«Այստեղի աշակերտների մեջ ես իմ երեխաներին եմ գտնում»․ արցախցի ուսուցիչ
Արցախի Մարտակերտ քաղաքի դպրոցը, որտեղ Լուսաբեր Առուստամյանն աշխատում էր, 600-ից ավելի աշակերտ ուներ։ 30 տարի դասավանդելու ընթացքում նա յոթ դպրոցում է աշխատել, վերջինը Մարտակերտի թիվ 2 դպրոցն էր։
«Ամուսինս զինվորական էր, ու աշխատանքի բերումով հաճախ տեղից տեղ էինք տեղափոխվում։ Ստիպված էի անընդհատ կոլեկտիվներ ու դպրոցներ փոխել, Մարտակերտինը եղավ վերջինը»,-ասում է ուսուցչուհին։
Դպրոցը նրանց տնից հեռու չէր՝ մոտ 100 մետր, բայց միշտ աշխատում էր շուտ գնալ, որպեսզի աշակերտներից առաջ հասնի։ «Այսքան դպրոցում եմ աշխատել, բայց Մատաղիսի դպրոցի ճանապարհը երբեք չեմ մոռանա, աշխատանքի գնալիս միշտ կանգնում էի կամրջի վրա ու նայում․ սքանչելի տեսարան էր։ Էդտեղ մի հէկ կար ու երևի մասնագիտական էր, միշտ ուշադիր նայում էի, թե ոնց են ջրից հոսանք ստանում»,-հիշում է ուսուցչուհին։
Մարտակերտում Լուսաբեր Առուստամյանը դասղեկական դասարան ուներ, Հայաստանում էլ են նրան առաջարկել, բայց չի ուզել, ասում է՝ դեռ պատրաստ չի։
«Ամենաշատը երևի իմ աշակերտներին եմ կարոտում, անընդհատ իմ մտքում են, հիշում եմ, թե ով ինչ էր անում, ինչպիսին էր։ Պտղունքի դպրոցի (Արմավիրի մարզ) աշակերտների մեջ թվում է՝ ես իմ երեխեքին եմ գտնում։ Ասում եմ՝ էս մի երեխան Մարտակերտի իմ էս աշակերտին է նման, էն մյուսը՝ մեկ ուրիշին։ Աստիճանաբար սկսում եմ սիրել երեխեքին, հիմա արդեն ես իրենց եմ հարմարվել, իրենք՝ ինձ»,-պատմում է Լուսաբեր Առուստամյանը:
Արմավիրի մարզի Պտղունք գյուղում ֆիզիկայի ուսուցչի թափուր հաստիք կար։ Դպրոցի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանն ասում է, որ մի օր ուշ երեկոյան զանգ է ստացել, հարցրել են՝ ուսուցչի թափուր հաստիք դեռ ունե՞ն։ «Ամեն ինչ կարծես շատ լավ դասավորվեց, մեզ ուսուցիչ էր հարկավոր, իրեն՝ աշխատանք։ Պայմանավորվեցինք, հենց հաջորդ օրը հանդիպեցինք, ու արդեն գրեթե 3 ամիս է միասին աշխատում ենք, աշակերտները գոհ են, տիկին Առուստամյանը՝ նույնպես, կարծեք թե, սկսում է հարմարվել»,-ասում է Արմինե Գրիգորյանը։
Պտղունքի դպրոցում բացի ֆիզիկայից կար նաև քիմիայի ուսուցչի կարիք։ Լուսաբեր Առուստամյանն այս մասին պատմում է Գոհար Եղիազարյանին․ նրանք երկուսն էլ Մարտակերտից էին, բայց աշխատում էին տարբեր դպրոցներում։
«Լուսաբերը, երբ ինձ զանգեց աշխատանքի համար, սկզբում մերժեցի, չէի ուզում որևէ բան անել, սթրեսը դեռ մեծ էր, ու բացի այդ էլ՝ ինձ թվում էր, թե ես միշտ պետք է ապրեի Արցախում ու աշխատեի իմ դպրոցում։ Հետո տնօրենը ինձ զանգեց, խոսեց, բացատրեց ու ասաց՝ վաղը առավոտյան 9-ին քեզ սպասում ենք»,-պատմում է 48-ամյա Գոհար Եղիազարյանը։
Ուսուցչի կարծիքով, անկախ նրանից, թե որտեղ է, պետք է նույն ջանքերով աշխատի, որպեսզի արդյունք լինի։
«Էդպիսի օր չկա, որ ես մտքով Արցախում չլինեմ։ Աչքերս փակում եմ, գնում եմ մեր տուն, դպրոցի ճանապարհով եմ գնում, անցնում մեր վարչակազմի շենքի մոտով, հետո՝ մանկապարտեզի կողքով, մի քանի խանութներ ու հետո մեր դպրոցը՝ սարերի մեջ, գողտրիկ, հարազատ։ Բայց հիմա ես այստեղ եմ, ապրում ու աշխատում եմ այստեղ, պետք է հարմարվեմ»,-ասում է Գոհար Եղիազարյանը։
Դպրոցում դասերն ավարտելուց հետո Լուսաբեր Առուստամյանն ու Գոհար Եղիազարյանը, դեռևս նոր ու անծանոթ ճանապարհով, քայլում են դեպի տուն, փորձում հարմարվել տեղանքին ու մարդկանց, իսկ ամեն ծանոթ փողոցի հետ միտքը թռչում է, հասնում Արցախ, նայում կամրջից ու սարերի մեջ գողտրիկ դպրոցին։

