Ադրբեջանը ձերբակալել է Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ ձերբակալվել է Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության տվյալներով՝ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմ ծրագրել, նախապատրաստել, սանձազերծել և վարել։
Սեպտեմբերի 28-ին Դավիթ Բաբայանը հայտարարել էր, որ ինքը Ադրբեջանի «սև ցուցակում է» և պետք է գնա Բաքու` հետաքննությանը ներկայանալու համար։ Բաբայանը նշել էր, որ այդ նպատակով Ստեփանակերտից գնալու է Շուշի։

Babayan, who served as foreign minister from January 2021 to January 2023, announced on September 28 that he planned to surrender to Azerbaijani authorities in Shushi.
“You all know I am included Azerbaijan’s blacklist, and Azerbaijan has demanded my arrival in Baku for a relevant investigation. Today I decided to leave Stepanakert for Shushi,” Babayan wrote in a Facebook post.
Azerbaijan’s Prosecutor General’s Office reports that Babayan has been charged with drafting and organizing aggressive warfare against Azerbaijan