Երևանի կենտրոնում եւս մեկ սպորտային համալիր է վաճառվել․ այն ձեռք է բերել «Սպարտակ» համալիրի գնորդը
Մայրաքաղաքի Կենտրոնում՝ Հաղթանակ կամրջի հարևանությամբ գտնվող սպորտային համալիրը վաճառվել է։ «Հետք»-ը պարզել է, որ այն ձեռք է բերել «Սպարտակ» մարզահամալիրի գնորդը՝ «էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ն։
Հաղթանակ կամրջի հարևանությամբ՝ «Մետրոպոլ» հյուրանոցի հետնամասում խորհրդային տարիներին կառուցված համալիրը պատկանել է «Աշխատանք» մարզական ընկերությանը։ Այն Խորհրդային Հայաստանի 4 մարզական կառույցներից մեկն էր։ Հետագայում բոլոր մարզական կառույցները միավորվել են և դարձել «Սպարտակ» մարզական միություն, ապա անվանափոխվել և կոչվել է «Հայաստան» մարզական հասարակական կազմակերպություն։ Բոլոր սպորտային կառույցների մարզահամալիրները սեփականության իրավունքով փոխանցվել է «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ին։
Երևանի Ցախի փողոց 18 հասցեում տեղակայված համալիրում մարզվում են ըմբիշներն ու բռնցքամարտիկները։ «Այստեղ ձևավորվել են հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտի ու բռնցքամարտի խմբեր։ Յուրաքանչյուրում 200 և ավելի աշակերտ՝ 8-10 մարզիչով»,- այս տեղեկությունը հրապարակել է «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն։
Ըմբշամարտի և բռնցքամարտի համալիրը կառուցվել է 1960 թ․-ին։ Այն զբաղեցնում է 3676 քմ հողամաս, որի հիմնական մասը համալիրի շենքն ու հարակից շինություններն են։ «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն համալիրը վաճառել է 2022 թ․-ի օգոստոսին։ Այն ձեռք է բերել «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ն, որը նախորդ տարի էլ գնել էր Երևանի ամենահին մարզահամալիրը՝ «Սպարտակ»-ը։
Ինչպես այս դեպքում, այնպես էլ «Սպարտակ» համալիրի վաճառքի դեպքում դրա սեփականատեր «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն գույքը չի փորձել վաճառել մրցույթով։ Այն ուղիղ վաճառքով օտարել է «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ին։ Բայց մինչ համալիրների ձեռքբերումը, «Հայաստան» մարզական կազմակերպության նախագահ Սոկրատ Պետրոսյանի ծանոթ գործարար Արսեն Հովհաննիսյանը մուտք է գործել ՀԿ-ի նախագահություն և հաստատվել նախագահության կազմում։ Այդ ամենից հետո «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ին պատկանող «Սպարտակ» և «Աշխատանք» մարզահամալիրները արտոնյալ պայմաններով վաճառվում են Արսեն Հովհաննիսյանի որդու հիմնադրած «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ին։
Ավելի վաղ «Հետքը» գրել էր, որ «Սպարտակ» մարզադաշտն ու հարակից շենքերը 5 միլիարդ դրամով վաճառվել են։ 2 հեկտար մակերեսով մարզահամալիրը վաճառվել է «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ին։ 2019 թ.-ից «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն ղեկավարող Սոկրատ Պետրոսյանը մեր հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ տարբեր ժամանակներում փորձել են մարզադաշտը վերցնել ՀԿ-ից, պետական ֆինանսավորումն են կրճատել, գույքահարկն է թանկացել։ ՀԿ-ի նախագահը շահեկան էր համարել մարզահամալիրի վաճառքի գործարքը։ «Սպարտակ մարզահամալիրի նոր սեփականատերը տարածքը կառուցապատելու է։ «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Զարինե Ստեփանյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել էր, որ մարզադաշտի փոխարեն նախատեսվում է կառուցել բնակելի էկո թաղամաս, որը ներառելու է մարզական կոմպլեքս էկո համալիր։
Կառավարությունը, դատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքից, դժվար թե որևէ կերպ միջամտի սպորտային կառույցների ապասպորտայնացմանը։ «Սպարտակ մարզադաշտի հետ կապված, ասեմ, կարող էիք ինձ չհարցնել, կողքերը հարցնել, և նրանք պատասխանը կիմանային։ Երբ որ ժամանակին, ասենք օրինակ, ԴՕՍԱՖ, Հայաստան մարզական ընկերություն, էլի մի քանի մարզական ընկերություն․․ պետական գույքը կցվել է այդ ընկերություններին, այդ ընկերությունները դրվել են կոնկրետ մարդկանց հսկողության տակ և պետական գույքը՝ միլիարդների, զրո կոպեկով հանձնվել է այդ դե յուրե հասարակական կազմակերպություններին, որից հետո այդ հասարակական կազմակերպություններն ուղղակի միլիարդավոր դրամների գույք են վաճառել հայտնի և անհայտ մարդկանց, այդ հարցի պատասխանը կա։ Եվ մենք չորս տարի այդ հարցով զբաղվում ենք։ Ինչի՞ չի լուծվում այդ հարցը, գիտե՞ք։ Որովհետև մենք իրավական պետություն ենք և ուզում ենք իրավունքի ձևով լուծել հարցը։ Բայց ես վերջերս նախարարի հետ քննարկել (ԿԳՄՍ, հեղ․) և ասել եմ, որ մենք կարող է սխալ ենք անում, և այստեղ ստանդարտ մոտեցումները պետք է չաշխատեն, և մենք պետք է գնանք, լուծենք այդ ճանապարհին»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 17-ին խորհրդարանում կայացած ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին։

Компания, купившая столичный спорткомплекс “Спартак”, купила в центре Еревана еще один спортивный объект
Спортивный комплекс рядом с мостом Победы в центре Еревана, по сведениям Hetq.am, продан ООО “Эко петроль”. Ранее эта компания уже приобрела спорткомплекс “Спартак”.
