Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Իրաքի վարչապետին
Իրաք կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի վարչապետ Մուհամմադ Շիա Ալ Սուդանիի հետ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Իրաքի վարչապետը ողջունելով Հայաստանի նախագահին նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, գնահատելի են Ձեր այցն Իրաք, Իրաքի Հանրապետության նախագահի այցելությունը ձեր երկիր, այն շարունակական հանդիպումները, որոնք տեղի են ունենում, որոնցից կառանձնացնեի Ձեր հանդիպումները Դավոսում, իմ և գործընկերոջս՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հետ հանդիպումը Մյունխենում, որոնք ցուցիչներ են մեր երկրների սերտ հարաբերությունների և այդ հարաբերություններում առկա ներուժի հետագա առաջմղման համար»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, ես լիովին համաձայն եմ, որ Իրաքի նախագահի այցը, որը տեղի ունեցավ անցած տարի նոյեմբերին Հայաստան, և իմ այս այցը խթան կհանդիսանան մեր երկրների հարաբերությունների զարգացման համար, վստահ եմ նաև, որ մեր հանդիպումները կիրառական նշանակություն և արդյունքներ կունենան»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի և Իրաքի միջև տնտեսության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի, տուրիզմի, առողջապահության և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցային ներուժն ու վերջինիս իրականացման ուղղությամբ քայլերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել իրաքահայ համայնքի դերակատարությունը երկու երկրների և ժողովուրդների փոխադարձ ճանաչողության գործում, ինչը կարևոր հիմք է հարաբերությունների հետագա ամրապնդման համար:
Երկուստեք շեշտվել է երկու ժողովուրդների պատմամշակութային սերտ առնչակցությունների հանգամանքը, ինչն իր նպաստն է բերում բարեկամության և գործընկերության շարունակական զարգացմանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և առկա զարգացումների վերաբերյալ: Կողմերն ընդգծել են առկա հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները խաղաղ բանակցային ճանապարհով և միջազգային հիմնարար իրավունքների և նորմերի գերակայության շրջանակում կարգավորելու հրամայականը:

Президент Республики встретился с премьер-министром Ирака
В рамках официального визита в Ирак Президент Республики Ваагн Хачатурян встретился с премьер-министром Ирака Мухаммедом Шиа ас-Судани.
Премьер-министр Ирака, приветствуя президента Армении, сказал: «Уважаемый господин Президент, Ваш визит в Ирак, визит Президента Иракской Республики в Вашу страну, текущие встречи, которые происходят, среди которых я бы выделил Ваши встречи в Давосе, встречу с моим коллегой, премьер-министра Республики Армения в Мюнхене, являются индикаторами тесных отношений между нашими странами, для дальнейшего развития отношений и потенциала этих отношений».
Выразив благодарность за тёплый приём, президент Ваагн Хачатурян отметил: «Уважаемый господин премьер-министр, я полностью согласен, что визит президента Ирака, который состоялся в ноябре прошлого года, и мой визит в Армению послужат стимулом для развития отношений между нашими странами. Я также уверен, что что наши встречи будут иметь практическое значение и результаты».
В ходе встречи был обсужден потенциал сотрудничества между Арменией и Ираком в области экономики, энергетики, высоких технологий, электронных систем управления, туризма, здравоохранения и других областях, а также необходимость активизации шагов по его реализации.
В ходе беседы стороны высоко оценили роль иракско-армянской общины во взаимном признании двух стран и народов, что является важной основой для дальнейшего укрепления отношений.
Обе стороны подчеркнули тесные исторические и культурные связи между двумя народами, что способствует постоянному развитию дружбы и партнерства.
На встрече состоялся обмен мыслями об общей региональной ситуации и текущих событиях. Стороны подчеркнули необходимость решения существующих проблем и вызовов путем мирных переговоров и в рамках верховенства международных фундаментальных прав и норм.