Ադրբեջանը խախտել է հայ գերու իրավունքները. ՄԻԵԴ-ը Կարեն Ղազարյանի գործով վճիռ է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) գերության մեջ հայտնված Կարեն Ղազարյանի ծնողների բողոքի հիման վրա հոկտեմբերի 5-ին Ադրբեջանի դեմ վճիռ է կայացրել: Արձանագրվել է Եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքների խախտում: Մասնավորապես՝ Ադրբեջանը խախտել է Կարեն Ղազարյանի՝ խոշտանգումների արգելքի (3-րդ հոդված), Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության (5-րդ հոդված՝ մի քանի կետերով) իրավունքները: Ադրբեջանը պարտավոր է Կարեն Ղազարյանին վճարել 10 հազ. եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում և 3225 եվրո՝ փաստաբանական ծախսերի համար:
Կարեն Ղազարյանի ծնողները ՄԻԵԴ էին դիմել 2018-ին: Եվրոպական դատարանին հայտնել էին, որ իրենց որդին ունի հոգեկան առողջության խնդիրներ: Կարենը 2018թ. հուլիսի 15-ի գիշերը դուրս է եկել Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղում գտնվող իրենց տնից և չի վերադարձել։
Ծնողները Կարենին վերջին անգամ տեսել են գիշերը ժամը 2.30-ի սահմաններում, երբ նա իջել է տան առաջին հարկ՝ ջուր խմելու: Առավոտյան նա իր սենյակում չի եղել։ Սենյակում մնացել էին նրա բջջային հեռախոսը, դրամապանակը և ծխախոտը: Իրեր, առանց որոնց, ըստ Կարենի ծնողների, նա երբեք չէր հեռանա տնից:
Այդ օրը եղանակը վատ է եղել՝ ուժեղ քամիներով և հորդառատ անձրևով պայմանավորված, իսկ գյուղի էլեկտրականությունն անջատվել է։ Ծնողները մտածել են, թե իրենց որդին գնացել է էլեկտրաէներգիայի գեներատորը ստուգելու։
Սակայն, նույն օրը առավոտյան Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ զինված «դիվերսիոն» խումբը փորձել է ներխուժել Ադրբեջանի տարածք, և որ հայ հետախույզ Կարեն Ղազարյանը ձերբակալվել է։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են Կարեն Ղազարյանի լուսանկարը՝ սև զինվորական համազգեստով և սև գլխարկով, իսկ դեմքին քսված է եղել սև ներկ։ Դիմումատուները պնդել են, որ նա տնից դուրս գալիս նման հագուստով չի եղել:
Հայաստանի ոստիկանության և Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակները հայտարարություններ են տարածել, որ Կարեն Ղազարյանը հիվանդության պատճառով չի ծառայել Հայաստանի զինված ուժերում։ Նշվում էր նաև, որ պաշտպանության նախարարը՝ որպես ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, խնդրել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) երևանյան գրասենյակին ջանքեր գործադրել Կարեն Ղազարյանի վերադարձի համար։
Կարեն Ղազարյանի անհետացումից մի քանի օր անց, ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելել են ծնողներին: Նրանք հայտնել են, որ Կարենն Ադրբեջանում կալանավորվել է, և առաջարկել են իրենց միջոցով նամակ փոխանցել որդուն:
2018թ. օգոստոսի 16-ին ծնողները կրկին հանդիպել են ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներին և հայտնել, որ իրենց որդին հոգեկան հիվանդություն ունի, որ վերջին 5 տարիներին եղել է բժշկի հսկողության ներքո, պարբերաբար դեղեր է ընդունել: Դիմումատուները նշել են, որ ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները խոստացել են այդ տեղեկությունը փոխանցել Բաքվում գտնվող իրենց ներկայացուցիչներին։
ԿԽՄԿ-ի հետ մեկ այլ հանդիպման ժամանակ ծնողներին հնարավորություն է տրվել տեսակապով զրուցել Բաքվում ԿԽՄԿ բժշկի հետ: Ըստ դիմումատուների՝ ԿԽՄԿ բժիշկը խիստ կասկածներ է հայտնել, որ Կարեն Ղազարյանը տառապում է որևէ հոգեկան հիվանդությամբ՝ նշելով, որ նա լիովին առողջ է և որևէ դեղամիջոցի կարիք չունի։
Դրանից հետո մի քանի անգամ Կարենի ծնողները դիմել են ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց որդու առողջության վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու և մտահոգություն հայտնելու համար:
