Բաքվի և Երևանի բանակցություններում բեկման շանսերն աճել են. Ալիևի ներկայացուցիչ
Խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցություններում բեկման հասնելու շանսերն ավելի շատ են։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը։ Նա հույս է հայտնել, որ շուտով կկայանա բանակցությունների հերթական փուլը և կվերսկսվի պայմանագրի նախագծի քննարկումը, որը Բաքուն ավելի քան մեկ տարի առաջ ներկայացրել էր Երևանին:
Ամիրբեկովը հիշեցրել է, որ երկու երկրների պատվիրակությունների նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին։ «Վերջին վեց ամիսների ընթացքում բանակցությունները տարբեր պատճառներով չեն ընթացել, քանի որ կողմերը հարցեր ունեին, այսպես կոչված, միջնորդների, այսինքն՝ այն կողմերի վերաբերյալ, որոնք նպաստում են բանակցությունների անցկացմանը»,- Էստոնիայի ազգային ERR հեռուստառադիոընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ադրբեջանցի դիվանագետը: Թե կոնկրետ ինչ հարցերի մասին է խոսքը, նա չի մանրամասնել։
Ամիրբեկովը նաև անդրադարձել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցին՝ նշելով, որ հայկական կողմը համաձայն չէ այդ գաղափարին, այդ իսկ պատճառով նրանք նախագիծը փորձում են իրականացնել Իրանի տարածքով։ «Բայց, ինչպես ասում են, որքան շատ այլընտրանքներ, այնքան լավ: Ուստի, եթե հայկական կողմն արհեստականորեն ձգձգի Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացման գործընթացը, ապա մենք այն կիրականացնենք Իրանի հետ։ Իսկ եթե Հայաստանը պատրաստ լինի այդ նախագծի իրականացմանը, ապա մենք պատրաստ կլինենք դա քննարկել»,- նշել է ադրբեջանցի դիվանագետը։

An Azerbaijani official said Wednesday that chances to achieve a breakthrough in Armenia-Azerbaijan peace treaty negotiations are increasing.
Elchin Amirbekov, an Azerbaijani presidential envoy for special assignments, in an interview with Estonian public TV, expressed hope that the next round of negotiations will soon take place and discussion of the draft, which Baku presented to Yerevan more than a year ago, will resume.
Amirbekov noted that the previous meeting of the delegations of the two countries took place on November 20, 2023.
"During the last six months, negotiations did not proceed for various reasons, as the parties had questions about the so-called mediators, that is, the parties that facilitate the holding of negotiations," the Azerbaijani diplomat stated.
Referring to the so-called Zangezur Corridor issue, Amirbekov said Armenia rejects the idea and is trying to implement the project through the territory of Iran.
“But as they say, the more alternatives, the better. Therefore, if the Armenian side artificially delays the implementation process of the Zangezur Corridor project, we will implement it together with Iran. And if Armenia is ready to implement that project, then we will be ready to discuss it," said Amirbekov.