспечивает продолжительность сложившейся неопределенной ситуации и тем самым обрекает на серость все политическое поле, против чего, кстати, вел борьбу на начальном этапе движения.
Выдвигая ППА на первый план, он самопроизвольно отводит АНК второстепенную роль и ставит его в зависимость от ППА. Иначе, чем предательством, это не назовешь, потому что во всем этом больше заметно обусловленное цейтнотом стремление окончательно исчерпать движение, а вину взвалить вину на второстепенные обстоятельства и другие силы. Тер-Петросян просто выходит из игры.