“В здешних учениках я вижу своих детей” – учитель из Арцаха
В школе города Мартакерт в Арцахе, где работала Лусабер Арустамян, училось более 600 учеников. За 30 лет работы учителем Лусабер сменила семь школ. Последней была мартакертская школа номер два.
“Мой муж был военным, и по роду его службы мы часто переезжали с места на место. Я вынуждена была постоянно менять школьные коллективы. Мартакертская школа была последней”,- говорит моя собеседница.
Школа находилась недалеко от их дома, примерно в ста метрах, но Лусабер всегда старалась приходить на работу раньше учеников. “Я работала во многих школах, но дорогу в школу в Матагисе никогда не забуду. Идя на работу, я всегда останавливались на мосту и засматривалась на прекрасный вид. Там была гидроэлектростанция, и я каждый раз внимательно смотрела, как с помощью воды получают электроэнергию”,- вспоминает учительница.
В Мартакерте Лусабер была классным руководителем. В Армении ей тоже предложили взять класс, но она отказалась, сославшись на то, что пока не готова.
“Больше всего я скучаю по своим ученикам. Я очень часто их вспоминаю: кто что делал, каким был тот или иной ученик... В учениках школы Птхунка я вижу своих учеников: говорю, этот ребенок похож на того моего ученика из Мартакерта, тот – на другого…” – рассказывает Лусабер Арустамян.
В школе села Птхунк Армавирской области есть вакансия учителя физики. По словам директора школы Армине Григорян, как-то поздно вечером ей позвонили и спросили, остается ли в школе место учителя. “Все сложилось как нельзя лучше: нам нужен был учитель, а ей – работа. Мы договорились и буквально на следующий же день встретились. Вот уже почти три месяца работаем вместе. Ученики очень довольны, госпожа Арустамян – пожалуй, тоже. Она, мне кажется, начинает приспосабливаться”,- говорит директор.
В школе села Птхунк, помимо учителя физики, требуется также учитель химии. Лусабер сообщила об этом Гоар Егиазарян, которая тоже работала учителем в Мартакерте, но в другой школе.
“Когда Лусабер сообщила мне о работе, я сперва отказалась, не хотела ничем заниматься, так как еще не оправилась от сильного стресса. Кроме того, мне казалось, что я всегда буду жить в Арцахе и работать в своей школе. Потом позвонила директор и сказала: завтра в 9 утра ждем тебя в школе”,- рассказала 48-летняя Гоар Егиазарян.
Она уверяет, что где бы ни жила, будет работать с такой же энергией и желанием, чтобы добиться результата.
“Я ни на один день не перестаю думать об Арцахе. Закрываю глаза и мысленно уношусь в свой дом. Иду по улице, ведущей к школе, прохожу мимо здания местной администрации, потом мимо детсада, нескольких магазинов и, наконец, дохожу до школы. Она располагалась в горах, такая уютная, родная…” – говорит Гоар Егиазарян.
После уроков Лусабер Арустамян и Гоар Егиазарян идут домой по новой, незнакомой для себя дороге. Женщины пытаются приспособиться к местности, к людям. И все же они очень часто вспоминают родной Арцах, где, стоя на мосту, смотрят на затерявшуюся в горах уютную школу...