Արցախցի գիտաշխատող․ «Հուսով ենք, որ Արցախի գիտական կենտրոնը կշարունակի գործել Հայաստանում»
Սեպտեմբերի 24-ը կիրակի էր։ Արցախի գիտական կենտրոնի աշխատակիցները չէին էլ մտածում, որ այդ օրը հրաժեշտ են տալու գիտական կենտրոնին։ Տարիների ընթացքում նյութատեխնիկական բազայով հագեցած լաբորատորիաներից գրեթե ոչինչ չեն վերցրել։ Միայն անձնական օգտագործման մի համակարգիչ եւ մանրէաբանության լաբորատորիայի մանրադիտակը, որը գնել էին 44-օրյա պատերազմից հետո։ Մանրադիտակը հենց այն հիմնաքարն է լինելու, որը գուցե իր շուրջը հավաքի արցախցի գիտաշխատողներին։
2007 թ․ դեկտեմբերի 27-ին Արցախի կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է Արցախի գիտական կենտրոնը, որն իր գործունեությունն սկսել է 2008 թ. հունվարից։ Այն Արցախի միակ գիտական կառույցն է։ 2020-ից կենտրոնի ղեկավարը Անյուտա Սարգսյանն է, որն այստեղ աշխատում է 2009-ից։
Արցախի գիտական կենտրոնը միակն էր իր տեսակի մեջ
Անյուտայի Սարգսյանի հետ հանդիպում ենք երեւանյան այգիներից մեկում։ Առավոտվա անձրեւից հետո այգու նստարանները հասցրել են չորանալ։
Անյուտայի աչքի առաջ են անցել Արցախի գիտական կենտրոնի ձեւավորման ու զարգացման փուլերը։ Ասում է՝ կենտրոնը տարեցտարի զարգանում էր, լաբորատորիաները վերազինվում էին նյութատեխնիկական բազայով։ Կենտրոնի ստեղծման օրվանից, ըստ նրա, Գիտությունների ազգային ակադեմիան իր ինստիտուտներով ու կազմակերպություններով Արցախում միակ գիտական կառույցի կողքին էր։ Դրանց աջակցությամբ էլ ստեղծվել են լաբորատորիաներ, պատրաստվել կադրեր, իրականացվել գիտական ծրագրեր, տպագրվել գիտական հոդվածներ։
Կենտրոնը գործում էր բազային ֆինանսավորմամբ, բայց կային նաեւ թեմատիկ ծրագրեր։ Դեռ սկզբնավորման ժամանակվանից համագործակություն կար նաեւ ՀՀ գիտության կոմիտեի հետ։
2022 թ․ հունվարից ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի հետ համատեղ աշխատանքների արդյունքում արտադրամաս էին բացել, իսկ փետրվարից սկսել «Նարինե պլյուս» կաթնամթերքի արտադրությունը։ «Հետքի» զրուցակիցը նկատում է, որ իրենց արտադրանքը պահանջված էր ու հատկապես վերջին շրջանում արագ էր սպառվում։ Բայց «Արցախկաթ» ընկերության փակումն ու վառելիքի բացակայությունը կանգնեցրին նաեւ «Նարինե պլյուսի» արտադրությունը։
Ստեղծման օրվանից մինչ օրս 100-ից ավելի ծրագիր են իրականացրել, ընդ որում՝ տարբեր ուղղություններով՝ հումանիտար, բնագիտական, գյուղատնտեսական եւ այլն։ Դրանց մի մասը, արցախցի գիտաշխատողի փոխանցմամբ, կիրառության մեջ էր։ Բացի դրանից՝ աշխատում էին գերատեսչական մարմինների հետ, որոնցից պատվերներ էին ստանում եւ կատարում հետազոտություններ։ Օրինակ՝ 2018 թ․ Արցախի գյուղնախարարության հետ պայմանագիր էին ստորագրել, որի համաձայն՝ պետք է ուսումնասիրեին Արցախի 5 համայնքների արոտավայրերն ու խոտհարքները։ Կենտրոնի փոխանցած տվյալների արդյունքով էլ կառավարությունը բարեկարգման աշխատանքներ էր իրականացնում այդ համայնքներում։ Սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո համայնքներից մի քանիսը մնացին թշնամու վերահսկողության տակ։
