Սյունիքի հյուրանոցներում փորձում են որքան հնարավոր է շատ արցախցիների տեղավորել
Սյունիքի մարզի հյուրանոցների մի մասում տեղերն ամբողջությամբ սպառված են։ Այս պահին փորձում են տեղավորել բռնի տեղահանված արցախցիներին։ Թե որքա՞ն կմնան արցախցիները, կմնա՞ն հյուրանոցներում, և ի՞նչ ճանապարհային քարտեզ է պետությունը մշակել, հյուրանոցներում տեղյակ չեն։
«Գորիս» հյուրանոցն այսօր՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ, 125 արցախցու արդեն տեղավորել է։ Հյուրանոցը մոտ 200 հոգի կարողանում է տեղավորել, սակայն արդեն մասամբ զբաղված է եղել, երբ արցախցիները Գորիս են հասել։
«Մշտական ապրող հյուրեր ունենք այստեղ։ Բայց փորձում ենք 125 հոգուց բացի ևս 30-40 հոգու տեղավորել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց հյուրանոցի ներկայացուցիչ Հարություն Հայրապետյանը։
«Կիրճ» հյուրանոցից հայտնեցին, որ իրենց հյուրանոցում հանգրվանած արցախցիների մի մասը պատրաստվում է Երևան գալ։
Այս պահին հյուրանոցում գրեթե բոլոր հանգրավանածներն արցախցիներ են։ Հյուրանոցում ընդհանուր ութ սենյակ կա, որից մեկը, ժամը 11:30-ից դրությամբ, ազատվում էր: 25-30 արցախցիներից 10 հոգին դուրս են գալու շուտով, տեղափոխվում են Երևան։ «Սպասում ենք նոր խմբի։ Այս պահին ազատ տեղ չկա։ Նաև բացվող մահճակալներ ենք օգտագործում, որ կարողանանք բոլորին տեղավորել»,- նշեցին հյուրանոցից։
Գորիսի «Սյունիք» հյուրանոցը ևս սահմանափակ տեղեր ունի, արդեն ընդունել է արցախցիների խմբի և նոր խմբի է սպասում։
Կառավարության սեպտեմբերի 22-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ արցախցիներին ընդունելու համար ավելի քան 40 000 տեղ նախապատրաստվել է, խոսքը կեցության վայրերի մասին է, ինչպես նաև զուգահեռ առողջապահական, սննդի և այլն։
«Այդ առումով կարող ենք արձանագրել, որ մենք պատրաստ ենք և շարունակում ենք պատրաստվել։ Սա, ըստ էության, համաձայնեցված դիրքորոշում է ԼՂ գործընկերների հետ, որ մեր պլան «Ա»-ն ԼՂ-ն հայաթափելը չէ, այսինքն՝ մեր հայրենակիցներին դուրս բերելը մեր պլան «Ա»-ն չէ»,- ասաց վարչապետը։
Մեզ հետ զրույցներում, սակայն Սյունիքի և մեծ մասամբ Գորիսի հյուրանոցներից հիմնականում նշում էին, որ մինչև երեկ ամրագրումներ չեն եղել, այս պահին հյուրանոցները իրավիճակային լուծումներ են գտնում։
Միայն «Գորիս» հյուրանոցից նշեցին, որ արցախցիների համար ամրագրումները Կառավարությունից 2-3 օր առաջ են արել։
Ոչ բոլոր հյուրանոցներից էին ցանկանում պատասխանել մեր հարցերին, քանի որ շատերի մոտ անորոշ վիճակ է։ Միայն նշում էին, որ այս պահին փորձում են առավելագույն թվով արցախցիների տեղավորել։ Չգիտեն, թե քանի օր նրանք կմնան հյուրանոցներում, և դեռ քանիսն են գալու։
Արցախցիների տեղավորելու համար Կառավարությունը դիտարկում է ոչ միայն Սյունիքում գտնվող հյուրանոցները, այլև՝ մյուս մարզերը։ Այս մասին մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը։
Ըստ նրա՝ Կոռնիձորում և Գորիսում արցախցիների կարիքների գնահատում է իրականացվում։ Նրանք, ովքեր ցանկություն են հայտնում տեղափոխվել բարեկամի, հարազատի կամ Հայաստանում ունեցած իրենց տներ, գնում են այդ ուղղություններով։
Իսկ նրանց, ովքեր Հայաստանում չունեն կացության տեղ, պետությունը տեղավորում է հյուրանոցներում և հյուրանոցային տնտեսության մյուս օբյեկտներում, առանձին տներում։
Թե բացի Սյունիքից, ուրիշ որ մարզեր են տեղափոխվել արցախցիները և թե քանիսն են տեղավորվել Երևանում, առայժմ ամփոփված տվյալներ չկան։
ԼՂ-ից տեղահանված քաղաքացիներին հրատապ աջակցություն ցուցաբերելու և պետական մարմինների հետ աշխատանքն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով՝ գործարկվել է Առաջնային կարիքի հաշվառման հարթակը՝ https://e-soc.am, ինչպես նաև գործում է ԱՍՀՆ 114 թեժ գիծը։

В гостиницах Сюника стараются разместить как можно больше арцахцев
В некоторых гостиницах Сюникской области все места уже заняты. На данный момент сотрудники пытаются разместить как можно больше насильственно перемещенных жителей Арцаха. Как долго эти люди останутся в Сюнике, будут ли жить в гостиницах и какую дорожную карту разработало государство, в гостиницах не знают.
По состоянию на 12:00 25 сентября в гостиницу “Горис” устроилось 125 арцахцев. Гостиница может принять около 200 человек, но когда жители Арцаха прибыли в Горис, часть номеров уже была занята.
“У нас есть постоянно проживающие гости, но мы пытаемся, помимо 125 человек, разместить еще 30-40 гостей”,- сказал в беседе с Hetq.am представитель гостиницы Арутюн Айрапетян.
В гостинице “Кирч” сообщили, что часть остановившихся у них арцахцев собирается выехать в Ереван.
В настоящее время почти все постояльцы гостиницы – жители Арцаха. Десять из вселившихся в эту гостиницу 30 человек в ближайшее время переедут в Ереван. “Мы ждем новую группу. На данный момент свободных мест нет. Чтобы разместить всех, используем даже раскладные кровати”,- отметили сотрудники.
В горисской гостинице “Сюник” места тоже ограничены. Здесь уже приняли одну группу арцахцев, теперь ожидают прибытия новой группы.
В беседе с нами не во всех гостиницах соглашались отвечать на наши вопросы, поскольку ситуация во многих из них пока неопределенная. Сотрудники только отмечали, что в эти дни пытаются делать максимум возможного для расселения арцахцев. В гостиницах не знали, как долго они останутся у них и сколько человек еще прибудет.
Для размещения прибывающих из Арцаха граждан правительство рассматривает гостиницы не только в Сюнике, но и в других областях. Об этом нам сообщила пресс-секретарь Министерства территориального управления и инфраструктур Сона Арутюнян.
По ее словам, в Корнидзоре и Горисе оценивают потребности арцахцев. Желающие устроиться у родственников или в своих домах в Армении, уезжают в этих направлениях, а тех, кому негде жить, государство селяет в гостиницах, других объектах гостиничного хозяйства, отдельных домах.
Для оказания срочной помощи перемещенным из Нагорного Карабаха гражданам, а также эффективной организации работы с государственными органами задействована Платформа учета первоочередных потребностей - https://e-soc.am. Действует также телефон горячей линии Министерства труда и социальных вопросов 114.