Զրպարտանքի ժամանակներ
Երկար տարիներէ ի վեր ամէն յունիսի 12-ին եւ նոյեմբերի 25-ին Մոնթէին նուիրուած գրութիւն մը կը ղրկեմ Հետք-ին: Յաճախ այս գրութիւններուն մէջ հատուած մը կը դնեմ Մոնթէին նամակներէն: Միայն մէկ պարագայի, նկատի ունենալով գրուածին այժմէականութիւնը, երկար մէջբերում մը զետեղած եմ Մոնթէին խօսքը համատեքսին մէջ պահելու մտահոգութեամբ: Սովորաբար դժուար չէ ժամանակին յարիր ըսելիքներ գտնել Մոնթէին նամակներուն մէջ: Սակայն այս տարին կարծես բացառութիւն է:
Սեպտեմբերի 15-ին եւ 16-ին Գալիֆորնիոյ մէջ լեցուն դահլիճներու դիմաց կանգնած ես յոյս յայտնեցի, որ դեռ ամէն ինչ կորսուած չէ, դեռ կարելի է տքնաջան աշխատիլ ու Արցախի ժողովուրդի ինքնորոշման հարցը առաջ քաշել համաշխարհային հարթակին վրայ: Ընդամէնը քանի մը օր ետք այդ յոյսը վայրագօրէն մէկ կողմ շպրտուեցաւ:
Մոնթէն ամէնադժուար պայմաններու մէջ անգամ իր յոյսը չէր կորսնցնէր: Գուցէ մեր սէրն ու հաստատակամութիւնն էր, այդ լուսաւոր յոյսի նշոյլը որ տարիներու փորձութիւններէն ու դժուարութիւններէն դուրս բերաւ թէ՛ Մոնթէին, թէ՛ ինծի:
Հիմա, երբ կը փորձեմ մտովի Մոնթէին հետ զրուցել, անասելի տխրութիւն, հիասթափութիւն ու անգամ զայրոյթ կը տիրէ: Անտարբերութիւնը անյարիր է Մոնթէին երբ հարցը կը վերաբերի ժողովուրդին, երկրին, ճնշուած մարդուն՝ ըլլայ ան Արցախի մէջ թէ Պաղեստինի: Մոնթէն բոլոր ճնշուածներու իրաւունքներուն պաշտպանութեան թիկունք կը կանգնի:
Երբեմն Մոնթէին՝ ինքն իր հանդէպ անտարբերութեան բացը սակայն յաճախ ես կը լրացնէի: 4 նոյեմբեր 1991-ին Արցախի Շահումեանէն գրուած նամակի մը մէջ կը գրէր. «Դուն ի՞նչ կ'ընես: Ուսումիդ համար ժամանակ ունի՞ս: Գէշ կը զգամ երբ կը մտածեմ թէ ինչքա՜ն գործեր ձգած եմ քու վրադ»:
Մոնթէին խօսքը անխաթար պահելու պատասխանատուութիւնն ալ հիմա իմ վրաս է: Իսկ Մոնթէին գործը ժողովուրդին ժառանգութիւն ինկած է: Այդ ժառանգութիւնը տարիներու ընթացքին Հայաստանի եւ Արցախի հանրապետութիւններու տարբեր նախագահներ պետական շքանշաններով գնահատած են:
Վերջին տարիներուն, հաւանաբար բարոյահոգեբանական ճնշման որպէս միջոց, Մոնթէին անունը արգիլուած է տարբեր միջազգային ընկերային հաղորդակցութեան ցանցերու մէջ: Մարդիկ գրաքննութեան ենթարկուած են եւ իրենց ազատ խօսքի իրաւունքը ոտնահարուած է: Սակայն պետական ոչ մէկ շօշափելի մօտեցում եղած է այս հարցին: Ցարդ ո՛չ մէկ պետական ներկայացուցիչ կապուած է իմ կամ մեր ընտանիքի անդամներէն ոեւէ մէկուն հետ գոնէ հարցը քննարկելու համար: Մեր հոգեբանական ու զգացական վերիվայրումներն ու ապրումները մէկ կողմ ձգած:
Մոնթէին վերաբերող տեղեկութեանց արգելումը իբր թէ կապուած է իր՝ ՀԱՀԳԲ-ի անդամակցութեան հետ: Կազմակերպութիւն մը որմէ Մոնթէն ինք հեռացած էր, ատենին արեւմտեան մամուլով հրապարակաւ այդ մասին յայտարարելով: Մոնթէին համար անմեղներու կեանքը ամէն գնով պէտք էր պահպանուէր, անկախ անոնց ազգութենէն: Ընկերներուն հետ միասին հեղինակած մէկ գրութեան մէջ կը նշուի. «Չնայած թուրքական դիւանագէտները գրոհների համար արժանի թիրախներ են, բայց նրանց ընտանիքների անդամներից եւ ո՛չ մէկը չպիտի զոհ դառնայ եթէ ի հարկէ չի ծառայում թուրքական վարչակարգին: Աւելին, ընտանիքի անդամները չպիտի դիտաւորեալ թիրախ դառնան»: Անդրադառնալով յատուկ պարագաներու, որոնց մէջ կը մտնէ ենթադրաբար Մոնթէին կողմէ կատարուած գործողութիւն մը, կը բացատրուի թէ «... հիմնականում թիրախը դիւանագէտն էր, բայց վերջին րոպէներին առաջացած հանգամանքների կամ սխալների (՞) պատճառով զոհաբերուեցին մէկ կամ աւելի ընտանիքի անդամներ»:
Մոնթէն չէ բարձրաձայնած իր կատարած որեւէ գործողութեան մասին: Իսկ եթէ իր գործունէութեան ընթացքին սխալներ կատարուած են, ան միայն սորված է այդ սխալներէն եւ ամէն ճիգ ի գործ դրած՝ զանոնք չկրկնելու համար: Մոնթէին թշնամիները կրնան շատ բան վերագրել իրեն, բայց չկատարուած բանը փաստել հնարաւոր չէ: Նման վերագրումները կը մնան բամբասանքի ու զրպարտութեան ծիրին մէջ: Իսկ բան մը որ Մոնթէն չէր հանդուրժէր՝ զրպարտանքն է:

Monte Melkonian: Times of Slander