Անյուտա Սարգսյանն ասում է՝ վերջին տարիներին Արցախում գիտություն-հասարակություն կապն ամրապնդվում էր։ Իրենք հաճախ դասընթացներ, հանդիպումներ էին անցկացնում գյուղերում՝ բնակիչներին փոխանցելով տեղեկատվություն եւ գիտելիք։
Կենտրոնի կազմը գրեթե միշտ փոքր է եղել։ Վերջին տվյալներով՝ այն 35 աշխատակից ունի, որից 22-ը գիտությամբ են զբաղվում։ Ընդ որում՝ գիտաշխատողների թիվն ավելացել էր, երբ 2021 թ․ ԳԱԱ ինստիտուտների հետ համագործակցության 8 հուշագիր են ստորագրել։ Արդյունքում՝ ստեղծվել են նոր լաբորատորիաներ՝ ֆիզիոլոգիայի, աստղագիտության, ռադիոֆիզիկայի, արեւելագիտության։
Արցախցի գիտաշխատողի խոսքով՝ թեեւ դժվարություններ կային վերջին շրջանում, փաստ է, որ գիտության զարգացումն Արցախում կանգնած չէր։ Դա նաեւ դրսեւորվում էր երիտասարդ գիտական կադրերի աճով։
«Չէինք մտածում, որ սա պիտի լինի վերջաբանը»
Արցախի շրջափակման ամսիներին գիտական կենտրոնը չի դադարեցրել աշխատանքը։ Մեր զրուցակիցն ասում է՝ չի եղել օր, որ աշխատանքի մեջ չլինեին։ Գուցե ժամանակներ են եղել, երբ ստիպված էին հերթափոխով աշխատել, բայց կենտրոնը շարունակել է գործել։ «Մինչեւ սեպտեմբերի 19-ը՝ այդ չարաբաստիկ օրը, մենք աշխատանքի էինք»,- նկատում է կենտրոնի ղեկավարը։
Սեպտեմբերի 19-ին աշխատավայրում էին։ Ընդմիջման ժամ էր՝ 13։15, երբ պայթյուններն սկսվեցին, ապա միացավ օդային տագնապի ազդանշանը։ Արագ իջել էին կենտրոնի ապաստարան, դռները բացել, քանի որ հարակից դպրոցի աշակերտներն էլ պետք է օգտվեին դրանից։
«Մտածեցի, որ հեսա կանցնի։ Չէինք պատկերացնում, որ սա պիտի լինի վերջաբանը։ Սպասում էինք, որ ինչ-որ բան կարող է լինել, բայց այս ձեւով չէինք պատկերացնում»,- ասում է արցախցի գիտաշխատողը։
Սեպտեմբերի 20-ին Ստեփանակերտի ծայրամասային Կրկժան թաղամասը, որտեղ բնակվում էր Անյուտայի ընտանիքը, անցել էր թշնամու վերահսկողության տակ: Մինչեւ բռնի տեղահանումը նրանք բնակվում էին բարեկամի տանը։ Դուրս գալու ժամանակ հազիվ հասցրել էին վերցնել փաստաթղթերն ու հագուստ երեխայի համար։
«Ճանապարհն ամենածանարն էր ոչ թե ժամանակի, այլ ծանր ապրումների իմաստով»,- նկատում է Անյուտա Սարգսյանը։
«Արցախը պիտի պահենք Արցախի կառույցներով»
Արցախի գիտական կենտրոնից «փրկված» միակ մանրադիտակի մասին զրուցակիցս ասում է․ «Մանրադիտակը կտեղադրենք այնտեղ, որտեղ որ կսկսենք մեր թեմատիկ ծրագրերն իրականացնել, համագործակցել ինստիտուտների հետ՝ հույսով, որ մի օր Արցախի գիտական կենտրոնը կգործի նաեւ Հայաստանում։ Դա կարեւոր հանգամանք է։ Կենտրոնը, միակը լինելով Արցածում, իր շուրջն է հավաքել ինչպես Արցախի գիտական հանրությանը, հուսով ենք, որ կստեղծվի Արցախի գիտական կենտրոն, կազմակերպություն կամ հիմնադրամ, որը կգործի Ակադեմիայի կազմում եւ իր գործունեությունն ամբողջապես կծավալի Հայաստանում։ Դա նաեւ բարոյահոգեբանական նպաստ է բերելու արցախահայությանը»,- ասում է գիտական կենտրոնի ղեկավարը։
