Կառավարական առանձնատների սպասարկման տարեկան գումարն ավելացել է 60 միլիոն դրամով
ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կառավարական առանձնատների և տարածքների սպասարկման համար ՀՀ 2024թ․ պետական բյուջեով հատկացվել է 602 միլիոն 979 հազար դրամ, որը 60 միլիոն դրամով ավելին է, քան 2023 թվականին։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի և «Կառավարական առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի միջև հունվարի 26-ին կնքված պայմանագրով՝ 602 միլիոն 979 հազար դրամը որպես դրամաշնոր տրամադրվել է ՊՈԱԿ-ին։ Պայմանագիրը հրապարակվել է պետական գնումների armeps.am հարթակում։
Ի դեպ, հարկ է նշել, որ կառավարական առանձնատների սպասարկման գումարը ավելացել էր նաև 2023 թվականին՝ նախորդ տարիների համեմատ։ Եթե 2020, 2021 և 2022 թվականների պետբյուջեներով առանձնատների սպասարկման համար հատկացվել էր 450-470 միլիոն դրամ, ապա 2023-ին այդ գումարը կազմել էր 542 միլիոն։ Այն ժամանակ գրավոր հարցում էինք ուղարկել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով մեկնաբանել, թե ինչով է պայմանավորված գումարի ավելացումը։
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ վարչապետի աշխատակազմը հայտնել էր, թե ավել գումարի հատկացումը կապված է հաստիքների թվի, առանձին հաստիքային դրույքաչափերի ավելացման, ինչպես նաև էներգետիկ ծառայությունների գծով ծախսերի ավելացման հետ։
Այս անգամ ևս գրավոր հարցում ենք ուղարկել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչու է 2024թ․ առանձնատների սպասարկման համար նախատեսված գումարը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել 60 միլիոն դրամով։ Հարցման պատասխանը ստանալուց հետո այն ևս կհրապարակենք։
Հիշեցնենք՝ «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքի համաձայն՝ հանրապետության նախագահին, վարչապետին, Ազգային ժողովի նախագահին ու Սահմանադրական դատարանի նախագահին տրամադրվում է ծառայողական առանձնատուն Երևանում։ Նույն օրենքի համաձայն՝ վարչապետի որոշմամբ՝ Երևանում ծառայողական առանձնատուն կարող է տրամադրվել նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց։

Стоимость годового обслуживания правительственных дач увеличилась на 60 млн драмов
В 2024 году на обслуживание правительственных дач и территорий высокопоставленных должностных лиц Армении из госбюджета будет выделено 602 млн 979 тысяч драмов, что на 60 млн превышает сумму, выделенную в 2023 году.
26 января между администрацией премьер-министра РА и ГНКО “Хозяйство правительственных дач” был заключен договор, которым организации предоставлялся грант на сумму 602 млн 979 тысяч драмов. Договор размещен на сайте госзакупок armeps.am.
Отметим, что стоимость обслуживания правительственных дач в 2023 году тоже возросла по сравнению с предыдущими годами. Если в 2020, 2021 и 2022 годах на обслуживание правительственных дач из бюджета выделялось 450-470 млн драмов, то в 2023-ем – уже 542 млн. Тогда мы направили в администрацию премьер-министра РА запрос, которым просили разъяснить, чем обусловлено увеличение этой суммы.
В полученном ответе сообщалось, что выделение дополнительной суммы обусловлено увеличением числа штатных единиц, повышением штатных ставок, а также ростом расходов на энергетические услуги.
На этот раз также мы попросили администрацию премьер-министра пояснить, почему в 2024 году стоимость обслуживания правительственных дач по сравнению с прошлым годом увеличилась на 60 млн драмов. Ответ мы опубликуем сразу по его получении.