Ո՞վ է «ՄՏՍ-Հայաստանի» նոր սեփականատեր ներկայացող Կոնստանտին Սոկոլովը
Այս պատմության առաջին մասում անդրադարձել էինք հեռահաղորդակցության օպերատոր «ՄՏՍ Հայաստան» ընկերության օտարման որոշ մանրամասների: Գրել էինք ռուսական «ՄՏՍ»-ից հայկական ընկերությունը ձեռք բերած կիպրական «Fedilco Group Limited»-ի իրական շահառու սեփականատեր ներկայացող չինացի Ժե Ժանգի գործունեության մասին: Երկրորդ սեփականատեր է ներկայանում Կոնստանտին Սոկոլովը:
Հիշեցնենք, որ «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն հայտարարել է, թե իր այս նոր տերերը «պրոֆեսիոնալ ներդրողներ են՝ հեռահաղորդակցության, ֆինանսների, էներգետիկայի եւ ակտիվների կառավարման ոլորտներում գործունեության հարուստ փորձով»։ Այդուհանդերձ, մեր ստացած տեղեկությունների եւ ուսումնասիրությունների արդյունքում եկել ենք հետեւության, որ Ժանգն ու Սոկոլովը, ինչպես բազմաթիվ այլ գործարքներում եւ ընկերություններում, այս դեպքում էլ զուտ կառավարիչներ են, որոնց թիկունքում կանգնած իրական սեփականատերերը կամ ներդրողները չեն երեւում եւ, ըստ էության, ինչ-ինչ պատճառներով ցանկանում են գաղտնի մնալ:
49-ամյա Կոնստանտին Անատոլեւիչ Սոկոլովը, ըստ marketscreener.com-ի տվյալների, ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը (ըստ ամենայնի, նա պետերբուրգցի է), ապա բիզնես կառավարման մագիստրոսի աստիճան է ստացել Չիկագոյի համալսարանում: Նույն աղբյուրի համաձայն՝ Սոկոլովի անունը կապվում է ամերիկյան ու բրիտանական ընկերությունների հետ, որոնցում նա գլխավորապես տնօրեն է (եղել): Դրանցից երկուսում նա եւ Ժե Ժանգը գործընկերներ են (եղել) որպես տնօրենների խորհրդի անդամներ:
Սոկոլովի ընկերությունը՝ ներդրումային վեճի ու դատական պատմության մեջ
Կ. Սոկոլովի անունն առնչվում է մի պատմության, որում կանադացի ներդրողը, ըստ կիպրական մամուլի, ավելի քան 2,5 մլն դոլարի խարդախության զոհ է դարձել:
Այսպես՝ 2018-ին կիպրական 24h.com.cy-ը գրել էր, որ Կիպրոսի դատարանում քննվում է մի գործ, ըստ որի՝ կանադացի ներդրողը դատարանին խնդրել է լուծարել տեղական «Posparon Investments Limited» ընկերությունը, որպեսզի հստակեցվի իր նկատմամբ կատարված խարդախության չափը:
Հրապարակման համաձայն՝ «Posparon»-ի երկու տնօրենները՝ Օլգա Իգորեւնա Կատորայչիկն ու Իլյա Վյաչեսլավովիչ Սոկոլովը (ՌԴ քաղաքացիներ են), կանադացուն համոզել էին Լիխտենշտայնում գործող ֆոնդի միջոցով 2,5 մլն դոլար ներդնել ռուսական «Компрессорный комплекс» («КК») բաժնետիրական ընկերությունում, որը մասնագիտացած էր պոմպերի ու կոմպրեսորների արտադրության մեջ: Սա առաջատար մեքենաշինական ձեռնարկություն էր Սանկտ Պետերբուրգում:
24h.com.cy-ի տեղեկացմամբ՝ ներդրումային գործարքի շրջանակներում ստորագրվել էր համաձայնագիր, որում նշվում էր, որ «Posparon Investments Limited»-ը տիրապետում է «КК»-ի 80 %-ին, սակայն դատական հայցում ընդգծվել է, որ «Posparon»-ը բաժնետեր է ոչ թե ռուսական ընկերությունում, այլ կիպրական «Wellinom Holdings Limited»-ում, որի տնօրենները նույն Օլգա Կատորայչիկն ու Իլյա Սոկոլովն էին: Իսկ իրականում, ինչպես ցույց են տալիս Կիպրոսի եւ Ռուսաստանի ռեգիստրների տվյալները, «Posparon»-ը ուղիղ կապ չի ունեցել ո՛չ «КК»-ի, ո՛չ «Wellinom Holdings»-ի հետ: Այդուհանդերձ, «Posparon»-ը եղել է բուրգի գագաթին (մյուսները ներկայացվել են որպես սրա դուստր ընկերություններ), կանադացին այստեղ է փայատեր դարձել եւ հետագայում հենց «Posparon»-ին է դատի տվել:
Պաշտոնապես «КК»-ի շուրջ 80 %-ը 2012-ից պատկանում էր ռուսական մեկ այլ ընկերության՝ «Арго» ՍՊԸ-ին, որն իր հերթին մինչեւ 2016 թ. պատկանում էր «Wellinom Holdings Limited»-ին: «Թղթի վրա» «Wellinom»-ի սեփականատերերը ներդրումային ոլորտում ծառայություններ մատուցող կիպրական ընկերություններ են, որոնք պատկանում են նույն անձին: Սա իրական շահառուին թաքցնելու շատ հարմար եւ տարածված ձեւ է: Նույնը վերաբերում է «Posparon»-ին, որի շուրջ 70 %-ը, ինչպես կարելի է տեսնել ներքեւի սխեմատիկ պատկերում, պատկանել է բիզնեսի կառավարման եւ խորհրդատվության ոլորտում ծառայություններ մատուցող կիպրական երկու ընկերությունների, ինչը կրկին ոչինչ չի ասում իրական տերերի մասին:
Ընկերությունների շղթան ունեցել է հետեւյալ տեսքը:
«Компрессорный комплекс»-ի սեփականատերերի սխեման 2016 թ. դրությամբ, երբ այն դեռ չէր անցել «СБК Премьер»-ին.
