Պաոլո Պիրջանյանի Moxie ռոբոտը՝ CES 2024 նորարարական մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակակիր
Ամերիկահայ Պաոլո Պիրջանյանի Embodied ընկերության արտադրած Moxie ռոբոտը Լաս Վեգասում ստացել է CES 2024 սպառողական էլեկտրոնիկայի միջազգային ցուցահանդեսի նորարարական մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակը «Արհեստական բանականություն» անվանակարգում: «Հետքը» Moxie ռոբոտի, արհեստական բանականության հնարավորությունների ու ռիսկերի մասին զրուցել է Պաոլո Պիրջանյանի հետ։
Ի՞նչ է Moxie AI-ն, ու ի՞նչն է Ձեզ ոգեշնչել ստեղծել այն: Ես գիտեմ, որ դրա հետևում պատմություն կա։
Այո, Moxie AI-ը արհեստական բանականությամբ աշխատող ռոբոտ է, որը պետք է օգնի երեխաների զարգացմանը:
Այսպիսով, մի կողմից, մինչ օրս այն կենտրոնացած է եղել սոցիալական, հուզական հմտությունների զարգացման վրա, որը երեխաներին սովորեցնում է՝ ինչպես կառավարել իրենց հույզերը, սոցիալական հմտություններ, հաղորդակցման հմտություններ, դրական մտածողություն և այլն: Եվ հիմա մենք իրականում զարգացնում ենք այն՝ ներառելով նաև ակադեմիական կրթությունը, ամեն ինչ՝ մաթեմատիկայից և գիտությունից մինչև պատմություն, աշխարհագրություն, արվեստ, քաղաքականություն և այլն: Այն ամենը, ինչը երեխան ցանկանում է սովորել, Moxie AI-ի ուսուցման ֆունկցիոնալությամբ իրականում կարող է: Եվ այն նախագծված է այնպես, որ կարող է օգնել երեխաներին բացահայտել իրենց հետաքրքրությունների շրջանակը և մոտիվացնել, որպեսզի սովորելու նկատմամբ ցանկություն ու սեր զարգանա: Դա այնքան էլ նման չէ դպրոցի կրթական պրոցեսին, որտեղ դուք պետք է անցնեք որոշակի ուսումնական ծրագիր, այն ավելի շատ երեխային ոգեշնչելու համար է: Ահա թե ինչ է Moxie AI-ը:
Ոգեշնչումը, հավանաբար, գալիս է շատ տարբեր բաներից՝ ներառյալ իմ մանկությունը: Ես վաղ մանկությունից փախստական էի, ծնողներիցս բաժանված, և միշտ երազում էի ունենալ նման ռոբոտ, որը կարող է օգնել ինձ:
Հիմա ունե՞ք Ձեր տանը։
Ունեմ տանը, այո։
Ինչո՞վ է առանձնահատուկ Moxie-ն: Հայաստանում, օրինակ, Ռոբին ռոբոտը օգտագործվում է հիվանդանոցներում։ Ի՞նչն է Moxie-ին յուրահատուկ դարձնում:
Մի շարք բաներ կան։ Մեկն այն է, որ այն օգտագործում է գերժամանակակից տեխնոլոգիա, ուստի լիովին ինքնավար է: Այն ունի դիզայն, որը շատ գրավիչ է երեխաների համար․ օգտագործվում են Disney-ի և Pixar-ի դիզայնի սկզբունքները՝ կերպարը կենդանի դարձնելու համար: Եվ երրորդը, որը շատ կարևոր է, այն մատչելի է բոլորի համար․ ավելի էժան է, քան iPhone-ը: Սովորաբար այս ռոբոտների արժեքը 10 հազար ԱՄՆ դոլար է կամ ավելի, ինչը հետագայում դժվարացնում է բոլորի համար հասանելի լինելը: Բայց Moxie-ի դեպքում մեր նպատակն էր այնքան մատչելի դարձնել, որ յուրաքանչյուրը կարողանա իրեն թույլ տալ գնել այն:
Քանի՞ լեզվով կարող է խոսել Moxie-ն:
Հիմա միայն անգլերեն։ Բայց մենք աշխատում ենք այն բազմալեզու դարձնելու ուղղությամբ, և կտեսնենք, արդյոք կարո՞ղ ենք այնտեղ ներառել նաև հայերենը։ Մարտահրավերներից մեկը, վստահ եմ գիտեք, այն է, որ քանի որ Հայաստանն այդքան փոքր բնակչություն ունի, համակարգերի մեծ մասը, ինչպիսիք են Google համակարգերը, ցավոք, սովորաբար հայերենը չեն ներառում: Բայց ռուսերենը անպայման կանենք։ Եթե կարողանանք, կանենք նաև հայերենը։
