Փաշինյան. «ՀԱՊԿ-ը պատշաճ չի արձագանքել Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներին, և դա կրկնվել է մի քանի անգամ»
Այսօր Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի համար հերթագրվել է 24 պատգամավոր: Ընդդիմադիր պատգամավորները ևս հերթագրվել են վարչապետին ու նախարարներին հարցեր ուղղելու համար:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը հայտարարեց, թե երեկ պարզ է դարձել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է մասնակցել նոյեմբերի 23-ին Մինսկում նախատեսված ՀԱՊԿ նիստին: Իսկ հոկտեմբերի 12-ին չի մեկնել Բիշքեկ՝ մասնակցելու ԱՊՀ գագաթնաժողովին: Բիշքեկ չի մեկնել նաև արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը: Բացի այդ, նոյեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհրդի քարտուղարների հերթական նիստին հրաժարվել է մասնակցել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստից էլ բացակայել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պատգամավորի դիտարկմամբ` դրան զուգահեռ Հայաստանը հրաժարվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից, հետ է կանչել ՀԱՊԿ-ում իր ներկայացուցչին և նորին չի նշանակել: Հրաժարվել է Հայաստանում նախատեսված ՀԱՊԿ զորավարժություններից:
«Շատ ուղիղ հարց եմ տալիս՝ ի՞նչ է այս ամենը նշանակում: Ձեր այս քայլով արդյոք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հող եք նախապատրաստում»,- վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց ընդդիմադիր պատգամավորը` պահանջելով նաև բացատրություն, թե ինչ անվտանգային համակարգով է փոխարինվելու գործող համակարգը, եթե իշխանությունները որոշել են դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ոչ թե հրաժարվել են, այլ որոշում են կայացրել այդ միջոցառումներին ներկա չգտնվել տարբեր պատճառներով: Վարչապետը նշեց, որ որևէ բանի համար «հող չի նախապատրաստում, որովհետև այդ հողը կամ կա, կամ չկա` անկախ մեր նախապատրաստելուց»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ցավոք ՀԱՊԿ-ը պատշաճ արձագանք չի տվել Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներին, և դա կրկնվել է մի քանի անգամ: Վարչապետը նշեց, որ հանրության համար էլ պարզ չէ, թե ինչու են ամեն անգամ գնում ու նույն բաները կրկնում` չստանալով ոչ մի արձագանք ու թողնում հետ գալիս:
Վարչապետը նշեց, որ այդ միջոցառումներին չմասնակցելով՝ թե՛ Հայաստանին, թե՛ ՀԱՊԿ-ին ժամանակ են տալիս մտածելու հետագա գործողությունների ժամանակ:
Ագնեսա Խամոյանը արկածախնդրություն որակեց իշխանությունների քաղաքականությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դարձյալ ակնարկեց, որ Ռուսաստանը հրաժարվել է զենք վաճառել Հայաստանին, իսկ այդ պայմաններում պետք է անվտանգային այլ գործընկերներ փնտրեն:

Н.Пашинян: “ОДКБ не реагировала должным образом на вызовы безопасности Армении, и это повторялось несколько раз”
Сегодня, 15 ноября, в Национальном Собрании проходил правительственный час. На этот раз задать вопросы премьер-министру и министрам решили также депутаты оппозиционных фракций.
Представляющая фракцию “Айастан” Агнесса Хамоян заявила, что вчера стало известно об отказе Никола Пашиняна участвовать в запланированном 23 ноября в Минске заседании ОДКБ. 12 октября он не отправился в Бишкек на саммит СНГ. Не поехал на это мероприятие и министр иностранных дел Арарат Мирзоян. Секретарь Совета безопасности Армен Григорян отказался участвовать в прошедшем в Москве очередном заседании секретарей совбезов стран СНГ, а министр обороны Сурен Папикян отсутствовал на заседании Совета министров обороны ОДКБ.
Хамоян также напомнила, что Армения отказалась от квоты заместителя генсекретаря ОДКБ, отозвала своего представителя в этой Организации, не назначив нового, отказалась также от проведения учений ОДКБ в Армении.
“Хочу задать прямой вопрос: что все это означает? Возможно ли, что этим шагом вы готовите почву для выхода из ОДКБ?” - обратилась депутат к премьер-министру Николу Пашиняну, потребовав объяснить, какой системой безопасности будет заменена действующая система, если власти решили выйти из ОДКБ.
Н.Пашинян пояснил, что это не отказ, а решение не участвовать в указанных мероприятиях по разным причинам. По словам премьера, ОДКБ, к сожалению, не реагировала должным образом на вызовы безопасности Армении, и это повторялось несколько раз. Общественности непонятно, почему они каждый раз едут, повторяют одно и то же, но, не удостоившись реакции, возвращаются обратно, сказал Никол Пашинян.
По словам главы правительства, отказом от участия в этих мероприятиях Армении и ОДКБ дается время подумать о дальнейших действиях.
Агнесса Хамоян назвала политику властей “авантюрой”. А Пашинян вновь намекнул на то, что Россия отказалась продать Армении оружие, а в этих условиях, по словам премьера, нужно искать других партнеров по безопасности.