նկարում գույներով նշված են հետեւյալ երկրները՝
կանաչ, կապույտ – Ռուսաստան
մանուշակագույն – Կիպրոս
շագանակագույն – Մալթա
Ինչպես տեսնում ենք պատկերում, «КК»-ի տնօրենների խորհրդի անդամ են եղել Իլյա Սոկոլովը (2011-2017 թթ., վերջինիս «LinkedIn» էջից տեղեկանում ենք, որ եղել է նաեւ խորհրդի նախագահ) եւ Կոնստանտին Սոկոլովը (2011-2014 թթ.): Ավելին՝ Կ. Սոկոլովը նաեւ 0,0042 % մասնակցություն է ունեցել «КК»-ում:
Վերադառնանք «Posparon»-ի դատական գործին: Ըստ դրա՝ տնօրեններ Օ. Կատորայչիկն ու Ի. Սոկոլովը 2,5 մլն դոլար ներդրած կանադացուն ավելի ուշ հայտնել էին, որ կատարվել է ներդրման ողջամիտ արժեքի ճշգրտում 8 մլն դոլարի չափով, սակայն այդպես էլ ցույց չեն տվել «Posparon»-ի վերոնշյալ դուստր ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվությունները՝ հիմնավորելու համար, որ պետք է ավելացնել ներդրման չափը: Փոխարենը կանադացուն ներկայացվել է կիպրական աուդիտորական կազմակերպության եզրակացությունն առ այն, որ ներդրման ծավալի ճշգրտումը պատճառաբանված է, քանի որ իբր «Posparon»-ի դուստր ընկերության (ենթադրաբար, խոսքը «КК»-ի մասին է) զուտ ակտիվների արժեքն աճել է:
Ամեն դեպքում, 2014-ին Ի. Սոկոլովը ֆինանսական փաստաթղթերն ուղարկել է կանադացի ներդրողին ու նրա փաստաբաններին, սակայն ներդրման չափն ավելացնելու փաստարկներն այդպես էլ չեն բավարարել կանադացուն: Ընդ որում՝ տնօրենները հայտնել են, որ ռուսական ընկերությունը շուրջ 35 մլն դոլար վարկ է վերցրել տեղական բանկից, ինչի արդյունքում էլ աճել է կիպրական մայր ընկերության արժեքը: Ի վերջո, կանադացին հանդիպում է պահանջել ոչ միայն Օլգա Կատորայչիկի եւ Իլյա Սոկոլովի, այլեւ «Posparon»-ի (բնականաբար, նաեւ դրան ենթակա «КК»-ի) վերջնական շահառու սեփականատեր ներկայացող Կոնստանտին Սոկոլովի հետ: Վերջինս կանադացուն հավաստիացրել է, որ այդուհետ նա ներդրումների վերաբերյալ ամենաթարմ ինֆորմացիան կստանա անձամբ իրենից:
Այդուհանդերձ, 24h.com.cy-ի փոխանցմամբ, մինչեւ 2017 թ. կանադացի ներդրողն այդպես էլ որեւէ նշանակալի տեղեկություն չի ստացել, եւ չնայած նրա փաստաբանները պարբերաբար փորձել են պարզել իրականությունը, «Posparon»-ի տնօրեններ Կատորայչիկն ու Սոկոլովը ընկերության ընդհանուր ժողով են հրավիրել՝ վերահաստատելու աուդիտ անցած, 2013-2014 թթ. վերաբերող ֆինանսական հաշվետվությունները՝ առանց պարզաբանելու, թե ինչու էր պետք վերահաստատել դրանք:
2018-ի հունվարին «Posparon Investments Limited»-ը լուծարելու պահանջով դատական հայց է ներկայացրել դրա 6,3 %-ի բաժնետեր «Wastendo» ընկերությունը, որը պատկանում է կանադացի ներդրողին: Այսինքն՝ այս ընկերությունն էր ապահովում կանադացու մասնակցությունը ընդհանուր բիզնես սխեմայում: Ըստ Կիպրոսի պետռեգիստրի՝ «Wastendo»-ի միակ սեփականատերը Գլեն Սմիթն է (Glenn Smith), որը Կանադայի Կալգարի քաղաքից է: Ըստ էության, Սմիթը հենց 24h.com.cy-ի նշած ներդրողն է կամ էլ նրա ներկայացուցիչը:
Բացի «Posparon»-ի լուծարման պահանջից՝ «Wastendo»-ն դատարանին խնդրել է, որ նա պարտավորեցնի մյուս բաժնետերերին («Norfin Management Limited», «Norfin Holdings Limited» եւ «Yarton Investments B.V.») 2,5 մլն դոլարով ձեռք բերել իր 6,3 % բաժնեմասը: Փաստորեն, կանադացին ցանկացել է հետ ստանալ իր փողը «Posparon»-ի մյուս մասնակիցներից, որոնք, ըստ էության, գործել են Կ. Սոկոլովի վերահսկողության տակ: Դատական հայցում նշվել է, որ կանադացի ներդրողի դիտարկմամբ՝ առկա են տնօրենների խորհրդի կողմից ընկերության վատ վարչարարության եւ ոչ բարեխիղճ կառավարման լուրջ նշաններ, եւ ընկերության գործունեությունն իրականացվել է խաբեությամբ, ինչին օգնել է կիպրական աուդիտորական կազմակերպությունը: Բայց պատասխանող կողմը ներկայացրել է հակընդդեմ հայց եւ խնդրել մերժել «Wastendo»-ի պահանջները, ինչն էլ Նիկոսիայի դատարանը 2018-ի դեկտեմբերին բավարարել է: Ստացվում է, որ կանադացի ներդրողը ձախողվել է ոչ միայն «Posparon»-ի հետ գործ բռնելիս, այլեւ իր շահերը դատարանում պաշտպանելիս:
Այդուհանդերձ, 2008-ին հիմնադրված «Posparon»-ը 2022 թ. հուլիսին ջնջվել է (strike off) Կիպրոսի պետռեգիստրից:
Ինչ վերաբերում է ներդրումային վեճի կենտրոնում հայտնված «Компрессорный комплекс»-ին, ապա 2016 թ. սրա մոտ 80 %-ի բաժնետեր «Арго»-ի նոր տեր է դարձել «СБК Премьер»-ը, որը «Սբերբանկի» խմբի ընկերություններից է (ենթադրաբար, մեքենաշինական ընկերության բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը բանկին է անցել վարկային պարտավորության դիմաց): Այսինքն՝ «КК»-ն այլեւս չի վերահսկվել կիպրական «Posparon»-ի կողմից: Իսկ 2017-ին «Арго»-ն անցել է ռուսական մեկ այլ ընկերության՝ «Гроссманн Рус»-ին, որը նավթագազային խոշոր ընկերությունների հետ աշխատող ինժեներական «Grossmann Group»-ի կազմում էր: Բայց 2020-ին «КК»-ն սնանկ է ճանաչվել, 2022-ին էլ նույն բախտին արժանացել է «Гроссманн Рус»-ը:
Վերեւում ասվեց, որ «Posparon»-ի տնօրեններ Օ. Կատորայչիկն ու Ի. Սոկոլովը կանադացի ներդրողին համոզել էին «Компрессорный комплекс»-ում 2,5 մլն դոլար ներդնել Լիխտենշտայնում գործող ֆոնդի միջոցով: Թե կոնկրետ ինչպես է արտահայտվել կապը այս ֆոնդի եւ «Posparon»-ի ու նրա դուստր ընկերությունների միջեւ, դժվար է ասել:
Բայց հատկանշական է, որ Իլյա Սոկոլովը, իր «LinkedIn» էջի համաձայն, 2011-2020 թթ. արտաքին խորհրդական է աշխատել Լիխտենշտայնում գրանցված «Gotthard Umbrella Fund»-ում, որը ներդրումներ էր կատարում գլխավորապես Ռուսաստանի անշարժ գույքի շուկայում: Ավելին՝ ռուսական «Կոմերսանտը» գրել էր, որ «Gotthard Umbrella Fund»-ի 2018 թ. տարեկան հաշվետվության մեջ «Компрессорный комплекс» ձեռնարկությունը ներառված էր ֆոնդի պորտֆոլիոյում: 2019-ի տարեվերջին ֆոնդը լուծարվել է:
Պետերբուրգի հուշարձան շենքի ներդրումային նախագծի ձախողումը
Կ. Սոկոլովն ու նրա գործընկերները ներգրավված են եղել եւս մի նախագծում, որը ձախողվել է: 2010 թ. մայիսին Սանկտ Պետերբուրգի կառավարությունը փակ նիստում որոշել էր դաշնային նշանակության հուշարձան հանդիսացող 3 շենք օտարել մասնավոր ներդրողներին, որպեսզի նրանք այդ շենքերը դարձնեն 5-աստղանի կամ «լյուքս» դասի հյուրանոցներ: Ընդ որում՝ շենքերի ձեռքբերման համար աճուրդ չէր հայտարարվել, դրանք օտարվել են ուղղակի վաճառքով եւ մեկ փաթեթի շրջանակներում:
Ռուսական մամուլի տեղեկացմամբ՝ շենքերից երկուսը ձեռք էին բերել միլիարդատեր երկվորյակ եղբայրներ Բորիս եւ Միխայիլ Զինգարեւիչներին առնչվող երկու ընկերություններ՝ վճարելով համապատասխանաբար 30 եւ 20 մլն ռուբլի: Սակայն այս գումարներից զատ՝ գնորդները պարտավորվել էին կոնկրետ չափով ներդրումներ անել: Նույնը վերաբերում էր երրորդ շենքին՝ Ռուսական կայսրության օրոք հայտնի բանկիր Միխայիլ Վավելբերգի տանը, որը 111 մլն ռուբլով ձեռք էր բերել պետերբուրգյան «ИФГ-Базис-Проект» ընկերությունը: Վերջինիս գլխավոր տնօրենը ռուսական մամուլին հայտնել էր, թե իրենք կապ չունեն Զինգարեւիչների հետ:
Զինգարեւիչ եղբայրներն առավել հայտնի են փայտամշակման բիզնեսով (նրանց երբեմն անվանում են «անտառային եղբայրներ»), եւ 1990-ականներին վերջիններիս գործընկերն է եղել հետագայում ՌԴ նախագահ դարձած Դմիտրի Մեդվեդեւը, որը պետերբուրգցի է: Փոխարենը մինչ օրս Զինգարեւիչների գործընկերն է մեկ այլ միլիարդատեր՝ պետերբուրգցի Զախար Սմուշկինը, որի մասին գրելու առիթ ունեցել ենք:
2010-ին ռուսական մամուլը գրել էր, որ «ИФГ-Базис-Проект»-ը պատկանում է կիպրական «Applerson Holdings Limited»-ին, բայց հայտնի չեն դրա շահառու սեփականատերերը: «ИФГ-Базис-Проект»-ի այն ժամանակվա գլխավոր տնօրեն Դանատ Բուլավկոն ասել էր, որ խոսքը միջազգային ներդրումային ֆոնդի մասին է: Այն մասին, որ «Applerson»-ը ներդրումներ է անելու Ս. Պետերբուրգի հյուրանոցային բիզնեսում, հաղորդվել էր դեռ 2009-ին, եւ նշվել էր, որ այս ընկերությունը կիպրական «IFG-Basis» ներդրումային ֆոնդի ստորաբաժանում է: Ռուսական մամուլի տեղեկացմամբ՝ ֆոնդը ստեղծվել էր՝ Արեւելյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի, Չինաստանի եւ Պարսից ծոցի երկրների անշարժ գույքի ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար, ընդ որում՝ 2009 թ. դրությամբ ֆոնդը ներառել է շուրջ 100 օբյեկտ, իսկ նրա ֆինանսական գործընկերներն են եղել ավստրիական «Erste Bank»-ը, իտալական «Generali Group»-ը եւ շվեյցարական «Bank Julius Baer & Co.»-ն:
Բայց հարկ է նկատել, որ Կիպրոսի պետռեգիստրի տվյալներով՝ այդ երկրում «IFG-Basis» անունով ներդրումային ֆոնդ գրանցված չի եղել: Մյուս կողմից՝ ըստ կիպրական ռեգիստրի՝ 2009-2014 թթ. գոյություն ունեցած «Applerson Holdings Limited»-ի տերերի մեջ երբեք նման կազմակերպություն չի եղել: Ըստ այդմ՝ «Applerson»-ի վերջին սեփականատերը եղել է ԲՎԿ-ում գրանցված «Crest Wave Investments Limited»-ը, իսկ Կոնստանտին Սոկոլովը եղել է «Applerson»-ի տնօրենների խորհրդի անդամ:
Այսպիսով՝ 2010-ին, երբ ռուսական «ИФГ-Базис-Проект»-ը հյուրանոց դարձնելու նպատակով ձեռք է բերել Վավելբերգի տունը, ընկերության սեփականատերը եղել է «Applerson Holdings Limited»-ը, որի հետ անմիջական կապ է ունեցել Կ. Սոկոլովը: Փաստ է նաեւ, որ 2013-2016 թթ. ռուսական ձեռնարկությունը պատկանել է Մոսկվայում գրանցված «Компания инновационного развития» ՍՊԸ-ին, որի տերերը 50-50 հարաբերակցությամբ Կիպրոսի «Wellinom Investments Limited»-ը եւ ԲՎԿ-ում գրանցված «Wellinom Properties Limited»-ն էին: Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ «Wellinom» անունով տարբեր ընկերությունների թիկունքում կրկին եղել է Կ. Սոկոլովը. այլ հարց է՝ նա իրակա՞ն սեփականատերն էր, թե՞ այդպես ներկայանում էր:
«ИФГ-Базис-Проект»-ի սեփականատերերի սխեման 2016 թ. դրությամբ, երբ այն դեռ չէր անցել «СБК Премьер»-ին.