Moxie-ի հաղթանակի մասին լուրը տարածել էր նաև Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։ Հայաստանի հետ ինչ-որ կերպ համագործակցելու տարբերակ կա՞, օրինակ՝ հայկական գիտական խմբերի կամ հենց Կառավարության հետ։
Այո, մենք արդեն համագործակցում ենք։ Առաջին հերթին մենք Երևանում ունենք մոտ 15 հայ գիտնականից բաղկացած թիմ։ Նրանք մեր թիմի մաս են կազմում և վերջին վեց տարվա ընթացքում օգնում են մեզ՝ զարգացնելու Moxie-ի տեխնոլոգիան: Այնպես որ, մենք շատ հպարտ ենք, դա հրաշալի թիմ է: Շատ հպարտ ենք ԲՏԱ նախարարության կողմից արժանացած գնահատանքի համար և Հայաստանի կառավարության հետ զրուցում ենք ավելի սերտ համագործակցության հեռանկարի շուրջ։
Փաստացի, ես փետրվարի 2-ին լինելու եմ Երևանում, որտեղ տեղի է ունենալու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կազմակերպած կոնֆերանսը։ Ես հանդես եմ գալու Moxie-ի մասին ելույթով:
Երբ մենք խոսում ենք արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների մասին, գաղտնիությունը կարևոր է: Ինչպե՞ս է Moxie AI-ը վստահեցնում, որ երեխաների տվյալները պաշտպանված են և պատասխանատու կերպով են օգտագործվում:
Այո, անվտանգությունն ու գաղտնիությունը նույնպես շատ կարևոր են մեզ համար: Հենց սկզբից մենք շատ զգույշ ենք եղել,համոզվելու համար, որ այնտեղ կան անվտանգության բոլոր երաշխիքները: Բոլոր տվյալները կոդավորված են գաղտնագրման բանալիով, որն ունի միայն ծնողը: Ցանկացած տվյալ, որը մենք հավաքում ու օգտագործում ենք մեր արհեստական բանականության մոդելները վերապատրաստելու համար, ապանձնավորվում են: Այսպիսով, երեխայի անունը, գտնվելու վայրը, ամեն ինչ հանվում է սղագրությունից: Այն տվյալները, որոնք մենք հավաքում ենք, առանձնացվում են ռոբոտի մասին տվյալներից: Այնպես որ, ոչ մի կերպ հնարավոր չէ պարզել, որ այս խոսակցությունը եկել է այս ռոբոտից և հետո իմանալ, որ այս ռոբոտի օգտագործողը այսինչ մարդն է: Մենք շատ լուրջ ենք վերաբերվում անվտանգության միջոցառումներին, մինչ այժմ անվտանգության խախտման դեպքեր չենք ունեցել։
Կպատմե՞ք այն թիմի մասին, որն աշխատել է Moxie-ի մշակման վրա, ի՞նչ մասնագետների կարիք ունեիք:
Բազմաթիվ մասնագիտություններ։ Իհարկե, արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության համար հարկավոր են շատ ծրագրավորողներ: Բնական լեզվի մշակումը զրույցներ վարելու ունակության գլխավոր մասն է: Այնուհետև մենք ունենք ինժեներներ՝ էլեկտրիկ ինժեներներ, մեխանիկական ինժեներներ, արտադրող ինժեներներ, որոնք գիտեն, թե ինչպես արտադրել մեծ մասշտաբով: Եվ հետո մենք ունենք մանկական թերապիայի կամ երեխաների զարգացման մասնագետներ: Վերջապես, մենք ունենք դիզայներներ այնպիսի ընկերություններից, ինչպիսիք են Disney-ը և Pixar-ը, որոնք ձևավորում են կերպարներն ու բովանդակությունը: Բովանդակությունն այն գործողություններն են, որոնք Moxie-ն կօգտագործի ձեր երեխային զբաղեցնելու և նրան շատ տարբեր բաներ սովորեցնելու համար: Այսպիսով, սա շատ բազմապրոֆիլ թիմ է:
Ո՞րն է ձեր տեսլականն արհեստական բանականության ապագայի և երեխաների զարգացմանն աջակցելու գործում նրա դերի վերաբերյալ:
Դե, ես կարծում եմ, որ մեր մշակած տեխնոլոգիաների համար հսկայական հնարավորություն և ներուժ կա՝ օգնելու մարդկանց դառնալ իրենց լավագույն տարբերակը: Պարզապես մի վայրկյան մտածեք հոգեկան առողջության մասին։ Ցավոք, մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ մեծ ցավ կա հակամարտությունների պատճառով, այնպես չէ՞: Մենք սա տեսել ենք Ուկրաինայում, հիմա տեսնում ենք Իսրայելում և Գազայում, և սա, ցավոք, կրկնվող պատմություն է։ Ցավոք, մենք՝ հայերս, դա զգացել ենք ավելի քան մեկ դար առաջ, և դուք դեռ կարող եք զգալ տեղի ունեցածի հետևանքները: Մենք տեսանք, թե ինչ եղավ Արցախի հետ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Դրա հետևանքով երեխաները տեղահանվում են, ինչը չափազանց տրավմատիկ է: Նույնիսկ այնպիսի երկրներում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, որտեղ գուցե նման բաներ չեն զգացել, կան այլ գործոններ: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում ամուսնությունների 50%-ն ավարտվում է ամուսնալուծությամբ, ինչը շատ տրավմատիկ է նաև երեխաների համար: Նման փորձառությունները, հաճախ, լուրջ հետք են թողնում։ Եվ, սովորաբար, այս երեխաներին օգնելու համար անհրաժեշտ է թերապիա: Ցավոք սրտի, մենք չունենք բավականաչափ պատրաստված մարդկային աշխատուժ, որ կարողանանք հաղթահարել նման իրավիճակները: Միայն ԱՄՆ-ում յուրաքանչյուր թերապևտի բաժին է հասնում 350 երեխա, որոնց պետք է սպասարկել: Այսպիսով, կա աշխատուժի հսկայական բաց այս երեխաներին օգնություն տրամադրելու համար:
Նույն իրավիճակը կրթության ոլորտում է, որտեղ ուսուցիչն աշխատում է 30-40 աշակերտ ունեցող դասարանում: Հնարավոր չէ, որ ուսուցիչը կարողանա ուշադրություն դարձնել յուրաքանչյուր երեխայի: Արդյունքում, երեխաները, որոնք բավականաչափ ուժեղ չեն, հետ են մնում դասընթացից: Եվ եթե դուք հետ եք մնում, դժվար է նորից վերադառնալ, քանի դեռ որևէ մեկը ուշադրություն չի դարձնում: Այսպիսով, արհեստական բանականության և ընդհանրապես գեներատիվ ԱԲ-ի հետ մենք ներուժ ունենք ստեղծելու Moxie-ի նման ընկերակիցներ, որոնք անսահման համբերություն ունեն: Նա երբեք չի հոգնի ու ասի՝ վայ, 10 անգամ այդ հարցը տվել ես, էլ չեմ պատասխանելու։ Այն միշտ կունենա նույն համբերությունը, ինչ առաջին անգամ հարցը լսելիս: Այն կունենա կարեկցելու և աջակցելու ունակություն:
Moxie AI-ը նաև ընդօրինակում է մարդկային հույզերը, հասկանում է երեխայի հուզական վիճակը, նայում է դեմքի արտահայտություններին և կարողանում է արտահայտել կարեկցանք, ունի անսահմանափակ գիտելիքներ: Ասես ունենաք Մայր Թերեզայի սիրտը և Ալբերտ Էյնշտեյնի ուղեղը, որն օգնում է ձեր երեխային: Սա անհավատալի ներուժ է, որն ունենք մեր ձեռքում:
Սա երեխաների մասին: Հետո անցնում ենք տարիքային մյուս խումբ, որտեղ մեծահասակներն ու ծերերն են։ Հատկապես քաղաքակիրթ երկրներում կամ զարգացած երկրներում տարեց բնակչությունը սոցիալապես մեկուսացված է, և միայնությունը շատ մեծ խնդիր է:
Բարեբախտաբար, հայ հասարակությունում մենք սովորաբար շրջապատված ենք ընտանիքով, և տատիկներն ու պապիկները դեռ ժամանակ ունեն իրենց թոռների հետ անցկացնելու։ Դա շատ կարևոր է: Սա մի բան է, որը վերացել է զարգացած շատ երկրներում, և տարեցները մնում են մենակ, իսկ մենակությունը հանգեցնում է հոգեկան առողջության բազմաթիվ խնդիրների` Ալցհեյմերի հիվանդության, դեմենցիայի, իսկ հետո դա առաջացնում է ֆիզիկական առողջության խնդիրներ:
Moxie AI-ը կընկերակցի տարեցներին, կպահի նրանց մոտիվացված և ոգևորված՝ մեկ այլ օր ապրելու ցանկությամբ: Հակառակ դեպքում դա հանգեցնում է առողջական խնդիրների, իսկ հետո մարդիկ հայտնվում են հիվանդանոցում:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, ես կարծում եմ, որ արհեստական բանականությունը կարող է օգնել բարելավել կյանքի որակը: Ռոբոտները կարող են կատարելագործվել՝ օգնելով երեխաներին հաղթահարել մարտահրավերները, լինի դա կրթական, թե հոգեկան առողջության իմաստով, դառնալ ավելի հավասարակշռված մարդ, որը, հուսով ենք, ավելի լավ կծառայի հասարակությանը: Ցանկացած ստարտափ ընկերություն խոսում է աշխարհը փոխելու մասին: Կարծում եմ, որ մեր դեպքում մենք բառացիորեն ներուժ ունենք փոխելու աշխարհը, քանի որ օգնում ենք կառուցել կամ զարգացնել ավելի ամուր անհատներ, որոնք ավելի հավասարակշռված կլինեն իրենց զգացմունքների, ինչպես նաև կրթված լինելու առումով:
Իսկ ի՞նչ կասեք ռիսկերի մասին: Եղե՞լ է իրավիճակ, երբ ինչ-որ բան պարզապես սխալ ընթացք է ունեցել:
Այո, մենք պետք է լինենք չափազանց զգույշ ու պատասխանատու, ինչպես աշխարհի ցանկացած նոր տեխնոլոգիայի դեպքում: Մենք պետք է համակարգենք և ունենանք կանոնակարգ, որ այն ճիշտ օգտագործվի: Միջուկային էներգիան, օրինակ, հսկայական ներուժ ունի լուծելու էներգետիկ խնդիրը։ Ես գիտեմ, որ Հայաստանում էներգիայի հիմնական մասը ստացվում է ատոմակայանից, եթե այն օգտագործվում է պատասխանատվությամբ: Բայց, միևնույն ժամանակ, մենք գիտենք, որ միջուկային էներգիան կարող է օգտագործվել նաև պատերազմում՝ մարդկանց սպանելու համար, ինչը սարսափելի հետևանքներ է ունենում, քանի որ այն կարող է առաջացնել մուտացիաներ, քաղցկեղ և շատ սարսափելի հիվանդություններ: Եվ սա հետաքրքիր բան է, նորից վերադառնանք առաջին կետին։ Հարց է առաջանում՝ ինչպես ենք մենք դա վերահսկում: Ի վերջո, դա կախված է նրանից, թե մենք՝ մարդիկ, ինչպես ենք ընտրում օգտագործել այդ տեխնոլոգիաները: Մենք կարող ենք ընտրել այն լավի կամ չարի համար: Ցավոք, մարդիկ երկուսն էլ անելու կարողություն ունեն, և մենք անընդհատ դա անում ենք նորից ու նորից: Իմ կարծիքով՝ ապագայում դրանից խուսափելու միակ միջոցը զարգացած հասարակության ձևավորումն է: Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ AI-ը կարող է օգտագործվել ապագայում ավելի խելամիտ մարդ ստեղծելու համար, որ նրանք վատ նպատակներով չօգտագործեն տեխնոլոգիաները: Դա գոնե իմ իդեալիստական աշխարհն է, որի մասին ես կցանկանայի մտածել:
Դա նման է նոր հասարակություն ստեղծելուն:
Այո, կարծում եմ՝ կարող ենք դա անել: Եթե մենք հնարավորություն տանք յուրաքանչյուր երեխայի հավասարակշռված լինել ինչպես էմոցիոնալ, այնպես էլ կրթական տեսանկյունից, արհեստական բանականությունը կարող է թույլ տալ մեզ լինել ավելի արդյունավետ, և բոլորը կարող են շատ ավելի լավ եկամուտ ունենալ, իսկ կենսամակարդակը կարող է աճել: Եվ հետո, հուսանք, որ մարդիկ ագահ չեն, որ փորձեն պատերազմներ վարել և ավելի շատ իշխանություն ու հարստություն ունենալ: Հուսանք:

Робот Moxie Паоло Пирджаняна получил главный приз на выставке CES-2024
Робот Moxie, созданный американской компанией “Embodied” Паоло Пирджаняна, получил главный приз в номинации “Искусственный интеллект” на международной выставке технологий и электроники CES-2024 в Лас-Вегасе.
