Պաշտպանության փոխնախարար Կարեն Բրուտյանը մոտ 230 հազար դոլարին համարժեք կանխիկ գումար ունի
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանի կանխիկ դրամական միջոցները կազմում են մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Այս մասին տեղեկանում ենք Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած գույքի և եկամուտների 2022թ․ տարեկան հայտարարագրից։
Կարեն Բրուտյանը պետական կառավարման համակարգում աշխատում է արդեն ավելի քան 20 տարի։ 2000-2011 թվականներին ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարությունում եղել է վարչության պետ, 2014-2016թթ․՝ գլխավոր դատախազի խորհրդական, 2016-18թթ․՝ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ, իսկ 2018-21թթ․՝ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ։ 2021թ․ օգոստոսի 13-ից զբաղեցնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը։
- Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը 5 անշարժ գույք և 109 հազար դոլար կանխիկ գումար է հայտարարագրել
Կարեն Բրուտյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով (ԿԿՀ) է ներկայացրել գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագիր, որում ամենաուշագրավը կարելի է համարել Բրուտյանի հայտարարագրած կանխիկ գումարը։ Պաշտպանության փոխնախարարը՝ հայտարարագրել է 55 միլիոն դրամ, 40 հազար ԱՄՆ դոլար և 55 հազար եվրո կանխիկ գումար: Դոլարային արժեքով Բրուտյանի ընդհանուր կանխիկ գումարը մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլար է։
Բրուտյանի անկանխիկ դրամական միջոցներն անհամեմատ ավելի համեստ են, 2022-ի տարեվերջին նրա բանկային հաշվին եղել է 856 հազար դրամ։
Հարկ է նշել, որ նույնքան կանխիկ գումար Կարեն Բրուտյանը նշել էր նաև 2021-ի իր տարեկան հայտարարագրում։
Պաշտպանության փոխնախարարը հայտարարագրել է նաև 3 միավոր անշարժ գույք․ բնակելի տուն՝ Կոտայքի մարզի Փյունիկ գյուղում, որը նվիրատվություն է ստացել 2012 թվականին, բնակարան՝ Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում, որը ժառանգություն է ստացել 2017 թվականին, և մեկ անշարժ գույք՝ Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում, որը գնել է 2019 թվականին։
Կարեն Բրուտյանի հայտարարագրից պարզ է դառնում նաև, որ նա մի քանի վարկեր ունի, որոնց մայր գումարների մնացորդը 2022-ի տարեվերջին կազմել է ընդհանուր 48 միլիոն դրամ։
Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, ապա Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանի 2022-ի եկամուտները կազմել են 19,2 մլն դրամ, որից 15,5 միլիոնը նրա տարեկան աշխատավարձն է, իսկ մնացածը այլ եկամուտ է՝ Պետական եկամուտների կոմիտեից, ամենայն հավանականությամբ՝ եկամտահարկի վերադարձից ստացված գումարները։

Замминистра обороны К. Брутян задекларировал 230 тысяч долларов наличными
Наличные средства заместителя министра обороны РА Карена Брутяна составляют в эквиваленте 230 тысяч долларов. Эта сумму указана в его декларации об имуществе и доходах за 2022 год, представленная в Комиссию по предупреждению коррупции.
К.Брутян работает в системе госуправления более 20 лет. В 2000-2011 гг. он занимал должность начальника управления Министерства финансов и экономики, в 2014-2016 гг. был советником генпрокурора, в 2016-18 гг. – первым заместителем председателя Комитета госдоходов, а в 2018-21 гг. – первого заместителя министра финансов. С 13 августа 2021 г. Карен Брутян выполняет обязанности заместителя министра обороны РА.
- Пять единиц недвижимости и 109 тысяч долларов наличными: декларация замминистра финансов А. Погосяна
В годовой декларации об имуществе доходах, представленной Брутяном в Комиссию по предупреждению коррупции, обращает на себя внимание указанная сумма наличности: 55 млн драмов, 40 тыс.долларов США и 55 тыс.евро. Общая сумма наличных средств в долларовом эквиваленте составляет около 230 тыс. долларов США.
Куда скромнее безналичные средства Брутяна: к концу 2022 г. на его банковском счете имелось 856 тыс.драмов.
Следует отметить, что эту же сумму Карен Брутян указал и в своей декларации 2021 года.
Замминистра обороны задекларировал также три единицы недвижимости: полученный в подарок в 2012 году жилой дом в селе Пюник Котайкской области, квартиру в столичном административном округе Канакер-Зейтун, которую получил в наследство в 2017 г., и купленную в 2019 г. недвижимость в общине Джрвеж Котайкской области.
У Брутяна имеется и несколько кредитов. К концу 2022 г. остаток основной суммы кредитных средств составил 48 млн драмов.
Что касается доходов, то в 2022 г. замминистра обороны получил 19,2 млн драмов. Эта сумма образовалась за счет его годовой зарплаты в размере 15,5 млн драмов и прочих доходов, полученных в Комитете госдоходов (по всей видимости, это сумма возвращенного подоходного налога)․