19 հազար տեղահանվածից 2500-ն է պետության հատկացրած կեցավայրում․ փոխվարչապետը տվյալներ է ներկայացրել
Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիներից 19 հազարն արդեն հատել է Կոռնիձորի անցակետը, սակայն նրանցից միայն 2500-ն է գտնվում պետության առաջարկած կացարանում։ Այս տվյալները ներկայացրեց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով իր համակարգմամբ գործող աշխատանքային խմբի իրականացրած միջոցառումները։
Կառավարության կողմից կեցավայրով ապահովված քաղաքացիների գերակշիռ մասը՝ մոտ 1000 հոգի, գտնվում է Սյունիքի մարզի հյուրանոցային և հյուրատնային համալիրներում: 500-ական փախստականներ տեղավորվել են Վայք քաղաքի և Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերում գտնվող կացարաններում։ Կեցավայրի կարիք ունեցողներին այժմ Տավուշի մարզում գտնվող բնակության վայրեր են ուղղորդում։ Իսկ այն մարդիկ, որոնք Կոռնիձորի անցակետը հատելիս ասել են, որ ունեն իրենց նախընտրած բնակատեղին և չեն ցանկանում օգտվել պետության առաջարկած կեցավայրերից, նրանց տվյալները ևս վերցվել են, որպեսզի հետագայում բավարարվեն նրանց սոցիալական և այլ կարիքները։
«Գույքագրել ենք ողջ մարզերում գտնվող հյուրանոցային և հյուրատնային տեղերը, որտեղ մարդկանց կարող ենք առաջին իսկ դիմումով առաջարկել կեցավայր և ունենք մանրամասն քարետեզ, որտեղ պետք է ուղղորդվեն մարդիկ, որոնք դրա կարիքն ունեն։ Մենք, նպատակ ունենալով, նաև ժամանակը կառավարելու տեսանկյունից, արագ լուծման հասնել, կեցավայրի առաջարկը վերաբերվել է նրանց, ովքեր ցանկություն ունեին գտնվելու Սյունիքում»,- հայտարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։ Ըստ փոխվարչապետի՝ առաջնային հարցը տեղահանվածների կացարանի հարցի լուծումն է, որից հետո կանդրադառնան կրթության և առողջապահության հարցերին։ Ըստ առկա տվյալների՝ Հայաստան տեղափոխված անձանցից 5500-ը մինչև 18 տարեկան անձինք են (կրթությունից դուրս մնացած)։
Վարչապետի հանձնարարությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբում քննարկել են նաև բռնի տեղահանված քաղաքացիներին դրամական հատկացումներով աջակցություն տրամադրելու հարցեր ևս։ Նման օժանդակցություն կտրամադրվի բնակարանների վարձավճարները փոխհատուցելու համար։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրեց նաև, որ այսօր Հայաստան են տեղափոխվել նաև սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով զոհվածների աճյուններ։ Աճյունների տեղափոխման գործընթացը շարունակվելու է, տեղափոխվելու են նաև Ստեփանակերտի բենզինի պահեստի պայթյունից զոհված անձանց մարմինները։ Արցախում են Հայաստանից մեկնած շտապօգնության երկու տասնյակ բրիգադները, որոնք անհետաձգելի բուժօգնություն ստացողներին կտեղափոխեն։ Օդային տարածքով արդեն հիվանդներ են փոխադրվել Հայաստան։

2500 насильственно перемещенных арцахцев разместились в предоставленных госудаством местах проживания
2500 из 19 тысяч насильственно перемещенных из Арцаха граждан уже прошли через пропускной пункт в Корнидзоре. Однако лишь 2500 из них разместились в предложенных государством местах проживания. Эти данные представил сегодня вице-премьер Тигран Хачатрян․
Подавляющая часть арцахцев, разместившихся в предоставленном правительством жилье (около 1000 человек), находится в гостиницах и гостевых домах Сюникской области. По 500 арцахцев размещены в местах жительства в городе Вайк и населенных пунктах Гегаркуникской области. Нуждающихся во временном жилье граждан в настоящее время направляют в места проживания в Тавушской области. Лица, которые при пересечении Корнидзорского КПП сообщили, что уже определились с местом проживания и не хотят размещаться в предложенном государством жилье, указали свои данные с целью дальнейшего удовлетворения социальных и иных потребностей.
По словам вице-премьера, насильственно перемещенных арцахцев в первую очередь нужно обеспечить жильем, а потом уже решать вопросы образования и здравоохранения. Согласно имеющимся данным, из прибывших в Армению перемещенных лиц 5500 составляют лица до 18 лет. В сформированной по поручению премьер-министра рабочей группе были также обсуждены вопросы оказания денежной помощи вынужденным переселенцам. Такая помощь будет оказана с целью компенсации платы за аренду жилья.
Вице-премьер Т. Хачатрян также сообщил, что сегодня в Армению были доставлены тела погибших вследствие развязанной 19 сентября военной агрессии. Предусматривается также доставить тела погибших в результате взрыва склада горючего в Арцахе. Этот процесс будет продолжаться.
Сейчас в Арцахе находятся два десятка бригад скорой помощи из Армении, которые займутся транспортировкой лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи. В Армению воздушным путем уже доставлены семь больных.