2019թ. փետրվարի 27-ին Կարեն Ղազարյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման՝ Ադրբեջանի տարածքում դիվերսիոն և ահաբեկչական հարձակումներ իրականացնելու մեղադրանքով:
Նույն տարվա մայիսի 8-ին ԿԽՄԿ-ի բժիշկն ասել է Կարենի ծնողներին, որ իրենց որդու հոգեկան վիճակն անհանգստացնող է։ Բժիշկը հայտարարել է, որ թեև Կարեն Ղազարյանը մնացել է ադրբեջանցի բժիշկների հսկողության տակ, սակայն նրա բուժումը փաստագրված չէ։ Ըստ այդմ՝ բժիշկը դիմել է Ադրբեջանի առողջապահության նախարարություն՝ նոր հետազոտություն անցկացնելու համար։
Արցախի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև ստորագրվեց եռակողմ համաձայնագիր, որով նախատեսվում էր նաև գերիների փոխանակում: 2020թ. դեկտեմբերի 14-ին Կարեն Ղազարյանն այլ հայ գերիների հետ տեղափոխվել է Հայաստան։
Հաջորդ օրն իսկ Կարեն Ղազարյանը տեղափոխվել է Ավանի հոգեկան առողջության կենտրոն՝ բժշկական զննման և բուժման նպատակով։ Նրա պահվածքը գոհացուցիչ չի եղել: Նա ի վիճակի չի եղել վերահսկել իր վարքը կամ համակարգել շարժումն ու խոսքը։
ՄԻԵԴ-ին Ադրբեջանի կառավարությունը հայտնել է, որ Կարեն Ղազարյանը չի ենթարկվել որևէ բարոյական կամ ֆիզիկական ճնշման բանտարկյալների կամ բանտի ղեկավարության, բժիշկների կամ աշխատակիցների կողմից, չի ենթարկվել խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի:
Կարեն Ղազարյանի ծնողները պնդել են, որ իրենց որդին գտնվել է խոցելի վիճակում՝ առանց արտաքին աշխարհի հետ կապ ունենալու: Չի ապահովվել մարդու իրավունքների երաշխիքներով, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները նրան համարել են ռազմագերի: Նա պահվել է թշնամական և խտրական միջավայրում՝ իր ազգային պատկանելության համար։
ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ փաստական տվյալներից չի երևում, որ Կարեն Ղազարյանը պատշաճ կերպով պաշտպանված է եղել կամայական կալանքից, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը դատարանին չի տրամադրել որևէ տեղեկություն, որը թույլ կտար դա ստուգել: Եղածը բավարար է եզրակացնելու, որ Կարեն Ղազարյանի կալանքը չի ապահովվել համապատասխան իրավական երաշխիքներով, հետևաբար տեղի է ունեցել ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի խախտում, իսկ մեկուսարանում չհիմնավորված երկարատև պահելը հանգեցրել է Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի՝ խոշտանգումների արգելքի իրավունքի խախտման:
Նշենք, որ Կարենի ծնողների շահերը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնում էին՝ Արա Ղազարյանը, Մերի Բաղդասարյանը եւ Արթուր Ղազարյանը:

Азербайджан нарушил права армянского пленного: ЕСПЧ вынес решение по делу Карена Казаряна
5 октября Европейский суд по правам человека на основании жалобы родителей оказавшегося в азербайджанском плену Карена Казаряна вынес решение против Азербайджана. Было констатировано нарушение прав, гарантированных  Европейской конвенцией. Азербайджан, в частности, нарушил права К.Казаряна на запрет пыток (ст.3), свободу и личную неприкосновенность (несколько пунктов ст.5). Азербайджан обязан выплатить Карену Казаряну 10 тысяч евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб и 3225 евро на адвокатские расходы.
Родители Карена Казаряна обратились в ЕСПЧ в 2018 г. Они сообщили Европейскому суду, что у их сына есть проблемы с душевным здоровьем. 15 июля 2018 г. Карен вышел ночью из своего дома в селе Бердаван приграничной Тавушской области и не вернулся. В последний раз родители видели сына около 2.30 ночи, когда он спустился на первый этаж дома выпить воды. Утром его в доме не было. В комнате Карена остались мобильный телефон, бумажник и сигареты - вещи, без которых он, по словам родителей, не выходил из дома.