Կենտրոնի բազային ֆինանսավորումը տարեկան կազմել է շուրջ 50 միլիոն դրամ, ինչն այնքան էլ մեծ գումար չէ նման կենտրոնի շարունակական աշխատանքի համար։ Ըստ Անյուտա Սարգսյանի՝ արցախցի գիտաշխատողները եւս սպասում են կենտրոնի վերագործարկմանը։ Այսօր թեեւ ակադեմիական ինստիտուտների հետ համագործակցող աշխատակիցները աշխատանքի են անցել դրանցում, բոլորը սպասում են կենտրոնի «վերածննդին»։ «Արցախի գիտական կենտրոնի այցեքարտը սիրո ու նվիրվածության մթնոլորտն է»,- նկատում է Ա. Սարգսյանը։ Նա այժմ աշխատում է ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնում (Էկոկենտրոն)։
Աշխատանքը մի պահ կտրում է այն ծանր մտածումներից, որ ունեն բռնի տեղահանվածները։ «Բայց երբ մենակության մեջ ինքդ քեզ հետ ես լինում, սկսում ես խոսել, եւ այդ ինչուների պատասխանը չկա»,- նկատում է Անյուտան: Ու լռության պահերին մտածում է, որ մի օր հետ են գնալու։
«Իմ հոգում մի դատարկ կարոտի տեղ կա։ Դա Արցախի համար է, ու ես իմ հույսը չեմ կտրում, որ վերադառնալու եմ։ Արցախը պետք է ապրի արցախցիներով։ Բայց պահելու համար, այդ կառույցները պետք է չքանդենք, դրանցով է ապրելու Արցախը։ Ասում են, չէ՞, մարդ ապրում է այնքան, ինչքան իրեն հիշում են։ Հիշելը չպետք է լինի այն, որ ասենք՝ Արցախ, երգենք, հիշենք. հիմնական կառույցներով պիտի լինի, որոնք պիտի պահվեն, թեկուզ բարբառի պահպանումը, հույսը, որ ինչ-որ ծրագրեր կարողանանք իրագործել Արցախի հետ կապված»,- նշում է Ա. Սարգսյանը։
Արցախի գիտական կենտրոնի՝ Հայաստանում աշխատանքները շարունակելու մասին քննարկումներ են ընթանում Գիտությունների ազգային ակադեմիայում։ Որեւէ հստակ որոշում դեռ չկա։

“Надеемся, что Арцахский научный центр будет продолжать действовать в Армении”
24 сентября было воскресенье. Сотрудники Арцахского научного центра и подумать не могли, что этот день станет днем прощания со своим учреждением. Они почти ничего не забрали из лабораторий, материально-техническая база которых создавалась на протяжении многих лет. Взяли только компьютер личного пользования и микроскоп из бактериологической лаборатории, который был куплен после 44-дневной войны. И сейчас именно микроскоп может стать тем краеугольным камнем, который притянет к себе научных сотрудников Арцаха.
27 декабря 2007 г. решением правительства Республики Арцах был создан научный центр, который начал свою деятельность через год - в январе 2008-го. Это была единственная научная структура Арцаха. С 2020 года центром руководит Анюта Саргсян, работавшая там с 2009 года.