շագանակագույն – օֆշորային գոտիներ (ԲՎԿ, Անգիլիա)
2010-2017 թթ. «ИФГ-Базис-Проект»-ի գլխավոր տնօրենը Կ. Սոկոլովի գործընկեր Իլյա Սոկոլովն էր: Վերջինս 2013-ին համաձայնագիր էր ստորագրել արաբական «Jumeirah Group»-ի հետ, որը պետք է կառավարեր Վավելբերգի տան հիմքի վրա ձեւավորվող հյուրանոցը: Բայց այդ ծրագիրը չիրականացավ:
Ռուսական «Կոմերսանտը» 2019-ին, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ «ИФГ-Базис-Проект»-ի հյուրանոցային նախագծի հետ կապ են ունեցել Կոնստանտին Սոկոլովը, գործարար Եվգենի Տոնկաչեեւը, որը հերքել է իր մասնակցությունը նախագծին, ինչպես նաեւ Լիխտենշտայնում գրանցված «Gotthard Umbrella Fund»-ը: Ըստ լրատվամիջոցի՝ 2018-ին Վավելբերգի տունը «Компрессорный комплекс» ձեռնարկության պես ներառված էր այս ֆոնդի ակտիվների ցանկում, սակայն 2019-ին ֆոնդն ավարտին է հասցրել պատմական շենքի օտարման գործընթացը: Ինչպես վերեւում նշեցինք, 2019-ի տարեվերջին «Gotthard Umbrella Fund»-ը լուծարվել է:
Փաստորեն, ինչպես մեքենաշինական «Компрессорный комплекс»-ն էր մինչեւ 2016 թ. վերահսկվում կիպրական «Posparon Investments Limited»-ի կողմից, որի շահառու տերն առերեւույթ Կոնստանտին Սոկոլովն էր, այնպես էլ «ИФГ-Базис-Проект»-ն էր մինչեւ 2016 թ. գտնվում Սոկոլովին առնչվող ընկերությունների վերահսկողության տակ:
Սոկոլովն ու գործընկերներն այդպես էլ չկարողացան իրականացնել Մ. Վավելբերգի տունը հյուրանոց դարձնելու նախագիծը, չնայած նախատեսվում էր, որ հյուրանոցը պետք է բացվի 2015-ին՝ պատմական շենքի վաճառքից 5 տարի անց:
2016-ին «ИФГ-Базис-Проект»-ի միակ սեփականատեր դարձավ «Սբերբանկի» դուստր «СБК Премьер»-ը: 2017-ին վերջինիս փոխարինեց «Проект 5-7» ռուսական ընկերությունը, որն իր հերթին «Սբերբանկի» եւ գործարար, միլիարդատեր Նիկոլայ Բույնովի համատեղ սեփականությունն էր: 2019-ին «Սբերբանկը» դուրս եկավ այստեղից, ինչից հետո «Проект 5-7» ու դրան պատկանող «ИФГ-Базис-Проект» ընկերություններն ամբողջությամբ անցան Բույնովի տրամադրության տակ: Հենց նրա օրոք էլ՝ 2021-ին, ավարտին հասցվեց Վավելբերգի տան ավելի քան 10 տարի տեւած ձեւափոխումը: 2021-ի ապրիլին այստեղ բացվեց «Wawelberg» 5-աստղանի հյուրանոցը:
Սոկոլովի մայրը նմանատիպ ընկերություն է հիմնել Կիպրոսում
2023 թ. դեկտեմբերին Կիպրոսում հիմնադրվել է «IFG Basis Capital (CY) Limited» անունով ընկերություն, որի միակ մասնակիցն ու տնօրենը Բրոնիսլավա Գորելիկն է: Նա, «Հետքի» աղբյուրի տեղեկացմամբ, Կոնստանտին Սոկոլովի մայրն է: Վերջինս ներգրավված է նաեւ կիպրական այլ ընկերություններում: Կիպրոսի պետռեգիստրի տվյալներով՝ Գորելիկը գրանցված է Մալթայում, բայց Իսրայելի քաղաքացի է: Կարելի է ենթադրել, որ մոր անունով գրանցված ընկերությունների թիկունքում իրականում կանգնած է Կ. Սոկոլովը:
«Հետքը» շարունակում է «ՄՏՍ-Հայաստանի» իրական շահառու սեփականատերերի վերաբերյալ ուսումնասիրությունը: Մենք երկու տարբեր աղբյուրներից նույնատիպ ինֆորմացիա ենք ստացել հեռահաղորդակցության այս օպերատորի իրական գնորդների մասին, սակայն այդ մասին կպատմենք հաջորդ հոդվածում:

Кто такой представляющийся новым собственником “МТС Армения” Константин Соколов
В первой части этой истории мы коснулись некоторых деталей сделки по отчуждению телекоммуникационного оператора – компании “МТС Армения”. В статье мы рассказали о китайце Же Жанге, представляющемся реальным бенефициаром кипрской компании Fedilco Group Limited, которая приобрела у российской “МТС” армянскую компанию. Вторым собственником представляется Константин Соколов.
