Տեղի է ունեցել «Շուշին՝ Կովկասի մարգարիտ» գիտաժողովը
Դեկտեմբերի 11-12-ին Ֆրանսիայի «Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտում» (INALCO) տեղի է ունեցել «Շուշին՝ Կովկասի մարգարիտ» խորագրով երկօրյա գիտաժողովը, որը կազմակերպվել էր «Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտ» (INALCO) հիմնադրամի և «Հիշատակարան» նախագծի նախաձեռնությամբ։ Այս մասին հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
«Գիտաժողովի բացմանը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը ներկաներին փոխանցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունն ու գնահատանքը։
Այնուհետև ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահ Պիեր Ուզուլիասը։
Գիտաժողովին ներկա էին Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդ Հոգեշնորհ Տ. Գրիգոր վարդապետ Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան տիկին Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Շարլ Պերսոնազը, հայ և օտարերկրացի գիտնականներ, քաղաքական, հասարակական և մշակութային գործիչներ:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին զեկույցներ՝ նվիրված Շուշիի և առհասարակ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին և ուղենշվեցին այդ ուղղությամբ հայ ու ֆրանսիացի գործիչների համագործակցության ճանապարհները։
Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը բանախոսեց «Շուշին որպես կրթական և հոգևոր կենտրոն Արցախի թեմում և Սուրբ Էջմիածնի առաքելությունը Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման գործում» թեմայով, ինչպես նաև ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից հայոց սրբավայրերի թիրախավորման և պատմամշակութային արժեքների ոչնչացման փաստագրված ապացույցներ ու միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվելիք քայլերի առաջարկներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

“Шуши – жемчужина Кавказа”: научная конференция во Франции
11-12 декабря во французском Национальном институте восточных языков и цивилизаций (INALCO) состоялась двухдневная научная конференция на тему “Шуши – жемчужина Кавказа”, организованная фондом “Национальный институт восточных языков и цивилизаций (INALCO) и проектом “Память”. Об этом сообщает информационная система Первопрестольного святого Эчмиадзина.
На открытии конференции директор Центра пропаганды Первопрестола, вардапет (архимандрит) Гарегин Амбарцумян передал собравшимся благословение Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
Затем участников конференции приветствовал вице-спикер Сената Франции Пьер Узульяс.
В работе научной конференции приняли участие предводитель Армянской епархии Франции вардапет Григор Хачатрян, посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, директор Национального института культурного наследия Франции Шарль Персонез, армянские и зарубежные ученые, политические, общественные и культурные деятели.
Участники конференции выступили с докладами, посвященными проблемам Шуши и в целом духовного и культурного наследия Арцаха, обозначили пути сотрудничества в этом направлении армянских и французский деятелей.
Вардапет Гарегин Амбарцумян в своем докладе представил доказательства осуществленных Азербайджаном обстрелов армянских святынь и уничтожения культурно-исторических ценностей, а также предложил шаги, которые может предпринять международная общественность.