Спортивный объект, построенный в советские годы рядом с мостом Победы, за гостиницей “Метрополь”, принадлежал спортивному обществу “Труд”. Это был один из четырех спортивных сооружений Советской Армении. В дальнейшем все они были объединены в спортивное общество “Спартак”, которое затем было переименовано в спортивную общественную организацию “Айастан”. Последней и были переданы на правах собственности спорткомплексы всех спортивных обществ.
В спорткомплексе по адресу улица Цаха, 18 в центре Ереване тренируются борцы и боксеры. “Здесь сформированы группы по греко-римской и вольной борьбе. В каждой группе более 200 спортсменов и 8-10 тренеров”,- сообщает ОО “Айастан”.
Спорткомплекс, предназначенный для занятий борьбой и боксом, был построен в 1960 году. Значительную часть его площади, которая составляет 3676 кв.метров. занимают спортивные сооружения. Общественная организация “Айастан” продала это спортивный объект в августе 2022 года. Покупателем стало ООО “Эко петроль”, которое в прошлом году уже купило самый старый в Ереване спорткомплекс “Спартак”.
Как при продаже “Спартака”, так и продаже этого спорткомплекса его собственник в лице спортивной общественной организации “Айастан” не пытался отчуждить имущество по тендеру. Оно было сразу продано ООО “Эко петроль”. Однако до заключения сделок по продаже вышеупомянутых спортивных сооружений в состав президиума ОО “Айастан” был включен предприниматель Арсен Ованнисян, близкий знакомый председателя этой организации Сократа Петросяна. И сразу после этого принадлежащие ОО “Айастан” спорткомплексы “Спартак” и “Труд” на льготных условиях были проданы компании сына А.Ованнисяна – ООО “Эко Петроль”.
Ранее мы писали о том, что стадион “Спартак” и смежные с ним здания были отчуждены за 5 млрд драмов. Спорткомплекс, занимающий два гектара, был продан ООО “Эко петроль”. На встрече с нами Сократ Петросян, который возглавляет ОО “Айастан” с 2019 года, рассказал, что попытки отобрать стадион у общественной организации предпринимались неоднократно, было сокращено государственное финансирование, повысился имущественный налог. Сделку по продаже спортивного сооружения Петросян считает выгодной.
Директор ООО “Эко петроль” Зарине Степанян в ответ на наш письменный запрос сообщила, что на месте стадиона предусмотрено построить жилой квартал, который будет включать спортивный комплекс. Правительство, судя по высказываниям премьер-министра Никола Пашиняна, вряд ли вмешается в процесс ликвидации спортивных сооружений. Во время состоявшегося 17 января правительственного часа в парламенте Пашинян сказал следующее: “В свое время, когда существовали, скажем, “ДОСААФ”, спортивное общество “Айастан”, еще несколько спортивных организаций, государственное имущество было закреплено за этими обществами, а контроль за ними возложен на конкретных лиц.
Государственное имущество на миллиарды драмов было за копейки передано этим де-юре общественным организациям. После этого они продали это имущество известным и неизвестным людям. Мы занимаемся этим вопросом уже четыре года. А знаете почему этот вопрос не решается? Потому что мы – правовое государство, и мы хотим решить этот вопрос в рамках права. Но недавно я обсуждал ситуацию с министром (образования, науки, культуры и спорта – авт.) и сказал, что, возможно, мы поступаем неправильно, что в этом случае не должны применяться стандартные подходы”.