Կառավարությունը «Լիդիանի» պարտքերի մասով պարտավորություն չի ստանձնել․ էկոնոմիկայի նախարարություն
««Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն դեռևս 2023թ․ փետրվարի 22-ին կնքված եռակողմ հուշագրով պարտավորվել է ՀՀ կառավարությանն անհատույց տրամադրել իր կանոնադրական կապիտալի 12,5 %-ն՝ առանց որևէ ֆինանսական պարտավորության։
Այսպիսի հավաստիացում ենք ստացել Էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ժաննա Զաքարյանից՝ էկոնոմիկայի արդեն նախկին նախարար Վահան Քերոբյանին ուղղված մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան, թե արդյոք Կառավարությունը, ստանալով 12,5 % բաժնեմասը, կստանձնի նաև նույն չափով և հետագայում առաջացող պարտավորությունների պատասխանատվությունը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 18-ին Կառավարությունը որոշեց «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության՝ Կառավարությանը նվիրատվությամբ տրամադրած կանոնադրական կապիտալի 12.5%-ի չափով բաժնեմասն ընդունել։
Հանրային ֆինանսների կառավարման մասնագետ, տնտեսագետ Հովհաննես Ավետիսյանը մտահոգություն էր հայտնել, որ այդպիսով Կառավարությունը ստանձնելու է նաև «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի պատրավորությունների 12,5 %-ը։ Մասնավորապես, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության 2022 թվականի ֆինանսական հաշվետվության համաձայն՝ ընկերության ընդհանուր պարտավորությունները 2022 թ․-ի վերջի դրությամբ կազմել են 542.3 մլն ԱՄՆ դոլար: Նաև ընկերությունը ունի 662.3 մլն ԱՄՆ դոլարի կուտակած վնաս:
«Ինչ է ստացվում, որ երբ Կառավարությունը ընդունի այս 12.5% բաժնետոմսերը կդառնա նաև վերոնշյալ պարտավորությունների և մնացյալի 12.5%-ի տերը. ուստի «Լիդիան Արմենիայի» պարտավորություններից շուրջ 68 միլիոն ԱՄՆ դոլարը կդառնա Կառավարության պարտավորությունը: Բա ինչպես ստացվեց, որ Կառավարությունը այս 12.5% բաժնեմասը ստանում է առանց «որևէ պարտավորության»: Չեմ կարծում, որ նվիրատվության պայմանագրում նշվելու է, թե Կառավարությունը, ստանալով այս «նվերը», բաժին չունի մինչ օրս «Լիդիանի» կուտակած պարտավորությունների և վնասների մեջ: Լիդիանի տերերը միամիտ չեն»,- կարծիք էր հայտնել Հովհաննես Ավետիսյանը:
Համաձայն «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կանոնադրության՝ ընկերությունում ստեղծված է պահուստային հիմնադրամ կանոնադրական կապիտալի 15 %-ի չափով։ Էկոնոմիկայի նախարարից խնդրել էինք պարզաբանել, թե արդյոք այս բաժնեմասի՞ց է կատարվել նվիրատվությունը։ Եթե ոչ, ապա որ բաժնետերերն են նվիրել իրենց բաժնեմասը Կառավարությանը և ինչ չափով։
Բացի դրանից, քանի որ ՀՀ կառավարությունը դառնում է «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետեր, և ինչպես նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելու է ժողովրդին, խնդրել էինք տրամադրել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետերերի ողջ ցանկը՝ իրենց բաժնեմասի չափով։ Իրական շահառուների հայտարարագրում նրանց և մասնակցության չափերի մասին ինֆորմացիա չկա։ Մասնավորապես, որպես իրական շահառուներ 3 անձանց անուններ կան՝ Կանադայի քաղաքացի Մայքլ Դեյվիդ Սեյնոր Սպենսեռը, Միացյալ Թագավորության քաղաքացի Ջեֆֆրեյ Էդմունդ Քոուչը և ԱՄՆ քաղաքացի Վիկտոր Ֆլորեսը, որոնց «Հետքն» արդեն անդրադարձել է։
Ժաննա Զաքարյանն այս վերջին հարցերի մասով պատասխան չի տվել՝ նշելով, որ դրանք դուրս են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության լիազորությունների շրջանակից և առաջարկել է դիմել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ին։

Правительство не брало на себя обязательство по части долгов "Лидиан" - МЭ
ЗАО “Лидиан Армения” еще 22 февраля 2023 г. подписало трехсторонний меморандум, которым обязалось безвозмоздно передать правительству Республики Армения без какого-либо финансового обязательства 12.5% своего уставного капитала. Об этом сообщила врио генерального секретаря Министерства экономики Жанна Закарян в ответ на наш письменный запрос относительно того, возьмет ли правительство на себя ответственность за обязательства в объеме передаваемой ему доли в размере 12,5 %, а также за те обязательства, которые могут возникнуть в дальнейшем.
Напомним, что 18 января правительство решило принять переданную ему в дар долю уставного капитала ЗАО “Лидиан Армения” в размере 12.5%. Комментируя этот вопрос, специалист по управлению общественными финансами, экономист Ованнес Аветисян выразил озабоченность тем, что правительство тем самым возьмет на себя 12,5% обязательств ЗАО “Лидиан Армения”. В частности, согласно финансовому отчету компании за 2022 год, по состоянию на конец того же года общий объем обязательств компании составил 542.3 млн долларов США. Кроме того, компания имеет накопленные убытки на сумму 662.3 млн долларов. “Получается, что правительство, приняв эти 12.5% акций, возьмет на себя и вышеупомянутые обязательства, в результате чего около 68 млн долларов от общего объема обязательств “Лидиан Армения” станут обязательством правительства. В противном случае каким образом эту долю в 12.5% правительство получает без “какого-либо обязательства”? Не думаю, что в договоре дарения будет указано, что правительство, принимая этот “подарок”, не берет на себя долю накопленных “Лидиан” обязательств и убытков. Владельцы “Лидиан” не наивные люди”,- отметил О.Аветисян.
Согласно уставу “Лидиан Армения”, в компании создан резервный фонд в размере 15% от уставного капитала. Мы попросили министра экономики пояснить, сделано ли пожертвование за счет этой доли и если нет, то кто из акционеров передал в дар правительству свою долю и в каком размере.
Кроме того, поскольку правительство РА становится акционером “Лидиан Армения” и, как отметил премьер-министр Никол Пашиняна, будет представлять народ, то мы попросили предоставить полный список акционеров ЗАО “Лидиан Армения” и принадлежащие им доли. В декларации реальных бенефициаров информация о них и о размерах их участия отсутствует. В качестве реальных бенефициаров указаны три лица: гражданин Канады Майкл Дейвид Сеньор Спенсер, гражданин Объединенного Королевства Джеффрей Эдмунд Коуч и гражданин США Виктор Флорес.
Жанна Закарян не ответила на последние вопросы, сославшись на то, что они выходят за рамки полномочий Министерства экономики, и предложила обратиться в ЗАО “Лидиан Армения”.