Տարեկան մինչև 12 մլն դրամի եկամուտ ստացող արտագնա աշխատողները Հայաստանում չեն հարկվի․ նախագիծ
Պետական եկամուտների կոմիտեն վերանայում է արտագնա աշխատանքի մեկնող քաղաքացիներին Հայաստանում հարկելու քաղաքականությունը։
ՊԵԿ-ն առաջարկում է, օրենսդրական փոփոխություններ կատարելով, հնարավորություն տալ արտերկրում տարեկան մինչև 12 միլիոն դրամ եկամուտ ստացող/ստացած քաղաքացիներին ազատվել Հայաստանում վճարվող եկամտահարկի պարտավորությունից։ Այս մասին տեղեկանում ենք իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքից։
Գործող օրենսդրությամբ արտագնա աշխատանքի մեկնող քաղաքացիները, տվյալ երկրում եկամտահարկ վճարելուց բացի, Հայաստանում ևս պետք է վճարեն եկամտային հարկը։ Օրինակ ՌԴ-ում աշխատած հայաստանցին, այդ երկրում վճարելով 13% եկամտահարկ, վերադառնալով Հայաստան, Հայաստանում էլ պետք է վճարի 8 % եկամտային հարկ (Հայաստանի օրենսդրությամբ սահմանված եկամտահարկի տարբերությունը)։
Պետեկամուտների կոմիտեի առաջարկած փոփոխություններն Ազգային Ժողովի կողմից ընդունվելուց մեկ օր հետո ուժի մեջ կմտնեն։ Կարգավորումը կտարածվի նաև 2020 թ.-ի հետո առաջացած պարտավորությունների մասով։ Այսինքն՝ հարկեր վճարելու մասին ծանուցումներ ստացած քաղաքացիները կազատվեն այդ պարտավորություններից։
2024 թ.-ի հունվարից Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակվող և արտագնա աշխատանքի մեկնող քաղաքացիները ՊԵԿ-ից ծանուցումներ էին ստացել հարկային պատավորությունների մասին։ Նրանց կողմից տարբեր բնակավայրերում բողոքի ակցիաներ իրականացնելուն զուգահեռ Պետեկամուտների կոմիտեն հայտարարեց, որ քննարկում են իրավիճակը։ Նախորդ շաբաթ Կառավարության նիստում ևս անդրադարձ կատարվեց այս հարցին, որին հետևեց «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու ՊԵԿ-ի հեղինակած նախագծի հրապարակումը։

Трудовые мигранты с годовым доходом до 12 млн драмов в Армении не будут облагаться налогом – проект
КГД предлагает внести законодательные изменения, которые позволят освободить от уплаты налогов в Армении тех работающих за рубежом граждан, годовой доход которых не превышает 12 млн драмов. Соответствующий проект решения размещен на едином сайте проектов правовых актов.
По действующему законодательству трудовые мигранты, помимо уплаты подоходного налога в данной стране, должны платить аналогичный налог и в Армении. Так, работающий в Российской Федерации житель РА, уплатив в стране пребывания подоходный налог в размере 13%, по возвращении на родину должен заплатить аналогичный налог в размере 8%.
В случае утверждения Национальным Собранием предложенных КГД изменений закон через день вступит в силу. Данное регулирование будет распространено и на обязательства, возникшие после 2020 г. То есть получившие извещения об уплате налога граждане будут освобождены от этого обязательства.
Начиная с января 2024 г. проживающие в различных областях Армении граждане, уезжающие на заработки в другие страны, начали получать из КГД налоговые извещения. Это стало поводом для проведения акций протеста во многих населенных пунктах. Тогда же Комитет госдоходов заявил, что изучает ситуацию. На минувшей неделе этот вопрос был рассмотрен и в правительстве, после чего КГД опубликовал проект изменений в Налоговом кодексе.