Напомним заявление ЗАО “МТС Армения” о том, что новые собственники – “профессиональные инвесторы, имеющие богатый опыт деятельности в сферах телекоммуникаций, финансов, энергетики и управления активами”. Тем не менее, на основании полученных нами сведений и результатов проведенного исследования мы пришли к выводу, что и в этом случае, как и при заключении многих других сделок, Жанг и Соколов – всего лишь управляющие, тогда как стоящие за ними реальные собственники или инвесторы остаются в тени и по тем или иным причинам сохраняют конфиденциальность.
По данным marketscreener.com, 49-летний Константин Анатольевич Соколов окончил Санкт-Петербургский государственный университет (судя по всему, он петербуржец), после чего получил в Чикагском университете степень магистра менеджмента. Согласно тому же источнику, имя Соколова связывают с американскими и британскими компаниями, в которых он занимает (занимал) главным образом должность директора. В двух из этих компаний Соколов и Же Жанг входят (входили) в совет директоров.
Компания Соколова причастна к спору с инвестором и судебному делу
Константин Соколов фигурирует в истории с канадским инвестором, который, согласно кипрской прессе, стал жертвой мошенничества на сумму свыше 2,5 млн долларов.
В 2018 году кипрское издание 24h.com.cy сообщило о рассматривавшемся в суде Кипра иске канадского инвестора, который просил ликвидировать местную компанию Posparon Investments Limited с тем, чтобы можно было уточнить размер суммы, присвоенной у него путем мошенничества. Согласно публикации, директора компании Posparon Ольга Игоревна Каторайчик и Илья Вячеславович Соколов (оба граждане РФ) уговорили канадца инвестировать посредством действующего в Лихтенштейне фонда 2,5 млн долларов в российское акционерное общество “Компрессорный комплекс” (“КК”), специализирующееся в производстве помповых насосов и компрессоров. Это было ведущее машиностроительное предприятие в Санкт-Петербурге.
По сведениям 24h.com.cy, в рамках инвестиционной сделки было подписано соглашение, в котором отмечалось, что Posparon Investments Limited владеет 80% “КК”, однако в судебном иске подчеркивалось, что Posparon является акционером не российской компании, а кипрской Wellinom Holdings Limited, в которой должности директоров занимают все те же Ольга Каторайчик и Илья Соколов. В действительности же, как свидетельствуют данные реестров Кипра и РФ, Posparon не имела прямого отношения ни к “КК”, ни к Wellinom Holdings. Тем не менее Posparon находилась на вершине пирамиды (остальные компании были представлены как ее “дочки”). Канадец стал дольщиком именно этой компании и в дальнейшем подал в суд именно на Posparon.
Официально около 80% “КК” с 2012 года принадлежат другой российской компании – ООО Арго, которое в свою очередь до 2016 г. принадлежало Wellinom Holdings Limited.
По документам собственниками Wellinom являются оказывающие услуги в инвестиционной сфере кипрские компании, которые принадлежат одному и тому же лицу. Это очень удобный и распространенный способ сокрытия реального бенефициара. То же самое можно сказать о компании Posparon, около 70% которой, как можно видеть на нижней схеме, принадлежали оказывающим услуги в сфере консалтинга и управления бизнесом двум кипрским компаниям, что опять-таки ничего не говорит о реальных владельцах.
Схема собственников “Компрессорного комплекса” по положению на 2016 г., когда компания перешла к “СБК Премьер”. Цветами на рисунке обозначены следующие страны:
Россия – зеленый, синий
Кипр – фиолетовый
Мальта – коричневый.
Как следует из этой схемы, Илья Соколов был членом совета директоров “КК” (согласно его странице LinkedIn, в 2011-2017 гг. он занимал также должность председателя совета) и Константин Соколов (2011-2014 гг.). Более того, К.Соколов был участником “КК” с долей 0,0042%.
Вернемся к судебному иску против Posparon. В нем говорится, что позднее директора О.Каторайчик и И.Соколов сообщили инвестировавшему 2,5 млн долларов канадцу, что произведена корректировка разумной стоимости инвестиции в размере 8 млн долларов, но при этом они не показали финансовые отчеты вышеупомянутых дочерних компаний Posparon для обоснования необходимости увеличения суммы инвестиции. Вместо этого канадцу было представлено заключение кипрской аудиторской организации о том, что корректировка размера инвестиции обусловлена якобы ростом стоимости чистых активов дочерней компании Posparon (предположительно речь идет о “КК”).
В любом случае в 2014 г. И.Соколов отправил документы инвестору из Канады и его адвокатам, однако аргументы в пользу увеличения размера инвестиции не уовлетворили канадца. При этом директора сообщили, что российская компания оформила в местном банке кредит на 35 млн долларов, в результате чего и выросла стоимость основной кипрской компании. В конце концов инвестор потребовал встречи не только с Ольгой Каторайчик и Ильей Соколовым, но и с представляющимся собственником и конечным бенефициаром компании Posparon (разумеется, и подчиняющемуся ей “КК”) Константином Соколовым. Последний заверил канадца, что впредь самую свежую информацию об инвестициях тот будет получать лично от него.