АНЦ был единственным в своем роде
С Анютой Саргсян мы встретились в одном из ереванских парков. После утреннего дождя скамейки успели высохнуть. Все этапы создания и развития научного центра прошли перед глазами моей собеседницы. С каждым годом центр, по ее словам, развивался все больше и больше, обогащалась его материально-техническая база. Со дня создания центра его сотрудники постоянно ощущали поддержку Национальной Академии наук Армении и ее институтов. Именно благодаря этому сотрудничеству были созданы лаборатории, подготовлены кадры, реализованы научные проекты, опубликованы научные статьи.
Центр получал базовое финансирование, однако были и тематические проекты. С момента создания центра было установлено сотрудничество с Комитетом науки Республики Армения.
С января 2022 года благодаря совместной работе с научно-производственным центром “Армбиотехнология” НАН РА начал действовать цех, а с февраля уже наладилось производство молочного продукта “Нарине плюс”. Но из-за закрытия компании “Арцахкат” и отсутствия топлива производство “Нарине плюс” также было приостановлено.
Со дня своего создания Арцахский научный центр реализовал свыше 100 проектов в гуманитарной, естественнонаучной, сельскохозяйственной и других сферах. Велась работа с ведомственными органами, от которых получали заказы, проводили исследования.
Состав сотрудников центра был небольшим. По последним данным, в нем работало 35 человек, 22 из которых занимались наукой. Однако после того, как в 2021 г. было подписано 8 меморандумов о сотрудничестве с институтами Национальной Академии наук РА, число научных сотрудников увеличилось. В результате были созданы новые лаборатории – по физиологии, астрономии, радиофизике, востоковедению. Несмотря на трудности последнего периода, наука в Арцахе развивалось, что подтверждал и рост числа молодых научных кадров.
“Не думали, что конец будет таким…”
Во время блокады Арцаха научный центр продолжал работать. Не было дня, чтобы сотрудники не пришли на работу. “Мы продолжали работать до этого злополучного дня - 19 сентября”,- сказала Анюта.
19 сентября все сотрудники была на своих рабочих местах. В 13.15, когда было время обеда, послышались взрывы, а затем прозвучал сигнал воздушной тревоги. Все быстро спустились в убежище. Двери оставили открытыми, так как этим убежищем пользовались и ученики соседней школы.
“Мы подумали, что скоро все закончится. Не представляли, что это и есть конец. Ожидали, что может что-то произойти, но не представляли, что в такой форме…” – отметила Анюта Саргсян. 20 сентября пригород Степанакерт Кркжан, где жила ее семья, перешел под контроль врага. До насильственного перемещения Саргсяны жили в доме родственника. Когда уже пришлось покидать Арцах, они успели взять только документы и одежду для ребенка.
“Самое тяжелое, что мы пережили, была дорога, но не в плане времени, а в плане тяжелых переживаний”,- признается Анюта.
“Арцах мы должны сохранить посредством его структур”
“Микроскоп установим там, где начнем осуществлять свои тематические программы, сотрудничать с институтами в надежде, что когда-нибудь Арцахский научный центр начнет действовать и в Армении”,- отметила моя собеседница, касаясь “спасенного” из центра единственного микроскопа.
По словам Анюты Саргсян, возобновления работы центра ждут и арцахские научные сотрудники. И хотя те из них, которые сотрудничали с академическими институтами, уже устроились туда на работу, все ждут “возрождения” Арцахского научного центра. Сейчас Анюта работает в Центре эколого-ноосферных исследований НАН РА (Экоцентр).
Работа на какое-то время отвлекает ее от тех тяжелых мыслей, которые мучают всех насильственно перемещенных арцахцев. В минуты тишины молодая женщина думает о том, что когда-нибудь они вернутся назад.
“Я не теряю надежды вернуться туда. Арцах должен жить арцахцами. Но для того, чтобы сохранить его, нельзя разрушать эти структуры, благодаря которым Арцах будет жить”,- добавила Анюта Саргсян.
В эти дни в Национальной Академии наук Армении проходят обсуждения по вопросу продолжения работы Арцахского научного центра в РА. Конкретное решение, однако, пока не принято.