В тот день шел проливной дождь, сопровождавшийся сильным ветром. В селе отключилось электричество, и родители подумали, что Карен отправился проверить электрогенератор.
Однако в тот же день утром министерство обороны Азербайджана заявило, что на территорию страны попыталась проникнуть “вооруженная диверсионная группа” и что задержан армянский разведчик Карен Казарян. Азербайджанские СМИ распространили фотографию Карена в черной военной форме и черном головном уборе, на лицо была нанесена черная краска. Родители утверждают, что при выходе из дома на Карене не было такой одежды.
Пресс-секретари Полиции и Министерства обороны Армении выступили с заявлениями о том, что из-за проблем со здоровьем Карен Казарян не служил в вооруженных силах Армении. Отмечалось также, что министр обороны как председатель Комиссии по вопросам военнопленных, заложников и пропавших без вести попросил ереванский офис Международного Комитета Красного Креста приложить усилия для возвращения Карена Казаряна.
Спустя несколько дней после исчезновения Карена представители МККК навестили его родителей, сообщив о том, что их сын арестован в Азербайджане, и предложили передать ему письмо.
16 августа 2018 г. родители вновь встретились с представителями МККК и сообщили, что их сын страдает душевным заболеванием, что последние пять лет находился под наблюдением врача и регулярно принимал лекарства. Они также отметили, что представители МККК пообещали передать эти сведения находящимся в Баку сотрудникам Красного Креста.
Во время другой встречи с представителями МККК родителям дали возможность поговорить по видеосвязи с находящимся в Баку врачом Международного Комитета Красного Креста. По словам родителей, врач выразил сомнение в том, что Карен страдает каким-либо душевным заболеванием, заявил, что он полностью здоров и ни в каких лекарствах не нуждается.
После этого родители Карена несколько раз обращались в МККК, чтобы получить сведения о состоянии сына и выразить свою обеспокоенность.
27 февраля 2019 г. Карен Казарян был осужден к 20 годам лишения свободы по обвинению в осуществлении диверсионных и террористических действий на территории Азербайджана.
8 мая того же года врач МККК сообщил родителям Карена, что душевное состояние их сына вызывает тревогу. Врач заявил, что хотя Карен Казарян остался под наблюдением азербайджанских врачей, однако его лечение не задокументировано. На основании этого врач обратился в министерство здравоохранения Азербайджана для проведения нового обследования.
После 44-дневной войны 2020 года между лидерами Армении, РФ и Азербайджана было подписано трехстороннее заявление, которым предусматривался также обмен военнопленными. 14 декабря 2020 г. Карен Казарян вместе с другими армянскими пленными был доставлен в Армению.
На следующий день Карена привезли в Центр душевного здоровья в Ереване с целью прохождения медицинского обследования и лечения. Его состояние оставляло желать лучшего: он был не в состоянии контролировать свое  поведение, координировать движения и речь.
Правительство Азербайджана сообщило Евросуду, что Карен Казарян не подвергался какому-либо моральному или физическому давлению со стороны заключенных или руководства тюрьмы, врачей или сотрудников, не подвергался пыткам, бесчеловечному или унижающему его достоинство отношению.
Родители Карена Казаряна утверждают, что их сын, не имея связи с внешним миром, находился в уязвимом положении, не был обеспечен гарантиями прав человека, поскольку власти Азербайджана считали его военнопленным. Среда, в которой содержался Карен Казарян, в силу его национальной принадлежности была враждебной и дискриминационной.
Как указано в решении ЕСПЧ, из фактических данных не следует, что К.Казарян был надлежащим образом защищен от своевольного ареста, поскольку правительство Азербайджана не предоставило суду какие-либо сведения, позволявшие провести проверку. Имеющихся фактов достаточно, чтобы прийти к выводу о том, что арест Карена Казаряна не был обеспечен соответствующими правовыми гарантиями, следовательно имело место нарушение прав на свободу и личную неприкосновенность. А необоснованно длительное содержание в изоляторе привело к нарушению ст.3 Европейской конвенции – права на запрет пыток.
Отметим, что представителем родителей Карена Казаряна в ЕСПЧ был специалист по международному праву, адвокат Ара Казарян.