2020-ի պատերազմում անհայտ կորածների ընտանիքները ևս երկու ամիս սոցիալական աջակցություն կստանան
Հունվարի 25-ի Կառավարության նիստի օրակարգային հարցերից մեկը 2020-ի պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին տրամադրվող սոցիալական աջակցությունը երկարաձգելու վերաբերյալ էր։
Կառավարության 2020-ի դեկտեմբերի 10-ին ընդունած որոշմամբ՝ 2020-ի պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին ամսական 300 000 դրամ է տրամադրվել մինչև 2023-ի դեկտեմբեր ամիսը ներառյալ, սակայն ոչ ավել քան մինչև անհայտ կորած զինծառայողին դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչելը։
Նախագծի համաձայն՝ ներկայում 25 զինծառայողի վերաբերյալ անհայտ բացակայող ճանաչելու մասին դատական ակտեր չկան։ 25 անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին տրամադրվող դրամական աջակցությունը դադարեցվել է 2024-ի հուվարի 1-ին։ Պաշտպանության նախարարությունը նախագծով առաջարկում է դրամական աջակցության վճարման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2024-ի փետրվար ամիսը ներառյալ։
Կառավարության նիստի օրակարգային հարցերից մյուսը վերաբերում էր 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սկսած պատերազմի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում անհայտ կորածների և գերեվարվածների ընտանիքներին սոցիալական աջակցություն տրամադրելու՝ Կառավարության 2020-ի դեկտեմբերի 3-ին ընդունված որոշման շարունակությունն ապահովելուն։
Որոշման համաձայն՝ անհայտ կորածների և գերեվարվածների ընտանիքներին ամսական տրամադրվում էր 300 000 դրամ։ Ըստ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացրած նախագծի՝ անհայտ կորած կամ գերեվարված անձինք 11-ն են։ Եվ մինչ օրս էլ կան անհայտ կորածներ, ինչպես նաև գերեվարվածներ, որոնց ընտանիքներն աջակցության կարիք ունեն։ Այս հանգամանքից ելնելով՝ նախագծով առաջարկվում է ևս երկու ամիս՝ 2024-ի հունվար և փետրվար ամիսներին, շահառու ընտանիքներին տրամադրել ամսական 300 000 դրամ, որի համար դիմումը կարող է ներկայացվել մինչև 2024 թվականի փետրվարի 10-ը:

Семьи военнослужащих, пропавших без вести на войне 2020 года, получат социальную помощь еще за два месяца
Правительство на заседании сегодня, 25 января, рассмотрело вопрос о продлении срока оказания социальной помощи семьям военнослужащих, пропавших без вести во время войны 2020 года.
Согласно решению правительства от 10 декабря 2020 года, семьям этой категории граждан денежная помощь в размере 300 тысяч драмов должна была выплачиваться до декабря 2023 года включительно, но не дольше, чем до признания в судебном порядке пропавшего без вести военнослужащего без вести отсутствующим.
Согласно проекту решения, в настоящее время нет судебных актов о признании 25 военнослужащих без вести отсутствующими. Выплата денежной помощи семьям этих военнослужащих была прекращена 1 января 2024 года. Проектом решения Министерства обороны предлагается продлить срок оказания им финансовой помощи до февраля 2024 года включительно.
На сегодняшнем заседании обсуждался также вопрос о продолжении выполнения решения правительства от 3 декабря 2020 года об оказании социальной помощи семьям, члены которых пропали без вести или попали в плен вследствие развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны против Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно решению, таким семьям ежемесячно выплачивалось по 300 тысяч драмов. Помощь они получат также в январе и феврале 2024 года.