Վահան Քերոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց տնային կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով
Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց տնային կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով։ Այս մասին որոշումը հրապարակեց դատավոր Սարգիս Դադոյանը։
Հիշեցնենք, որ Վահան Քերոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու հոդվածով։
Քերոբյանի փաստաբան Տիգրան Եգորյանը տեղեկացրել էր, որ Վահան Քերոբյանը փետրվարի 15-ին հարցաքննվել է Քննչական կոմիտեում, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել:
«Նա հարցաքննվել է նույն գործով, որին ծանոթ եք՝ «Սիներջի» և «Հարմոնիա» ընկերությունների մրցութային պատմության վերաբերյալ։ Մեղադրանք է առաջադրվել նաև պարոն Քերոբյանին։ Մեղադրանքը պարոն Քերոբյանը չի ընդունում։ Մենք գտնում ենք, որ այն հիմքերը, որոնք բերված են հետապնդման որոշման մեջ, և որոնք արտացոլված են դատարան ներկայացվող միջնորդության մեջ, բավականին թույլ են։ Այն հետևությունները և եզրահանգումները, որոնք բերված են, կարծում ենք, որ իրականությանը չեն համապատասխանում։ Մեր գնահատմամբ՝ դրանք հիմնականում ենթադրությունների մակարդակում են»,- մանրամասնել էր Եգորյանը։
Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյաների կողմից չարաշահումների գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել ևս 8 անձի նկատմամբ:
Փետրվարի 14-ին Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ հրաժարական է տվել: Նախագահի հրամանագրով նույն օրը Վահան Քերոբյանն ազատվել է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից։

Ваан Керобян помещен под домашний арест
Бывший министр экономики Ваан Керобян помещен под домашний арест сроком на два месяца. Решение об этом опубликовал судья Саркис Дадоян.
Напомним, что экс-министру экономики было предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями.
Адвокат Керобяна Тигран Егорян сообщил, что 15 февраля его доверитель был допрошен в Следственном комитете, после чего ему было предъявлено обвинение.
“Его допросили по делу о нашумевшей уже тендерной истории, касающейся компаний “Синерджи” и “Гармония”. Обвинение предъявлено и г-ну Керобяну. Он свою вину не признает. Мы считаем, что основания, которые изложены в решении о преследовании и отражены в представленном в суд ходатайстве, достаточно слабы. Приведенные выводы и заключения, на наш взгляд, в основном не соответствуют действительности и представляют собой предположения”,- заявил адвокат.
Ранее Следственный комитет сообщил, что по делу о злоупотреблениях со стороны должностных лиц Министерства экономики уголовное преследование возбуждено в отношении восьми лиц.
14 февраля В.Керобян сообщил о своей отставке. В тот же день указом президента он был освобожден от должности министра экономики.