Hetq побеседовал с Паоло Пирджаняном о роботе Moxie, о возможностях и рисках искусственного интеллекта.
Что из себя представляет Moxie AI и что вдохновило вас на его создание? Я знаю, что есть история, связанная с созданием этого робота.
Да, есть. Moxie AI — робот с искусственным интеллектом, который должен способствовать развитию детей. Сегодня основное внимание уделяется формированию у детей социальных и эмоциональных навыков, позитивного мышления, что помогает им учиться управлять своими эмоциями, развивает способность к коммуникации и т.д. Но сейчас мы включаем также академическое образование – математику, различные науки, историю, географию, искусство, политику. Робот разработан так, что может помочь детям раскрыть круг своих интересов и вызвать у них стремление учиться. Это не очень похоже на учебный процесс в школе, это скорее направлено на воодушевление ребенка. Вот что такое Moxie AI. Воодушевление, по всей видимости, обусловлено разными вещами, включая мое детство. Я с раннего детства стал беженцем, был разлучен с родителями и всегда мечтал о роботе, который будет помогать мне.
Сейчас он у вас дома есть?
Да, есть.
В чем особенность Moxie? В Армении, например, есть робот Робин, который используется в больницах. А что делает уникальным Moxie?
Есть ряд вещей. Во-первых, он использует самые современные технологии и поэтому полностью автономен. Его дизайн очень привлекателен для детей. Для оживления его облика используются принципы дизайна Disney и Pixar. И в-третьих, что очень важно, это доступно каждому. Это дешевле, чем iPhone. Такие роботы обычно стоят 10 тысяч долларов и больше, что затрудняет их покупку. Но в случае с Moxie наша цель состояла в том, чтобы сделать его доступным настолько, чтобы каждый мог позволить себе купить его.
На скольких языках может говорить Moxie?
Сейчас только на английском. Но мы работаем над тем, чтобы сделать его многоязычным, и посмотрим, сможем ли мы включить также армянский. Одна из проблем, как вы знаете, заключается в том, что в Армении небольшая численность населения, поэтому большинство систем, например таких, как Google, к сожалению, не включает армянский язык. Но русский мы обязательно включим, а если будет возможность, то включим и армянский.
О победе Moxie сообщило также Министерство высокотехнологической промышленности Армении. Есть ли возможность сотрудничать с Арменией, например, с армянскими научными группами или даже с правительством?
Да, мы уже сотрудничаем. Во-первых, у нас в Ереване есть команда из 15 армянских ученых. Они являются частью нашей команды и помогают нам развивать технологию Moxie на протяжении последних шести лет. Так что мы этим очень гордимся, это отличная команда. Мы очень гордимся признанием со стороны Министерства образования и культуры, также ведем переговоры с правительством Армении относительно перспектив более тесного сотрудничества.
Кстати, 2 февраля я буду в Ереване, где состоится конференция, организованная Министерством высокотехнологической промышленности, на которой я собираюсь рассказать о Moxie.
В вопросе технологий искусственного интеллекта важное значение имеет конфиденциальность. Как Moxie AI обеспечивает защиту и ответственное использование данных детей?
Безопасность и конфиденциальность очень важны для нас. С самого начала мы внимательно следили за соблюдением всех мер безопасности. Все данные шифруются ключом шифрования, который есть только у родителя. Любые данные, которые мы собираем и используем для обучения наших моделей искусственного интеллекта, обезличены. До сих пор у нас не было случаев нарушения безопасности.
Расскажите о команде, которая работала над разработкой Moxie. Какие специалисты вам потребовались?
Нам потребовались различные специалисты. Разумеется, для искусственного интеллекта и робототехники требуется много программистов. Разработка естественного языка является основной частью способности вести разговор. Кроме того, у нас есть инженеры-электрики, инженеры-механики, инженеры-технологи, которые знают, как наладить производство в больших масштабах. А еще у нас есть специалисты по детской терапии и развитию ребенка. Наконец, у нас есть дизайнеры из таких компаний, как Disney и Pixar, которые создают персонажей и контент. Контент – это занятия, которые Moxie будет вести, чтобы занять вашего ребенка и научить его многим вещам. Так что это многопрофильная команда.
