Դավիթ Հարությունյանի ոսկե եւ արծաթե դրամները
ԱԺ պետական իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը հասարակության աչքում երեւում է «սուսիկ-փուսիկ» պատգամավոր, ով ապրում է բացառապես իր աշխատավարձով եւ կողմնակի այլ եկամուտներ, մասնավորապես` բիզնես չունի:
Դավիթ Հարությունյանի անվան հետ մի քանի բիզնես է կապվում, սակայն նրա գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրից չի երեւում, որ նա բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ է ստանում: 2011 թվականին Դավիթ Հարությունյանի միակ եկամուտը ԱԺ-ից ստացած 3 մլն 562 հազար 680 դրամ աշխատավարձն է: Փոխարենը ԱԺ պատգամավորն իր հաշվեհամարում ունի 5 մլն դրամ եւ 20 հազար դոլար, այն դեպքում, երբ 2011 թ.-ի սկզբին Դ. Հարությունյանն ուներ 3 մլն 500 հազար դրամ եւ 17 հազար դոլար:
Դավիթ Հարությունյանի կնոջ` Նորինե Մանուկյանի 2011 թ. եկամուտի միակ աղբյուրը դարձյալ աշխատավարձն է` 720 հազար դրամ, սակայն նրա հաշվեհամարում առկա է 50 հազար ԱՄՆ դոլար:
Նշենք, որ Դավիթ Հարությունյանը սեփականության իրավունքով ունի 3 բնակարան, 2 բնակարան տիրապետում է օգտագործման, մեկը` բաժնային սեփականության իրավունքով: Ունի ամառանոց եւ 2 հողամաս, ինչպես նաեւ օգտագործման իրավունքով անհատական բնակելի տուն:
Պարզվում է՝ ԱԺ պատգամավորը սեր ունի հնաոճ իրերի եւ մետաղադրամների նկատմամբ: Դավիթ Հարությունյանն ունի 198 հատ ռուսական ոսկե եւ արծաթե դրամներ, ինչպես նաեւ գեղանկարների հավաքածու (յուղաներկ, լիտոգրաֆիա): Նշված գույքը, ըստ Դավիթ Հարությունյանի հայտարարագրի, գերազանցում է 8 միլիոն դրամը կամ համարժեք արտարժույթը, թեեւ դրանք գնահատված չեն:
Համեմատության համար նշենք, որ Դավիթ Հարությունյանը 2009 թ.-ին ունեցել է 3 մլն 416 հազար 460, իսկ 2010-ին` 3 մլն 562 հազար 680 դրամի եկամուտ:

Золотые и серебряные монеты Давида Арутюняна
Председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян в обществе известен как человек тихи и незаметный, живущий исключительно на зарплату и не имеющий посторонних доходов, в частности, бизнеса.
Тем не менее, с именем Давида Арутюняна связывают несколько видов бизнес, однако по его декларации об имуществе и доходах не видно, что он имеет какой-либо другой доход, кроме зарплаты.
В 2011 г. единственным источником дохода Давида Арутюняна была полученная им в Национальном Собрании зарплата в размере 3 млн 562 тыс. 680 драмов. При этом на счету депутата НС имелось 5 млн драмов и 20 тысяч долларов, тогда как в начале 2011 г. он имел 3 млн 500 тысяч драмов и 17 тысяч долларов.
В 2011 г. единственным источником дохода супруги Д.Арутюняна, Норине Манукян, опять-таки была зарплата – 720 тыс. драмов, однако на ее счету имелось 50 тысяч долларов США.
Отметим, что Давид Арутюнян на правах собственности владеет тремя квартирами, еще двумя он владеет на правах пользования и одной – на правах долевой собственности. Депутат НС имеет дачу и 2 земельных участка, а также частный жилой дом на правах пользования.
Оказывается, Давид Арутюнян питает слабость к антиквариату и монетам. У него 198 золотых и серебряных российских монет, а также коллекция картин (масло, литография). Согласно декларации об имуществе и доходах депутата, стоимость указанного им имущества превышает 8 млн драмов или эквивалентную сумму в валюте, хотя предметы не оценены.
Для сравнения отметим, что в 2009 г. доход Давида Арутюняна составил 3 млн 416 тыс., а в 2010 г. – 3 млн 562 тыс. 680 драмов.