Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն կժամանի Հայաստան. «Ֆիգարո»
Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն այսօր՝ հինգշաբթի երկօրյա այցով կժամանի Հայաստան՝ «ամրապնդելու պաշտպանության ոլորտում հարաբերությունները»,- գրում է ֆրանսիական «Լը Ֆիգարո» պարբերականը։ Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի այցին զուգահեռ Հայաստան կառաքվի Ֆրանսիայից ձեռք բերված պաշտպանական բնույթի սպառազինությունը՝ «Thales Group» ընկերության արտադրության երեք GM (Grand Master) 200 ռադար եւ«Safran» ընկերության հեռադիտակներ եւ սենսորներ։
«Ֆրանսիան եւ Հայաստանը բարեկամության պատմական հարաբերություններ ունեն, սակայն պաշտպանության ոլորտում այն երկկողմ հարաբերությունների մակարդակին չէր»,- հայտնել է Լըկորնյուի կաբինետը՝ մատնանշելով, որ սա վերջին տասնամյակում ֆրանսիացի եւ եվրոպացի պաշտպանության նախարարի առաջին այցն է Հայաստան։
Այսօր «Հայաստանը շարունակական ճնշման տակ է, այդ թվում՝ իր սահմանին՝ իր տարածք ներխուժման ձևով, Հայաստանն իր տարածքի, իր բնակչության պաշտպանության տրամաբանությամբ է գործում, և պաշտպանական համագործակցությունը Ֆրանսիայի հետ համահունչ է այս նպատակին »,- հավաստիացրել են Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարարությունից։
2023-ի հոկտեմբերին Ֆրանսիան եւ Հայաստանը ավիացիոն պաշտպանության ոլորտում մտադրության հուշագիր ստորագրեցին, որի համաձայն նախատեսվում է ֆրանսիական «Thales Group» ընկերության արտադրության երեք GM (Grand Master) 200 ռադարի ձեռք բերում՝ հակաօդային պաշտպանության նպատակով, «Safran» ընկերության արտադրության հեռադիտակների եւ սենսորների, ինչպես նաեւ եվրոպական MBDA-ի արտադրության «Mistral» օդային պաշտպանության համակարգերի գնում։
Այս տարի նախատեսվում է, որ ֆրանսիական զինված ուժերը լեռնային մարտական պատրաստության երեք դասընթաց կկազմակերպեն հայ զինծառայողների համար։

French Defense Minister Lecornu to Armenia for Talks
French Defense Minister Sébastien Lecornu will travel to Armenia today for talks to strengthen defense cooperation between the two countries.
“France and Armenia maintain a historic relationship of friendship, but the defense relationship was not at the level of the intensity of the bilateral relationship,” reads a statement released by Lecornu’s office according to Le Figaro.
The statement goes on to say that Armenia’s borders are being “nibbled away” and that French defense cooperation must be viewed in this context.
In October 2023, France and Armenia signed a letter of intent on air defense which includes a contract for the acquisition of three Ground Master (GM200) radar units from the French Thales Group.
Lecornu and and Armenian Defense Minister Suren Papikyan also signed a “letter of intent” on the future delivery of Mistral short-range surface-to-air missiles to Armenia.
France also promised to improve Armenia’s air defenses, train Armenian military personnel, and help the country reform its armed forces.
The French army plans to organize three mountain combat training courses this year with the Armenians.