Тем не менее, по сообщению 24h.com.cy, до 2017 г. канадский инвестор так и не получил какую-либо важную информацию, и хотя его адвокаты периодически пытались разобраться в ситуации, директора Posparon Каторайчук и Соколов созвали общее собрание компании для повторного утверждения прошедших аудит финансовых отчетов 2013-2014 гг., так и не разъяснив, для чего нужно было это делать.
В январе 2018 г. судебный иск с требованием ликвидировать Posparon Investments Limited подала владеющая 6,3% ее акций компания канадского инвестора Wastendo. Согласно госреестру Кипра, единственным собственником Wastendo является житель канадского города Калгари Глен Смит (Glenn Smith). По сути, именно Смит является упомянутым 24h.com.cy инвестором или его представителем.
Помимо требования о ликвидации Posparon, компания Wastendo попросила суд обязать других акционеров (Norfin Management Limited, Norfin Holdings Limited и Yarton Investments B.V.) приобрести за 2,5 млн долларов ее долю в размере 6,3%. Фактически канадец хочет получить обратно свои деньги от остальных участников Posparon, которые, по сути, действовали под контролем К.Соколова. В судебном иске указывалось, что, по мнению инвестора из Канады, в компании имеются серьезные признаки плохого администрирования и недобросовестного управления со стороны совета директоров, деятельность компании осуществляется путем обмана, чему способствовала кипрская аудиторская организация. Однако противоположная сторона подала встречный иск с просьбой отклонить требования Wastendo, который суд Никосии удовлетворил в декабре 2018 г.
Получается, что канадский инвестор потерпел неудачу не только заключив сделку с Posparon, но и при защите своих интересов в суде.
Тем не менее, основанная в 2008 г. компания Posparon в июле 2022 г. была исключена (strike off) из госреестра Кипра.
Что касается оказавшегося в центре инвестиционного спора “Компрессорного комплекса”, то в 2016 г. новым собственником компании Арго, владеющей 80% этого предприятия, стала компания “СБК Премьер” из Группы компаний “Сбербанка” (предположительно контрольный пакет акций машиностроительной компании перешел к банку в обмен на кредитное обязательство). То есть “КК” больше не контролировалась кипрской Posparon. А в 2017 г. Арго перешла к другой российской компании – “Гроссманн Рус”, входящей в инженерную компанию Grossmann Group. Последняя работает с крупными нефтегазовыми компаниями. Однако в 2020 г. “КК” была признана банкротом, а в 2022 г. та же участь постигла “Гроссманн Рус”.
Выше было отмечено, что директора Posparon О.Каторайчик и И.Соколов убедили инвестора из Канады вложить 2,5 млн долларов в “Компрессорный комплекс” посредством действующего в Лихтенштейне фонда. Трудно сказать, как конкретно действовала связь между указанным фондом и Posparon с ее дочерними компаниями. Примечательно, однако, что в 2011-2020 гг. Илья Соколов, согласно его странице в соцсети LinkedIn, работал внешним советником в зарегистрированном в Лихтенштейне фонде Gotthard Umbrella Fund, который инвестировал главным образом в рынок недвижимости России. Более того, российская газета “Коммерсант” писала о том, что в отчете Gotthard Umbrella Fund 2018 года предприятие “Компрессорный комплекс” включено в портфолио фонда. В конце 2019 г. фонд перестал существовать.
Провал инвестиционного проекта реставрации здания-памятника в Петербурге
К.Соколов и его партнеры участвовали в еще одном проекте, который, однако, потерпел провал. В мае 2010 г. правительство Санкт-Петербурга на закрытом заседании приняло решение отчуждить три здания-памятника федерального значения частным инвесторам, которые должны были превратить эти здания в отели класса “люкс” или 5-звездочные. При этом аукцион на покупку этих зданий не был объявлен, они были отчуждены путем прямой продажи в рамках одного пакета.
По сообщению российской прессы, два здания приобрели две компании, аффилированные с братьями-близнецами, миллиардерами Борисом и Михаилом Зингаревичами. Покупатели заплатили соответственно 30 и 20 млн рублей. Однако, помимо этих сумм, они обязались осуществить инвестиции на конкретные суммы.
Аналогичным образом было продано третье здание – дом известного в Российской империи банкира Михаила Вавельберга. Это здание приобрела за 111 млн рублей петербуржская компания “ИФГ-Базис-Проект”. Ее генеральный директор заявил российским СМИ, что они не имеют отношения к Зингаревичам.
Братья Зингаревичи известны в основном своим деревоообрабатывающим бизнесом (их иногда называют “лесными братьями”). В 1990-х их партнером был ставший в дальнейшем президентом РФ петербуржец Дмитрий Медведев. Сегодня партнером братьев является другой миллиардер и тоже уроженец Петербурга Захар Смушкин, о котором мы уже имели повод писать.
