Եվրամիությունը կես միլիոն եվրո հումանիտար աջակցություն կտրամադրի Արցախին
Եվրահանձնաժողովը 500 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Արցախում ռազմական գործողություններից տուժած բնակչությանը աջակցելու համար։ Հայտնում է Եվրոպական քաղաքացիական պաշտպանության և հումանիտար օգնության վարչությունը (ECHO)։
«Փախչելով բռնությունից՝ հազարավոր մարդիկ այժմ տեղահանված են և օգնության կարիք ունեն: Դրամական օգնության միջոցով ԵՄ մարդասիրական օգնությունը կօգնի տուժածներին հոգալ իրենց հիմնական կարիքները՝ միաժամանակ տրամադրելով նրանց ապաստան և հոգեբանական ու սոցիալական աջակցություն:
Այս շտապ ֆինանսավորումը գալիս է լրացնելու այս տարվա սկզբին Լեռնային Ղարաբաղին ԵՄ-ի տրամադրած 1,17 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնությանը։
Ընդգծելով մարդասիրական անվտանգ հասանելիության կարևոր անհրաժեշտությունը՝ Ճգնաժամային կառավարման հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը լուրջ հետևանքներ է ունեցել խաղաղ բնակչության համար։ Ի պատասխան՝ տեղահանվածներին աջակցելու նպատակով ԵՄ-ն մոբիլիզացնում է լրացուցիչ 500 հազար եվրո՝ որպես շտապ մարդասիրական օգնություն:
Մենք տեղում ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին և պատրաստ ենք ավելի շատ օգնություն առաջարկել։ Թեև ԵՄ-ն ողջունում է հրադադարը, ես խստորեն կոչ եմ անում հակամարտության բոլոր կողմերին ապահովել անարգել և անհապաղ մուտք մարդասիրական կազմակերպությունների համար: Մենք պետք է համոզվենք, որ մարդասիրական աշխատողները կարող են շտապ օգնություն տրամադրել կարիքավոր մարդկանց»:
ԵՄ-ն սերտ կապի մեջ է տեղում իր հումանիտար գործընկերների հետ և պատրաստ է լուծել աճող մարդասիրական կարիքները հետագա էսկալացիայի դեպքում։
2020 թվականին հակամարտության լայնածավալ սրումից հետո Հայաստանում և Ադրբեջանում մենք աջակցում ենք մարդասիրական գործողություններին ավելի քան 21 միլիոն եվրոյով»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Տրամադրվող աջակցության մասին մանրամասներ փորձեցինք ճշտել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից։ Մեզ հայտնեցին, որ այս պահին տեղեկություն հնարավոր է ստանալ միայն գրավոր հարցման միջոցով, որին, պատվիրակության փոխանցմամբ, կպատասխանեն հնարավորինս շուտ։ Թե ինչ ժամկետի մասին է խոսքը, դժվարացան պատասխանել։

ЕС выделит Арцаху 500 тысяч евро
Гуманитарную помощь в размере 500 тысяч евро выделит Евросоюз на поддержку населения, пострадавшего от военных действий в Арцахе. Об этом сообщает Главное управление европейской гражданской защиты и операций по оказанию гуманитарной помощи (ECHO).
"Тысячи людей, спасаясь от насилия, были перемещены и нуждаются в помощи. Гуманитарная помощь ЕС в виде денежной помощи позволит пострадавшим удовлетворить свои основные нужды и в то же время предоставит им убежище, психологическую и социальную помощь.
Это срочное финансирование дополнит гуманитарную помощь на сумму 1,17 млн евро, которая была предоставлена Евросоюзом Нагорному Карабаху в начале года. Комиссар по вопросам гуманитарной помощи и управлению кризисами Янез Ленарчич заявил, что с целью оказания помощи перемещенным лицам ЕС выделит дополнительно 500 тысяч евро в качестве срочной гуманитарной помощи. "Мы на месте внимательно следим за ситуацией и готовы предложить еще большую помощь.
И хотя ЕС приветствует прекращения огня, я решительно призываю все стороны конфликта обеспечить беспрепятственный и незамедлительный въезд для гуманитарных организаций.
Мы должны убедиться в том, что сотрудники этих организаций могут оказать срочную помощь нуждающимся в ней людям.
Евросоюз поддерживает на месте тесную связь со своими коллегами по гуманитарной работе и готов в случае дальнейшей эскалации удовлетворить возрастающие гуманитарные нужды",- отметил Ленарчич.
Мы попытались получить в делегации ЕС в Армении более подробную информацию об оказываемой помощи, однако нам сообщили, что эти данные могут предоставить лишь в ответ на письменный запрос.