For many years, every June 12th and November 25th, I have been sending Hetq.am a writing dedicated to Monte.
These writings often include an excerpt from Monte's letters. Rarely, considering the relevance of the content, I have included a long quote to keep Monte's words in context. Usually, it is not difficult to find timely quotes in Monte's letters. However, this time seems to be an exception.
On September 15th and 16th, standing in front of audiences in California, I expressed hope that all is not lost, that with hard work an independent Artsakh could still be saved. Moreover, the Artsakh people’s right to self-determination could be brought to international platforms. Only a few days later, Artsakh was savagely thrown aside like a crumpled piece of paper.
Monte never lost hope even in the most difficult situations. Perhaps it was our love and perseverance, the bright sliver of hope, which throughout the years helped both Monte and me to overcome trials and difficulties.
Now, trying to imagine Monte’s reaction to the current situation, an indescribable sadness, disappointment and even anger prevails. Indifference is not compatible with Monte. He did not discriminate when it came to country, people, the oppressed, be it in Artsakh or Palestine. Monte fought against all injustices and supported the rights of all the oppressed.
Sometimes I filled the gap that resulted from Monte selflessness. In a letter sent from Shahumian region of Artsakh on 4 November 1991, he wrote: "What are you doing? Do you have time for your studies? I feel bad thinking about how much work I’ve left on you."
The responsibility of keeping Monte's words alive is now on me. But Monte’s achievements are a legacy to the people. Over the years, various presidents of the republics of Armenia and Artsakh have awarded his legacy with state medals and awards.
In recent years, probably as a tool for psychological oppression, Monte’s name has been banned in various international social media networks. People are subjected to censorship and their right to free speech is violated. However, there seems to be no tangible government approach to this issue. To date, no official representative has contacted me or any member of our family to discuss the issue. Forget about our psychological and emotional upheavals.
The ban on any information about Monte is allegedly related to his membership in ASALA, an organization Monte left forty years ago denouncing it publicly in the Western media. Monte believed that the lives of the innocent had to be preserved at all costs, regardless of their ethnicity. In a writing authored with his comrades, it is noted: "Although Turkish diplomats are worthy targets for attacks, none of their family members should become victims if they do not serve the Turkish regime. Moreover, family members should not be deliberately targeted."
Referring to specific circumstances, including an operation allegedly carried out by Monte, it is explained that "... the main target was the diplomat, but due to last minute circumstances or mistakes (?) one or more family members were sacrificed."
Monte never spoke about any operations he may have carried out. And if mistakes were made during his activity, he only learned from them and made sure not to repeat them.
His compassion for Azeri civilians is also proof of that. For the record, let me reiterate again, Monte did not take part in the Kojali battles. Monte's enemies can attribute many things to him, but it is impossible to prove what did not occur. Such attributions remain in the realm of gossip and slander: something Monte never tolerated.