В 2010 году российская пресса сообщила о том, что “ИФГ-Базис-Проект” принадлежит кипрской компании Applerson Holdings Limited, собственники-бенефициары которой неизвестны. Занимавший в то время должность гендиректора “ИФГ-Базис-Проект” Данат Булавко сказал, что речь идет о международном инвестиционном фонде. О том, что Applerson намерена инвестировать в гостиничный комплекс Санкт-Петербурга, сообщалось еще в 2009 г. Тогда же было отмечено, что эта компания является подразделением кипрского инвестиционного фонда IFG-Basis. По сообщениям российской прессы, фонд был создан для вложения инвестиций в сферу недвижимости стран Восточной Европы, России, Китая, а также стран Персидского залива. По состоянию на 2009-й год фонд включал около 100 объектов, а его финансовыми партнерами были австрийский Erste Bank, итальянский Generali Group и швейцарский Bank Julius Baer & Co.
Следует, однако, отметить, что, по данным госреестра Кипра, в этой стране инвестиционный фонд под названием IFG-Basis не зарегистрирован. С другой стороны, согласно кипрскому реестру, у собственников существовавшей в 2009-2014 гг. компании Applerson Holdings Limited такой организации никогда не было. Последним собственником Applerson была зарегистрированная на Британских Виргинских островах компания Crest Wave Investments Limited, а Константин Соколов был членом совета директоров Applerson.
Таким образом, в 2010 г., когда российская компания “ИФГ-Базис-Проект” приобрела дом Вавельберга с целью переоборудования его в гостиницу, собственником компании была Applerson Holdings Limited, с которой был непосредственно связан К.Соколов. Известно также, что в 2013-2016 гг. российское предприятие принадлежало зарегистрированному в Москве ООО “Компания инновационного развития”, владельцами которого в соотношении 50-50 были кипрская компания Wellinom Investments Limited и зарегистрированная на ВБО компания Wellinom Properties Limited. Наше исследование показало, что за различными компаниями с названием Wellinom стоял опять-таки К.Соколов. Другой вопрос, был ли он реальным собственником или всего лишь представлялся таковым.
Схема собственников “ИФГ-Базис-Проект” по состоянию на 2016 г., когда эта компания еще не перешла к “СБК Премьер”, выглядела следующим образом:
Офшорные зоны (БВО, Ангилья) – коричневый.
В 2010-2017 гг. гендиректором “ИФГ-Базис-Проект” был партнер К.Соколова Илья Соколов. Последний в 2013 году подписал соглашение с арабской компанией Jumeirah Group, которая должна была взять на себя управление гостиницей, создаваемой на основе дома Вавельберга. Однако этому проекту не суждено было осуществиться.
В 2019 г. российский “Коммерсант” со ссылкой на свои источники, написал, что к гостиничному проекту “ИФГ-Базис-Проект” имели отношение Константин Соколов, предприниматель Евгений Тонкачев, который опроверг свое участие в проекте, а также зарегистрированная в Лихтенштейне компания Gotthard Umbrella Fund. Согласно газете, в 2018-ом дом Вавельберга, как и предприятие “Компрессорный комплекс”, было включено в список активов этого фонда, однако в 2019 г. фонд довел до конца процесс отчуждения исторического здания. Как было отмечено выше, в конце 2019 г. Gotthard Umbrella Fund был ликвидирован.
Фактически как машиностроительное предприятие “Компрессорный комплекс” до 2016 г. контролировала кипрская компания Posparon Investments Limited, собственником-бенефициаром которой был Константин Соколов, так и компания “ИФГ-Базис-Проект” до 2016 г. находилась под контролем аффилированных с Соколовым компаний.
Соколову и его партнерам так и не удалось реализовать проект превращения дома М.Вавельберга в гостиницу, хотя ее и планировалось открыть в 2015 г., то есть через пять лет после продажи исторического здания.
В 2016-ом единственным собственником “ИФГ-Базис-Проект” стала дочерняя компания “Сбербанка” “СБК Премьер”. В 2017 г. эту компанию сменила российская компания “Проект 5-7”, в свою очередь являвшаяся совместной собственностью “Сбербанка” и предпринимателя-миллиардера Николая Буйнова.
В 2019 году “Сбербанк” ушел, после чего “Проект 5-7” и принадлежавшая ему компания “ИФГ-Базис-Проект” полностью перешли в распоряжение Буйнова. Именно при нем в 2021 году завершилось длившееся более 10 лет преобразование дома Вавельберга. В апреле 2021 г. здесь открылся 5-зведочный отель Wawelberg.
Мать К.Соколова основала аналогичную компанию на Кипре
В декабре 2023 г. на Кипре была основана компания под названием IFG Basis Capital (CY) Limited, единственным участником и директором которой является Бронислава Горелик. По сообщению источника Hetq.am, Б.Горелик – мать Константина Соколова. Она вовлечена участником и в других кипрских компаниях. По данным госреестра Кипра, Бронислава Горелик зарегистрирована на Мальте, но имеет гражданство Израиля. Можно предположить, что за компаниями, зарегистрированными на имя матери, в действительности стоит К.Соколов.
Hetq.am продолжает выявлять реальных бенефициаров-собственников “МТС Армения”. Из двух разных источников мы получили одинаковую информацию о реальных покупателях этого телекоммуникационного оператора. Но об этом в следующей статье.