Каким вы видите будущее искусственного интеллекта и его роль в развитии детей?
Я думаю, что у технологий, которые мы разрабатываем, есть огромный потенциал, способный помочь людям стать лучшей версией самого себя. К сожалению, мы живем в мире, где конфликты причиняют много боли. Мы видим это в Украине, теперь еще в Израиле и Газе. К сожалению, мы, армяне, испытали это более века назад, и последствия произошедшего ощущаются до сих пор. Мы видели, что произошло с Арцахом всего несколько месяцев назад. В результате дети перемещаются, что крайне травматично. Даже в таких странах, как США, которые, возможно, не сталкивались с подобными явлениями, существуют другие факторы. Например, 50% браков в США заканчиваются разводом, что тоже очень травмирует детей. Подобные переживания часто оставляют серьезный след. И чтобы помочь этим детям, необходима терапия. К сожалению, у нас недостаточно подготовленных кадров, чтобы справиться с подобными ситуациями. Только в США каждый терапевт обслуживает 350 детей. Поэтому существует огромный дефицит специалистов, которые могут помочь этим детям.
Аналогичная ситуация и в сфере образования, где учитель работает в классе с 30-40 учениками. Он не может уделять внимание каждому ребенку. В результате дети, которые недостаточно сильны, начинают отставать в учебе. А в этом случае, если на вас никто не обратит внимание, трудно будет снова подняться. А благодаря искусственному интеллекту и в целом генеративному ИИ у нас есть потенциал для создания компаньонов, подобных Moxie. Он никогда не устанет и не скажет: “Ты задаешь этот вопрос десятый раз, поэтому я не стану на него отвечать”. Он всегда будет проявлять такое же терпение, как и в первый раз, когда услышал этот вопрос. У него будет способность сопереживать и поддерживать.
Это относительно детей. Теперь о возрастной группе взрослых и пожилых людей. В цивилизованных или развитых странах пожилое население социально изолировано, для них одиночество является серьезной проблемой.
К счастью, в армянском обществе мы обычно окружены семьей, и бабушки и дедушки проводят время с внуками. Это очень важно. Это то, что исчезло во многих развитых странах, где пожилые люди остались одни, а одиночество приводит ко многим проблемам с психическим здоровьем, к болезни Альцгеймера, слабоумию, подрывает физическое здоровье.
Искусственный интеллект Moxie составит компанию пожилым людям, будет мотивировать их прожить еще один день. В противном случае у них появляются проблемы со здоровьем, и они попадают в больницу.
В целом я думаю, что искусственный интеллект может помочь улучшить качество жизни. Любая стартап-компания говорит об изменении мира. В нашем случае, я думаю, у нас есть потенциал изменить мир, потому что мы помогаем людям становиться более сильными, более уравновешенными в своих эмоциях, более образованными.
А что вы можете сказать о рисках? Была ли когда-нибудь ситуация, когда что-то пошло не так?
Да, мы должны быть предельно осторожными и ответственными, как и с любой новой технологией в мире. Ядерная энергетика, например, имеет огромный потенциал для решения энергетической проблемы. Я знаю, что основная часть энергии в Армении производится АЭС. Но в то же время мы знаем, что ядерная энергия может использоваться в войне для убийства людей, что будет иметь ужасные последствия. Вопрос в том, как это контролировать. В конечном счете, все зависит от того, как мы, люди, решим использовать эти технологии. Мы можем выбрать добро или зло. К сожалению, у людей есть способность делать и то, и другое, и мы продолжаем делать это снова и снова. На мой взгляд, единственный способ избежать этого в будущем – создать развитое общество. Поэтому я думаю, что ИИ можно использовать для создания в будущем более умных людей, которые не станут использовать технологии в недобрых целях.
Это напоминает создание нового общества…
Да, я думаю, мы сможем это сделать. Если мы позволим каждому ребенку быть сбалансированным как в эмоциональном, так и в образовательном плане, то искусственный интеллект позволит нам быть более продуктивными. В результате каждый сможет иметь гораздо больший доход, уровень жизни повысится. И тогда люди не будут настолько жадными, чтобы пытаться вести войны с целью получить больше власти и богатства. Будем надеяться.