Վաղվանից բռնի տեղահանված արցախցիները ամսական 50 հազար դրամ կստանան. Փաշինյան
Հոկտեմբերի 1-ից բռնի տեղահանված արցախցիները բնակության և կոմունալ ծախսերը հոգալու համար ամսական 50 հազար դրամ կստանան։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի եւ եղբայրների համար սկսում ենք բնակության ծախսերի աջակցության ծրագիր:
Յուրաքանչյուր ընտանիքի բնակության ծախսերը հոգալու համար մեկ անձի հաշվով կտրամադրվի ամսական 40 հազար դրամ, գումարած եւս 10 հազար դրամ մեկ անձի հաշվով՝ կոմունալ բոլոր ծախսերի համար:
Այս ծրագիրը կմեկնարկի հոկտեմբերի 1-ից եւ կգործի առնվազն 6 ամիս: Ծրագրի շահառու կլինեն բոլոր բռնի տեղահանվածները՝ անկախ տարիքից: Բացառություն կլինեն այն ընտանիքները, որոնք ՀՀ-ում ունեն բնակարան, ինչպես նաեւ խնամքի հատուկ կենտրոններում գտնվող անձինք, որոնք չեն կարող բնակարան վարձել:
Նախապես հայտարարված՝ յուրաքանչյուր բռնի տեղահանվածի 100 հազար միանվագ դրամների վճարումը կսկսվի հաջորդ շաբաթ: Վաղը Հումանիտար կենտրոնի` ժամը 12:00-ի եթերում մանրամասները կներկայացնի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը: Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի եւ եղբայրների խնդիրները կշարունակեն գտնվել մեր շարունակական ուշադրության կենտրոնում»,- գրել է Փաշինյանը:

С 1 октября все насильственно перемещенные арцахцы будут ежемесячно получать по 50 тысяч драмов – Н.Пашинян
С 1 октября все насильственно перемещенные арцахцы будут ежемесячно получать по 50 тысяч драмов на аренду жилья и оплату коммунальных платежей. Об этом написал на своей фейсбуковской странице премьер-министр Никол Пашинян.
“Каждому члену семьи будет ежемесячно выплачиваться 40 тысяч драмов на оплату расходов на жилье, плюс 10 тысяч драмов – на оплату коммуниальных платежей. Программа стартует 1 октября и будет осуществляться в течение как минимум шести месяцев. Бенефициарами программы станут все насильственно перемещенные лица, независимо от возраста. Исключение составят семьи, имеющие квартиры в Республике Армения, а также лица, находящиеся в центрах по специальному уходу, которые не могут снять жилье.
Единовременная выплата по 100 тысяч драмов каждому насильственно перемещенному арцахцу, о чем было объявлено заранее, начнется со следующей недели”,- написал Никол Пашинян, подчеркнув, что “проблемы вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха наших братьев и сестер будут постоянно находиться в центре нашего внимания”.