«Ինչո՞վ պիտի ապրեն ծերերը, եթե թոշակ էլ չեն ստանում». արցախցիների բողոքի ակցիան
Այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, Արցախի տարբեր շրջաններից բռնի տեղահանված թոշակառուները հավաքվել էին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ։ Արցախցիները պահանջում են, որ Կառավարությունը վճարի իրենց կենսաթոշակներն ու նպաստները։
Սուսաննա Օհանյանը 16 տարի ծառայել է Պաշտպանության բանակում, պայմանագրային զինծառայող է եղել։ 2020-ից անցել է թոշակի։ Ապրում էր Ստեփանակերտում։ 2023 թվականի սկզբից Արցախի կառավարությունից 23 000 դրամ էր ստանում, որպես թոշակի անցած նախկին զինծառայող, իսկ զինվորական թոշակը կազմում էր 55 000 դրամ։ Երեխաներն աշխատում էին, իսկ պետությունից ստացած գումարով Սուսաննան կարողանում էր հոգալ իր ծախսերը։
Արդեն երկրորդ ամիսն է՝ Սուսաննան թոշակ չի ստացել։ Երեխաներն էլ դեռևս չեն աշխատում։ Վարձով տան համար ամսական 300 000 դրամ են վճարում։ Պետությունից ստացած 50 000-ական դրամներով իրենց ծախսերն են հոգում, իսկ 100 000-ական միանվագ օգնությամբ բնակարանի վարձն ու դեպոզիտն են վճարել։ Սուսաննան չգիտի՝ ինչպես են հոգալու ընտանիքի ծախսերը։
«Ինձ ասում են պասպորտս պետք է փոխեմ, բայց ինչի՞ պիտի փոխեմ, փոխեմ, որ ամեն ինչից զրկվենք, հետո չկարողանանք ապացուցել, որ Արցախից ենք տեղահանվել։ Ես ծառայել եմ ՊԲ-ում, թոշակ ստացել եմ Հայաստանից, քանի որ գրանցած էի ՊՆ-ի պահեստազորում։ Հիմա իմ թոշակը ինչու՞ չեն տալիս, եթե ՊԲ գոյություն չունի, լուծարվել է, ես մինչև կենսաթոշակային տարիքի հասնելը, ինչո՞վ ապրեմ, ինձ աշխատանք էլ չեն տալիս։ Ինչո՞վ պիտի ապրեն ծերերը, եթե թոշակ էլ չեն ստանում»,- ասում է Սուսաննա Օհանյանը։
Սուսաննա Հովհաննիսյանը նույնպես Ստեփանակերտում էր ապրում։ 63-ամյա Սուսաննայի և իր ամուսնու թոշակը ընդհանուր կազմում էր ամսական 150 000 դրամ։ Այդ գումարը բավարարում էր ամուսինների ծախսերը հոգալու համար։
Այժմ Սուսաննա Հովհաննիսյանը իր 8 հոգանոց ընտանիքով բնակվում է Երևանում՝ վարձով բնակարանում, որի վարձն ամսական 550 000 դրամ է։ Բնակարանի վարձը դեռևս վճարել են միանվագ ստացած օգնության գումարներից, հետո չգիտեն ինչ են անելու։
Ժամը 12:30-ին ցուցարարներից 5 հոգու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հրավիրեցին քննարկման։ Քննարկումը դեռևս չի ավարտվել։

“На что жить старикам, если они уже не получают пенсию?”: акция протеста арцахцев
Насильственно перемещенные из различных районов Арцаха пенсионеры сегодня, 6 ноября, собрались перед зданием Министерства труда и социальных вопросов, требуя от правительства выплачивать полагающиеся им пенсии и пособия.
Сусанна Оганян 16 лет прослужила в Армии обороны Арцаха, была военнослужащей контрактной службы. В 2020 году она вышла на пенсию. Жила Сусанна в Степанакерте. С начала 2023 года стала получать от правительства Арцаха пенсию в размере 23 тысяч драмов. Еще 55 тысяч драмов составляла ее военная пенсия. На эти деньги Сусанне удавалось прожить, не прося помощи у своих детей.
Но уже второй месяц женщина не получает пенсию. Дети пока не работают, за съемную квартиру нужно платить 300 тысяч драмов в месяц. Полученные от государства 50 тысяч драмов семья тратит на проживание, а за счет единовременной помощи в размере 100 тысяч драмов удалось оплатить аренду жилья и депозит. Как жить дальше, Сусанна не знает.
“Мне говорят, что нужно сменить паспорт. Но зачем менять, чтобы потом лишиться всего и не суметь доказать, что мы были перемещены из Арцаха? Я служила в Армии обороны, получала из Армении пенсию, так как была зачислена в запас. Почему мне не сейчас не выплачивают пенсию? Если Армия обороны расформирована и уже не существует, на что мне жить до пенсионного возраста? Меня даже на работу не принимают. На что жить старикам, если они пенсию не получают?” – недоумевает моя собеседница.
Сусанна Ованнисян тоже жила в Степанакерте. Общая сумма ее с мужем пенсии составляла 150 тысяч драмов в месяц. Этих денег супругам вполне хватало на жизнь.
Сейчас семья Сусанны Ованнисян из 8 человек снимает в Ереване квартиру за 550 тысяч драмов в месяц. Внести первую плату за аренду жилья удалось благодаря полученной единовременной финансовой помощи, а что будет дальше, Сусанна не знает.
В 12:30 для обсуждения поднятых вопросов в Министерство труда и социальных вопросов были приглашены пять участников акции. Обсуждение пока продолжается.