Եռաբլուրում հուղարկավորեցին սեպտեմբերի 19-ին զոհված 3 զինծառայողի (ֆոտոպատմություն)
Եռաբլուրում կրկին հուղարկավորություն է։ Հողին են հանձնում 2023թ. սեպտեմբերի 19-ին Արցախում զոհված 3 զինծառայողների՝ Մասիս Սամվելի Միքայելյանին (ծնվ.՝ 2000թ.), կապիտան Սասուն Դավիթի Ասրյանին (ծնվ.՝ 1997թ.) և Վահե Սարուխանի Մամունցին (ծնվ.՝ 2001թ.)։
Երեքն էլ Արցախում պայմանագրային զինծառայողներ էին։ 44-օրյա պատերազմից հետո նրանց ծնողները Հայաստան էին տեղափոխվել, իսկ զինծառայողները՝ մնացել Արցախում։ Շուրջ 9 ամիս տևած շրջափակման պատճառով ծնողներն իրենց որդիների հետ մինչև հիմա չէին հանդիպել։
Գայանե Միքայելյանը սեպտեմբերի 19-ին` մեկ օրվա ընթացքում, կորցրել է ամուսնուն՝ Սասուն Ասրյանին, և եղբորը՝ Մասիս Միքայելյանին։
Սասունը Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղից է եղել։ Համագյուղացիները նույնպես եկել են նրանց հուղարկավորությանը։ Պատմում են, որ 1992թ․ Սասունի հորեղբայրն էլ է զոհվել, անունը` կրկին Սասուն. «Էս ինչ ցավ ա իրանց համար»,- ասում են նրանք։
Փոքր-ինչ հեռու 2-ամյա Արամեն խաղում է՝ գետնին թափված ջրի մեջ ոտքերը ճպճպացնելով։ Արամեն Սասունի որդին է։
Սասուն Ասրյանը և Մասիս Միքայելյանը զոհվել են սեպտեմբերի 19-ին Մարտակերտում, Սասունը՝ անօդաչու թռչող սարքի հարվածից, Մասիսը՝ դիպուկահարի կրակոցից։
Վահե Մամունցն էլ Քարվաճառից էր։ 44-օրյա պատերազմից հետո Վահեի ընտանիքը Հայաստան էր տեղափոխվել, իսկ ինքն ապրում էր Ստեփանակերտում տատիկի և քեռու ընտանիքի հետ։ Վահեն սովորում էր Արցախի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում, միևնույն ժամանակ Պաշտպանության բանակի պայմանագրային զինծառայող էր։
Նախորդ պատերազմներում զոհվածների հարազատները մի պահ կանգնում են եկեղեցու հարակից տարածքում, որտեղ դրված են զինծառայողների դագաղները, նայում են նրանց ծնողներին ու ասում. «խեղճ մայրեր»։
Եկեղեցու հարակից տարածքը դատարկվում է, զոհվածների հարազատները գնում են նոր լցված հողաթմբերի մոտ: Տարածքում մի պահ լռություն է։ Կրկին լացի ձայն է լսվում. ևս 4 հոգու են բերում:
Եռաբլուրի ներքևի հատվածում, որտեղից արդեն ճանապարհն է երևում, նոր փոսեր են: Դրանցից մի քանիսը դեռ դատարկ են։ Այսօր այդտեղ էլի 4 հոգու կհուղարկավորեն, վաղը՝ ևս 3-ին։

На военном кладбище Ераблур похоронили трех погибших в Арцахе военнослужащих (фотоистория)
На военном кладбище Ераблур в Ереване вновь прошли похороны. Сегодня здесь предали земле тела трех погибших 19 сентября 2023 г. военнослужащих – Масиса Микаеляна (2000 г.р.), капитана Сасуна Асряна (1997 г.р.) и Ваге Мамунца (2001 г.р.). Все трое состояли на контрактной службе в Арцахе. После 44-дневной войны их родители переехали в Армению, а сами военнослужащие остались в Арцахе. Из-за 9-месячной блокады родители так и не смогли повидаться со своими сыновьями.
19 сентября Гаяне Микаелян потеряла за один день мужа, Сасуна Асряна, и брата, Масиса Микаеляна. Сасун был родом из села Азох Гадрутского района. На похороны погибших арцахцев пришли и их односельчане. Они рассказали, что в 1992 г. погиб дядя Сасуна, которого тоже звали Сасун.
Чуть поодаль 2-летний Араме топал ножками по луже. Араме – сын Сасуна.
Сасун Асрян и Масис Микаелян погибли 19 сентября в Мартакерте: Сасун от удара беспилотника, Масис от выстрела снайпера.
Ваге Мамунц был из Карвачара. После 44-дневной войны его семья переехала в Армению, сам Ваге жил в Степанакерте с бабушкой и семьей своего дяди. Он учился на юридическом факультете Арцахского государственного университета и одновременно состоял на контрактной службе Армии обороны.
Родственникие погибших во время предыдущих войн военнослужащих на какой-то момент остановились у церкви, где были установлены гробы, и, глядя на родителей, тихо прошептали: “Бедные матери…”
Территория рядом с церковью опустела. В какой-то момент стало тихо, а потом вновь раздался плач – привезли хоронить еще четырех погибших военнослужащих.
В нижней части кладбища показались свежевырытые могилы. Сегодня там похоронят четырех погибших военнослужащих, завтра – еще троих…