«Առանց տան, բայց գոնե մոտ»․ Արցախից բռնի տեղահանվածները
Սեպտեմբերի 24-ից սկսվել է արցախցիների բռնի տեղահանումը։ Նրանք տեղափոխվում են Հայաստան: Այդ հարյուրավոր արցախցի ընտանիքներից մեկն էլ Անգին Սարգսյանի 9-հոգանոց ընտանիքն է, որին հանդիպեցինք սեպտեմբերի 26-ին Գորիսի մարդասիրական կայանից ոչ հեռու գտնվող փողոցներից մեկի հենց մայթին՝ իրար կողք նստած։
Սարգսյանների ընտանիքը մինչև 2016թ․-ն ապրել է Արցախի Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում, քառօրյա պատերազմից հետո նրանք տեղափոխվել են Շուշիի շրջան՝ Հին Շեն գյուղ։ Այսօր Սարգսյանների ընտանիքը՝ Անգինը՝ իր աղջկա, որդու, հարսի և հինգ անչափահաս թոռան հետ, երկրորդ անգամ է բռնի տեղահանվում․ արդեն՝ Արցախից Հայաստան։
Մեր հանդիպման պահին Անգինը փնտրում էր որդուն, որի հետ Արցախից բռնի տեղահանվածների համար առաջին կայանից՝ Կոռնիձորից դեպի երկրորդ կայան՝ Գորիս, տեղափոխվելու ընթացքում կորցրել էին կապը։ Անորոշության մեջ Անգինը մտածում էր նաև իրենց բնակության վայրի մասին: Որպես կացության վայր Սարգսյանների ընտանիքին առաջարկել էին Գեղարքունիքի մարզի քաղաք Մարտունին։ Անգինը չէր համաձայնել․ «Չենք ուզում ապրել մեր տնից հեռու, Արցախից հեռու, գոնե մնանք այստեղ՝ Գորիսում»,- ասում է Անգինը։
Օրվա երկրորդ կեսին Կարմիր խաչի աշխատակիցները, բարձրախոսով կանչելով, կայանի մոտակա տարածքներում գտան Անգինի որդուն՝ Հայկ Սարգսյանին։ Ընտանիքին, որպես կեցության վայր, մարդասիրական կայանի համակարգողներն առաջարկեցին նաև Կապան քաղաքը, որին Սարգսյանները ստիպված համաձայնեցին։ «Հետքը» վերցրեց ընտանիքի կոնտակտային տվյալները և հետամուտ կլինի բռնի տեղահանված բազմազավակ ընտանիքի հետագա ճակատագրով։
Սեպտեմբերի 26-ին՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ, ԼՂ-ից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 28 120 անձ: Բոլոր նրանց, ովքեր չունեն կեցության նախապես որոշված վայր, Կառավարությունն ապահովում է համապատասխան կեցավայրով:
Աջակցության կարիքների նպատակով հաշվառումը շարունակվում է: 3 253 մարդ ապահովվել է կացարանով, որից Սյունիք՝ 1 305, Վայոց Ձոր` 700, Գեղարքունիք` 833, Տավուշ` 268, Արմավիր` 147 անձ:

“Без дома, но хотя бы близко к нему…” – вынужденные переселенцы из Арцаха
24 сентября началось насильственное перемещение арцахцев. Они переезжают в Армению. Одной из покинувших Арцах семей является семья из девяти человек Ангин Саргсян. С членами этой семьи мы встретились 26 сентября в Горисе, где они стояли на тротуаре одной из улиц, недалеко от гуманитарного центра.
До 2016 года Саргсяны жили в селе Талиш Мартакертского района. После четырехдневной войны семья переехала в село Хин Шен Шушинского района. Сегодня семья Ангин – ее дочь, сын, невестка и пятеро несовершеннолетних внуков – насильственно перемещаются второй раз, но уже из Арцаха в Армению.
В момент нашей встречи Ангин искала сына, с которым потеряла связь во время отъезда из Корнидзора в Горис, где предстояла их регистрация во втором гуманитарном центре. Находясь в состоянии неопределенности, Ангин, тем не менее, не переставала думать о будущем месте их проживания. Семье предложили поселиться в городе Мартуни Гегаркуникского района, но Ангин не согласилась. “Не хотим жить далеко от нашего дома, вдали от Арцаха. Хотим остаться здесь, в Горисе”,- сказала наша собеседница.
Во второй половине дня сотрудники Армянского Общества Красного Креста объявили в громкоговоритель, что нашли сына Ангин Айка Саргсяна. Координаторы гуманитарного центра предложили семье в качестве места проживания город Капан. Саргсяны вынужденно согласились на это предложение. Hetq.am взял их контактные данные, чтобы проследить за судьбой этой насильственно перемещенной многодетной семьи.
По состоянию на 20:00 26 сентября из Нагорного Карабаха в Республику Армения въехало 28.120 вынужденных переселенцев. Данные о регистрации 20.800 из них уже обобщены, потребности 7.320 лиц находятся в процессе идентификации.
Продолжается регистрация потребностей в целях оказания помощи. Жильем обеспечены 3.253 вынужденных переселенца: 1305 - в Сюнике, 700 – в Вайоц Дзоре, 833 – в Гегаркунике, 268 – в Тавуше, 147 – в Армавире.